Žlučníkové kameny (cholelitiáza)


Žlučníkové kameny umí pěkně potrápit. Nejčastěji v nejméně vhodný okamžik, během svátků nebo v průběhu dovolené. Pokud vás zajímá, jak žlučníkové kameny vznikají, jaké problémy mohou napáchat a jak s nimi zatočit, jste na správném místě. Pokusíme se vám odhalit ,,tajemství” těchto nechtěných kamenů.

Není kámen jako kámen

Žlučníkové kameny vznikají, jak název napovídá, ve žlučových cestách. Nejčastěji ve žlučníku. Žlučník je poměrně malý váčkovitý orgán na zadní straně jater, do něhož přitéká žluč, která se tvoří v játrech. Když konzumujeme potravu, dostává žlučník informaci, aby se stáhnul a vypudil žluč žlučovodem do střeva, kde žluč pomáhá s trávením. Je velmi důležitá pro trávení tuků.

Druhy žlučových kamenů

Existují různé druhy žlučových kamenů, které se liší jak velikostí, tak tvarem, barvou, a hlavně složením. Nejmenším typem žlučníkových kamenů je písek, jedná se o velmi drobné kaménky, někdy se označují též jako ,,bláto”.

U těch větších, které jsou jednotlivě viditelné, rozeznáváme tyto typy:

  • Cholesterolové kameny: bývají samostatné (jednotlivé), kulovitého tvaru a světlé barvy. Jejich hlavní složka je cholesterol. Dále obsahují glykoproteiny (cukerně-bílkovinné látky), mukopolysacharidy, fosfolipidy, uhličitan vápenatý, bilirubinát vápenatý aj. Jedná se o nejčastější typ žlučníkových kamenů.
  • Pigmentové kameny: tyto kameny se od cholesterolových barevně liší. Jsou buď černé, nebo hnědé. Ty černé se většinou objevují během nákaz žloutenkou a mají vyšší obsah žlučového barviva bilirubinu, fosfátu a uhličitanu vápenatého. Hnědé kameny bývají mazlavé. Obsahují bilirubinát, stearát a palmitát vápníku a také cholesterol. Jejich tvorba provází poruchu vylučování žluči (cholestázu).
  • Smíšené kameny: tento typ kamenů se vyskytuje u chronických žlučníkových onemocnění, zánětů či karcinomů.

Jak žlučníkové kameny vznikají?

Pokud si to zjednodušíme, tak žlučníkové kameny vznikají v případě, že dojde ke zvýšení obsahu některých látek ve žluči, např. cholesterolu, kdy dojde k jejich „vysrážení“, kumulaci. Jelikož jsou cholesterolové kameny nejčastější, tj. tvoří až 90 % všech kamenů, podíváme se na ně.

Pokud je žluč ,,přesycená” cholesterolem, tzv. litogenní, dochází k nukleaci, tj. vytvoření cholesterolového jádra, na které se nabalují další složky. Podobně jako když děláme sněhovou kouli. To, zda se vytvoří kámen, je regulováno mnoha faktory, jen litogenní žluč nestačí. Např. jsou faktory, které podporují vznik cholesterolového jádra (žlučový mucin…), často bývá i porucha odtoku žluči, narušení její cirkulace atd.

Je nutné podotknout, že za zvýšení koncentrace cholesterolu ve žlučníku často může zvýšený příjem cholesterolu potravou.

Jak se dozvím, že mám žlučníkový kámen?

Žlučníkové kameny mohou zůstávat dlouho nepovšimnuté, třeba i doživotně. Nemusí působit vůbec žádné obtíže.

Jiné kameny však mohou pozlobit a působit tzv. dyspeptické potíže. Jedná se o nespecifické problémy, jako jsou:

  • nevolnost
  • říhání
  • nadýmání
  • bolest břicha
  • pocit plnosti
  • plynatost
  • průjem
  • citlivost v pravém podžebří

Nejbouřlivější formou projevů žlučníkových kamenů je kolikovitá. Tu není možné přehlédnout a je zcela typická. Jedná se o žlučníkovou koliku, tj. žlučníkový záchvat.

Na základě popisu příznaků si lékař udělá představu, jakou nemocí by mohl člověk trpět a dle toho předepíše vyšetření, která jeho domněnku potvrdí. V tomto případě se nejčastěji provádí ultrazvuk břicha a CT vyšetření.

Jak se léčí žlučníkové kameny?

Když jsou žlučníkové kameny nalezeny, byť nečiní žádné obtíže, je nutné je léčit. Jejich přítomnost může vést k poškození žlučníku.

Nejčastějším zákrokem pro odstranění žlučníkových kamenů je cholecystektomie, tedy odstranění celého žlučníku. To je možné provést ,,velkou” otevřenou operací s otevřením břicha nebo laparoskopicky, což je mnohem šetrnější. Po zákroku zůstává jen pár drobných otvorů, jimiž byly do břicha zavedeny operační nástroje.

Doctor,On,Defocused,Background,Holds,In,His,Hand,Anatomic,Model

Komplikace žlučníkových kamenů

Pokud se žlučníkové kameny neřeší, třeba proto, že se o nich neví, může dojít ke komplikacím. Ty nejčastější si popíšeme.


Žlučníková kolika (žlučníkový záchvat)

Žlučníková kolika je akutní velmi bolestivý stav, který může být vyvolán třeba dietní chybou. Například konzumací tučného či velmi kořeněného jídla. Na konzumaci potravy reaguje žlučník tím, že se stahuje, aby vyloučil žluč, která pomáhá s trávením, do střeva. Ale během těchto stahů může dojít k vypuzení žlučníkového kamene do žlučovodu. Pokud je kámen větší, ve žlučovodu se zasekne a blokuje odtok žluči. Žlučník se snaží žluč vypudit i přes překážku, opakovaně se stahuje a relaxuje. To se projeví jako bolesti břicha, které jsou hlavně v pravém podžebří. Bolesti mají kolikovitý charakter, tj. objevují se při stažení žlučníku a zmírní se při relaxaci žlučníku. Pokud se podaří žlučníkový kámen protlačit a uvolnit žlučovod, bolest ustává.

V případě, že žlučníkový kámen ve žlučových cestách zůstává, žluč neodtéká a dochází k zežloutnutí, tedy k rozvoji ikteru. Další komplikací je zánět žlučníku.

Akutní nebo chronický zánět žlučníku a zánět žlučníkových cest

Další nepříjemnou komplikací žlučníkových kamenů jsou záněty. Kámen, který leží ve žlučníku, dráždí sliznici a vyvolá zánět, který může být mírný, ale dlouhodobý, nebo silný, náhle vzniklý, tj. akutní. Akutní zánět je často dán infikováním žlučníku bakteriemi, pokud se žluč hromadí a neodtéká.

Ucpání střeva

Kámen, který se dostane do střeva, může střevo ucpat a dojde k zástavě odchodu stolice. Tento stav se také projeví kolikou, ale střevní. Střevo se stahuje a snaží se posouvat kámen ze střeva ven.

Akutní zánět slinivky břišní

Žlučníkový kámen, který vycestuje ze žlučníku, může projít žlučovodem a dostat se až do místa, kde dochází ke spojení žlučovodu a vývodů slinivky. Ty pak může ucpat a dochází ke stejnému scénáři, jaký jsme popsali výše. Je omezen odtok slinivkových šťáv.


Porcelánový žlučník

Při opakovaných neléčených kamenech dochází ke vzniku chronických zánětů sliznice žlučníku. Poškození vede k svraštění stěny žlučníku, do které se usazují soli vápníku, až dojde k jejímu ztvrdnutí.

Rakovina žlučníku

Dlouhodobé dráždění žlučníku může vést ke vzniku nádorového bujení.

Nepodceňujte bolesti v pravém podžebří

Problémy se žlučníkem, které se často projevují bolestmi v pravém podžebří, není radno podceňovat. Může jít o žlučníkové kameny, které se mohou velmi nepěkně zkomplikovat. Přitom stačí velmi málo, navštívit lékaře a podstoupit nebolestivé rychlé vyšetření, jakým je ultrazvuk.

Žlučníkové kameny a čínská medicína

Čínská medicína popisuje žlučníkové kameny jako shluky tzv. vlhkého horka.  K jejich řešení používá jak akupunkturu, tak bylinné recepty. Jednou z často používaných směsí je recept Da Po Dan Jie Shi Tang. Jedná se o moderní modifikaci směsi na rozbití žlučníkových kamenů – Si Jin Tang.

Obsahuje byliny, které pročišťují vlhké horko a oddíl Shao Yang, kam dráha Žlučníku náleží, byliny, které rozhýbávají, útočí spodem na akumulace a odvádějí je stolicí a ty zprůchodňující Játra, kterých hlavním úkolem je udržovat plynulý tok všeho. Navíc jsou ve směsi i bylinky, které Játra a žlučové cesty i regenerují, jako obě pivoňky, bílá i červená a pavšehoj. Směs působí tak, že uvolňuje akumulace vlhké horkosti ve Žlučníku, která se projevuje kameny a pískem, a s tím souvisejícími problémy jako jsou bolesti, tlak či píchání v podžebří s pocity „netrávení“. Tím rozpouští kameny na písek a podporou peristaltiky v oblasti žlučových cest i vlastního Žlučníku umožňuje jejich volný odchod stolicí. Proto se říká, že po aplikaci této směsi by měla nastat stolice, po které se dostaví „dobrý pocit a úleva“.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu

Zobrazit Článek

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM

Zobrazit Článek

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.