Domácí zeleninové chipsy
Dnes si společně připravíme recept na čokoládovou quinou s višněmi, veganskou snídani pro pomalé spalovače (sacharidové typy) a pro smíšené metabolické typy v elementu OHEŇ – LÉTO (17. květen – 27. červenec).
Léto je dynamické roční období plné radosti, sluneční energie, pohybu a světla. To vše přináší radost, která je hybnou silou zdravého srdce. Element OHEŇ symbolizuje ohnivou povahu mládí. Oheň znamená duševní vývoj, inspiraci, zvědavost, zájem a učení. Elementu OHEŇ se přiřazují orgány Srdce a Tenké střevo, červená barva, bioklimatický faktor horko a hořká chuť. Srdce je jinový orgán, kontroluje cévy, jazyk, vyjadřování a řeč. Srdce je nazýváno císařem mezi orgány, vnímá pozitivní i negativní vlivy, které se odehrávají v jiných orgánech. Jazyk je místem, kde se tyto změny projeví. Proto hraje diagnostika jazyka v TCM velkou roli.
Strava v létě musí splňovat tyto dva důležité úkoly:
Vařit v souladu s ročním obdobím znamená přes správně zvolené potraviny a jejich termický účinek vyrovnávat energetické nerovnováhy mezi naším tělem a ročním obdobím.
Pětielementové recepty vedle vyváženosti chutí a termického účinku podle ročního období splňují také podmínku metabolického zdraví, což znamená, že přispívají ke zdravé hormonální odezvě a vyvážené hladině metabolických hormonů.
Quinoa je bezlepková pseudoobilovina, která je díky své hořké chuti přiřazována k letnímu elementu ohně. Hořká chuť v přiměřeném množství harmonizuje srdce. Protože quinoa je relativně vydatným zdrojem bílkovin a dobře stabilizuje hladinu krevního cukru, výborně se hodí pro snídaňové kaše. Pokud si tuto kaši oblíbíte, doporučuji mít quinou v lednici navařenou do zásoby. Ráno jen ohřejete v kokosovém mléce a přidáte další ingredience.
Tak pojďme vařit!
OHEŇ
ZEMĚ
KOV
VODA
DŘEVO
Příprava fermentované quinoy:
Quinou dáme do misky, zalijeme vodou, mícháme, až se tvoří pěna.
Pěnu slijeme, quinou zalijeme čerstvou vodou a opět mícháme. Tento postup opakujeme tak dlouho, až se žádná pěna netvoří.
Potom opět zalijeme horkou vodou, přidáme probiotika a necháme 24 hodin namáčet.
Přebytečnou vodu na konci namáčení slijeme.
Nafermentovanou quinou stačí zalít vodou v poměru 1 : 2, velmi krátce (5–10 minut) nechat dojít.
Je vhodné si navařit quinoy více, uložit do krabičky s víčkem a skladovat v lednici. Tak je quinoa stále po ruce k přípravě rychlé snídaně.
Příprava čokoládové quinoy:
Nafermentovanou a předem uvařenou quinou dáme do malého hrnce a zalijeme kokosovým mlékem.
Podle potřeby můžeme přidat i trochu vody.
Přidáme plátek zázvoru a quinou rozvaříme na kaši.
Do vlhké, rozvařené quinoy zamícháme med a nastrouhaný kokos.
Přidáme skořici, špetku soli a pár kapek citronové šťávy.
Zamícháme nepražené kakao.
Quinou servírujeme do misek, ozdobíme višněmi a posypeme nasekanými mandlemi a kousky hořké čokolády.
Dobrou chuť!
Autor: Mgr. Ivana Stenzlová