Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Když se řekne ženšen, představíme si tradiční východní medicínu. Ale naši předkové, ti ho znali také. Říkali mu Všehoj ženšenový. Ženšen se používá ve východní medicíně již více než 4 000 let k posilování životní energie čchi. Staří východní lékaři a léčitelé věřili, že má schopnost ve svých kořenech absorbovat a ukládat životní energii země. Podle tradiční čínské medicíny užívání korejského ženšenu přivádí do těla velké množství energie jang. Ta je potřebná především pro lidi, kteří tuto energii začínají ztrácet v důsledku stárnutí, nebo kvůli vleklým těžkým chorobám či chronickým zdravotním obtížím.
Ženšen pravý zastává významnou roli v lidové medicíně zejména v Číně, Japonsku a Koreji. V čínské knize o bylinách, pocházející z 1. století před naším letopočtem, je ženšen zmiňován jako bylina podporující 5 vnitřních orgánů, tišící nervy, zklidňující mysl, zastavující křeče, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť. Ženšen byl v historii mnohokrát opěvován a představa o jeho účinnosti dosáhla téměř mytických rozměrů. Po dlouhá staletí bylo jeho pěstování a sklizeň v Číně výsadou pouze panovníka a oblasti, kde se vyskytoval, byly běžným lidem uzavřeny. Místní obyvatelé často riskovali život, aby ženšen získali, ať již pro svoji potřebu nebo na obchod. Do Evropy jej poprvé přivezl ve 13. století Marco Polo, po dlouhý čas však byl dostupný pouze aristokracii.
Ženšen pravý je středně vysoká vytrvalá bylina, která zpravidla mívá v nadzemní částí 3-5 lístku a červený plod. Nadzemní část ovšem není tak zajímavá, zázračnou částí ženšenu je kořen. Ten je zhruba 20 cm dlouhý a 3 cm široký, má žlutohnědou barvu a podle mnoha publikací má tvar připomínající siluetu člověka. My bychom ho spíše přirovnali k nepravidelnému tvaru, podobnému třeba zázvoru.
S jakými druhy rodu ženšen (Panax) se můžeme setkat:
Podle místa, kde ženšen roste, se rozlišují i jednotlivé druhy ženšenu. Přirozenou domovinou pravého ženšenu je Korea, Čína nebo Sibiř.
Ženšen pravý pak podle místa výskytu rozlišujeme na ženšen korejský, mandžuský a čínský.
Pak ještě existují další rostliny, které se skrývají pod pojmem "ženšen", a to sibiřský ženšen, indický ženšen, peruánský ženšen (maca řeřicha peruánská) a děhel čínský označovaný jako "ženšen ženšen".
Nejzajímavější rozdíly mezi ženšenem pravým a ženšenem sibiřským spočívají především v obsahu aktivních látek a působení na organismus. Sibiřský ženšen neobsahuje tzv. ginsenosidy, které jsou typické pouze pro rod Panax. To ale neznamená, že by byl zcela bez efektu a bez aktivních látek. Sibiřský ženšen jen obsahuje jiný typ glykosidů než ženšen pravý. Dále je pak bohatý na draslík, fosfor a vápník, je plný silic, pryskyřic a lipidů a také obsahuje důležité rostlinné polysacharidy a flavonoidy. Podle některých studií je dokonce velice významný pro sportovce, neboť zlepšuje fyzickou zdatnost, navrací vitalitu a pomáhá se zotavit z celkového vyčerpání.
Co se týče působení na tělo, ženšen sibiřský se používá hlavně k potlačení míry stresu a únavy. Ženšen pravý má oproti tomu širší využití. Například působí na pohlavní ústrojí, čímž pomáhá při problémech s erekcí nebo sníženým libidem. Dále pak také dovede regulovat krevní tlak a přispívá k dosažení normální hladiny glukózy v krvi. To, co mají ale oba ženšeny společného je, že podporují přirozenou obranyschopnost a regeneraci těla.
Zde je přehled těch nejdůležitějších zdravotních účinků ženšenu korejského:
Při zpracování a přípravě ženšenu pamatujte, že není dobré, když přijde do styku s kovem, proto používejte skleněné a porcelánové nádoby.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.