Celiakie: Dědičné autoimunitní onemocnění


Celiakie je autoimunitní geneticky podmíněné onemocnění, které je spojené s nesnášenlivostí lepku. Pro nemoc je typické, že se vytvářejí autoprotilátky namířené proti tkáňové transglutamináze typu 2 a endomysiu.

Endomysium je pojivová tkáň, která pokrývá povrch svalových vláken, a transglutamináza je enzym ve střevní sliznici, v endomysiu, který zpracovává/štěpí části lepku. Možná vás nyní napadá, co je vlastně ten lepek.

Lepek

Lepek neboli gluten je komplexní bílkovina nacházející se v zrnech mnoha druhů obilovin. Je složený z bílkovin gliadinu a gluteninu. Pokud trpíte celiakií, nesmíte konzumovat produkty, v nichž se nachází pšenice, včetně špaldy, ječmen, žito, oves (existuje však i certifikovaný bezlepkový). Výjimkou jsou bezlepkové pšeničné mouky, které jsou označené jako deproteinizované.

Celiakie a její příznaky

Příznaky celiakie se projevují v případě, že konzumujete lepek. Přítomnost lepku ve střevě totiž vyvolává zánět, který poškozuje střevní sliznici a ničí klky, které se na ní nacházejí a jsou důležité pro vstřebávání živin. Sliznice je tedy vyhlazená.

Lidi nedodržující bezlepkovou dietu pak trápí hlavně příznaky, které se týkají trávicího traktu. Mohou se však vyskytnout také příznaky, které si s celiakií nespojujeme a mohou postihovat jiné části organismu.

Mezi typické střevní příznaky se řadí např. bolesti břicha, průjmy, může se vyskytnout i zácpa, nadýmání, nechutenství, zvracení, hubnutí. Děti mohou mít poruchy růstu, neboť se ze střeva vstřebává málo živin, které potřebují k vývoji.

Netypickými příznaky pak mohou být např. osteoporóza, anémie (chudokrevnost), neplodnost (obzvláště u mužů), deprese a úzkosti a také vyrážky.

Formy celiakie

Aby to nebylo tak jednoduché, rozeznává se více forem celiakie.

  • Klasická celiakie: jedná se o tu typickou celiakii, kterou všichni známe, tj. s trávicími obtížemi, hubnutím atd.
  • Neklasická celiakie: u ní mohou střevní příznaky chybět a mezi hlavní příznaky patří narušení kostí a oslabení svalů a také přítomnost vyrážek (dermatis herpetiformis Duhring), typická je také anémie, psychické obtíže, neplodnost atd.
  • Subklinická celiakie: vyznačuje se tím, že příznaky jsou velmi mírné a nemusí tak pacienta přivést k lékaři.
  • Asymptomatická celiakie: v tomto případě nemají pacienti žádné příznaky, ale mají pozitivní přítomnost autoprotilátek. To, zda mohou či nemohou konzumovat lepek, se rozhodne podle provedené biopsie střeva, tj. zda je, či není ve střevě přítomný zánět.
  • Refrakterní celiakie: jedná se o zvláštní typ celiakie, kdy dochází ke zhoršení zánětu ve střevě i přes dodržování bezlepkové diety.

Diagnostikování celiakie

A jak celiakii diagnostikovat?

Nejčastěji se volí detekce autoprotilátek proti transglutamináze či endomysiu, ale zcela rozhodující je odběr vzorku ze střevní sliznice a jeho rozbor.

Léčba celiakie

Jedinou léčbou je celoživotní dodržování bezlepkové diety. A to i v případě, že dojde k vymizení obtíží! Přidání lepku do jídelníčku by je zase rozdmýchalo.   

A co tedy celiaci mohou konzumovat?

V podstatě všechno kromě produktů, které obsahují obiloviny, v nichž se nachází lepek. Pozor si musí dát třeba i na plněné bonbony a čokoládu, zmrzlinu, kečup, uzeniny, instantní potraviny a další, neboť do nich mohou výrobci přidávat lepek či pšeničnou bílkovinu. Je tedy potřeba číst složení. Z obilovin jsou vhodné např. rýže, kukuřice, proso, pohanka, amarant, quinoa atd.

gluten-free

Tradiční čínská medicína a celiakie

Tradiční čínská medicína vnímá celiakii jako různé formy energetického deficitu a tak k ní i přistupuje. Zjišťuje se, které dráhy jsou oslabené a je potřeba je doplnit. Zdroje uvádějí, že s celiakií se často pojí oslabení Sleziny a je důležité vysušit vlhkost shi. Jsou však přítomné další energetické nerovnováhy. Je proto nezbytné přistupovat ke každému celiakovi naprosto individuálně. Ke zlepšení průběhu celiakie může přispět také akupunktura. Vždy je však nutné dodržovat také bezlepkovou dietu.

Pokud vás zajímají možnosti tradiční čínské medicíny ke zmírnění celiakie a zlepšení stavu střeva, navštivte terapeuta tradiční čínské medicíny.

 

Autor: Moudrá želva

Kuchařka Vitální houby na talíři
Objevte sílu vitálních hub a obohaťte vaše pokrmy i zdravíKUCHAŘKA VITÁLNÍ HOUBY NA TALÍŘI K ZAKOUPENÍ ZDE

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku


Zdroje:

Mayoclinic

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy

Zobrazit Článek

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
8 min

Zbavte se refluxu: Praktické rady pro obnovu trávicí rovnováhy

Zobrazit Článek

Zbavte se refluxu: Praktické rady pro obnovu trávicí rovnováhy
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.