Čínský svátek středu podzimu


Svátek středu podzimu中秋节 neboli Zhongqiujie připadá na 15. den 8. měsíce lunárního kalendáře. Začátek prvního lunárního měsíce se datuje mezi 21. lednem a 21. únorem. V letošním roce tedy tento svátek, který se začal slavit již na konci 10. století za dynastie Song, připadá na 29. září. Podle některých pramenů by se původně mohlo jednat o jakousi obdobu našich dožínek.

K Svátku středu podzimu se váže legenda o krásné Chang E, což byla milovaná dívka slavného lukostřelce Hou Yiho. Říká se, že v dávných dobách se na obloze objevilo deset sluncí. Tato slunce spálila veškerou úrodu, což byl důvod, proč zemřela spousta lidí hlady. Proto se muži rozhodli vyrobit obrovský luk a šíp. Když byl luk připraven, požádali lidé o pomoc Hou Yiho. Ten vyšplhal na vysokou horu a vystřelil šípy na devět sluncí, přičemž ponechal pouze jedno, a to nám svítí dodnes. Za spásu lidí byl statečný Hou Yi bohyní Sivanmu odměněn elixírem nesmrtelnosti. Každý, kdo ochutnal jednu kapku tohoto elixíru, mohl žít věčně a nezestárnout. Pokud by ochutnal dvě kapky, mohl vystoupat na Měsíc. Jeho milovaná Chang E dlouho snila o cestě na Měsíc, a proto když Hou Yi nebyl doma, rozhodla se lektvar vyzkoušet. Bylo to právě 15. dne 8. měsíce. Ale bez ohledu na to, jak krásně bylo na Měsíci, Chang E tam byla velmi osamělá. Od té doby je zvykem v tento den obdivovat krásu Měsíce a oslavovat možnost trávit čas s rodinou. Pokud to počasí dovolí, mnoho rodin jde ven, jedí „měsíční koláčky“ a užívají si jasného světla úplňku.

Ke zmíněnému dni se váže ještě jedna zajímavá legenda. Ve 13. století byla Čína dobyta Mongoly, načež byli Číňané všemi možnými způsoby degradováni a ponižováni a ve společnosti dozrávala nespokojenost, která vyústila vzpourou. Iniciátorem povstání se stal jistý muž jménem Zhang Shijing. V předvečer Svátku středu podzimu rozeslal zprávu vyzývající k povstání 15. dne 8. měsíce. Samotné poselství bylo ukryto v „měsíčních koláčcích“, které se začaly šířit mezi celý lid a staly se jakýmsi komunikačním prostředkem. V noci na svátek začalo protimongolské povstání.

Chinese,Lanterns

Stejně jako mnoho jiných tradičních svátků v Číně je v tento den zvykem sejít se s rodinou, přáteli a společně si odpočinout od práce. Připravují se také různé dobroty. Za tradiční jídlo tohoto dne je považován Yuebing (月yue – měsíc, 饼bing – koláč) neboli měsíční koláč. Tyto koláčky tvarem připomínají měsíční kotouč, jsou vyrobeny z pšeničné mouky a másla, přičemž mohou být sladké (plněné cukrem, vlašskými ořechy, rozinkami a sušeným ovocem) i slané. Přípravy na tento svátek začínají dávno před jeho začátkem. Již na konci léta se často na pultech obchodů objevují měsíčkové perníčky. Je zvykem dávat kamarádům měsíčky, které symbolizují přání pohody v rodině. Mně osobně tyto měsíční koláčky příliš nechutnají, jejich chuť mi připadá velmi nevýrazná a mdlá. Pokud Číňané cestují po Číně, s největší pravděpodobností svým blízkým a přátelům přivezou právě zmíněné měsíční koláčky, které se prodávají v průběhu celého roku. Přirovnala bych je k českému suvenýru – a to lázeňským oplatkám. Přestože je máme všichni spojeny s lázeňským místem (stejně jako jsou měsíční koláčky spojeny se Svátkem středu podzimu), koupit je můžeme v průběhu celého roku i na místech, která nemají s lázeňstvím nic společného.

Turisté mohou být svědky tradičních lidových slavností, které se konají v parcích a na náměstích. Mimo jiné se poslední dobou staly velmi populární, především v Hongkongu a Guilinu, lampionové festivaly, které jsou se Svátkem středu podzimu bezprostředně spjaty.

Je důležité připomenout, že v tento den je mnoho obchodů a podniků zavřeno z důvodu vyhlášeného státního svátku. Je také nutné si předem promyslet trasu, protože provoz v některých ulicích může být dočasně zablokován. Stejně tak je třeba se připravit na to, že všechna nádraží, letiště, muzea a atrakce budou doslova přeplněné lidmi.

 

Autor: Mgr. Hana Vitachová



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Oslava Vánoc: Jak najít klid a radost ve stínu konzumu

Zobrazit Článek

Oslava Vánoc: Jak najít klid a radost ve stínu konzumu
6 min

Zvyšte svoji imunitu: Proč více spánku v zimě opravdu pomáhá!

Zobrazit Článek

Zvyšte svoji imunitu: Proč více spánku v zimě opravdu pomáhá!
5 min

Vánoční pochoutky bez výčitek: Tradiční recepty, které musíte zkusit

Vánoční pochoutky bez výčitek: Tradiční recepty, které musíte zkusit
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.