Jak kontrolovat svoje emoce
Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Ačkoliv se jedná o složitý sacharid (polysacharid), nepatří mezi základní živiny. Její zastoupení ve stravě ovlivňuje kvalitu života a také dlouhověkost. Máme dva druhy vlákniny: rozpustnou a nerozpustnou.
Rozpustná vláknina do sebe dokáže absorbovat vodu a bobtnat. Tím nabývá na objemu, což vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, je to tzv. prebiotikum. Dochází k její fermentaci, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a jiných sacharidů. Patří sem např. pektin, inulin, psyllium a glukomannan.
Nerozpustná vláknina zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. V trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zato zlepšuje střevní mikroflóře podmínky k množení a zabraňuje usídlení škodlivých bakterií. Patří sem nestravitelné části rostlin a hub. Typickým představitelem je celulóza nebo chitin.
Vláknina je tradičně spojována se zdravím tlustého střeva. A tlusté střevo má podle TCM vliv na řízení tekutin v těle.
Tři zářiče je imaginární orgán, dělící tělo na tři úrovně/patra. Jeho funkcí je rozvádět základní životní energii Qi do všech orgánů v našem těle. Horní je jako mlha, střední jako mokřad a dolní jako stoka. Tlusté střevo je součástí dolního zářiče a jeho hlavní funkcí je přeprava kalů a řízení tekutin.
Přeprava kalů znamená, že z tlustého střeva odchází to, co se „proměnilo“. Důležitá je spoluúčast plic, které svou sestupnou Qi pomáhají „tlačit“.
Řízení tekutin souvisí se vstřebáváním tekutin v tlustém střevě. Kašovitá hmota trávené stravy se postupně zahušťuje ve stolici. Tlusté střevo je spojeno vztahem povrch-nitro s plícemi a jeho kondice závisí i na stavu plic. Disharmonie jednoho orgánu ovlivní druhý.
Vláknina je pomocníkem v obou případech.
Nerozpustná vláknina zkracuje dobu, po kterou stolice opouští tělo, je tedy důležitá pro proces detoxikace. V tlustém střevě se zvětšením objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je po kratší dobu vystaven styku s nebezpečnými látkami.
Rozpustná vláknina má vliv na stav tekutin v organismu a jeho problémy proto často vedou i k poruchám množství, cirkulace a kvality tělesných tekutin.
Cirkulaci tekutin tak v těle ovlivňují vlivy jak vnější – počasí, tak vnitřní – strava. Správné fungování se projevuje pravidelnou, formovanou stolicí a zdravou pokožkou. Disharmonie vede k poruchám vyprazdňování a nečisté nebo vyschlé pleti.
Na zdravotním efektu srdečně‑cévním se podílí zejména rozpustná složka vlákniny.
Po nabobtnání nabyde gelové konzistence a ve střevě na sebe váže žlučové kyseliny, které mají v sobě zabudovaný cholesterol. Žlučové kyseliny a cholesterol se spolu s vlákninou vyloučí ven z těla. Tím se „uvolní“ místo a organismus si může „sáhnout“ do zásob, třeba právě v cévách.
Opakováním tohoto procesu dojde k urovnání hladiny tuků v krvi a zlepšení jaterních funkcí. Zasycující efekt vlákniny navíc pomáhá snížit kalorický příjem při redukci hmotnosti. Nadváha a špatný životní styl jsou hlavní příčinou srdečně-cévních onemocnění.
Z pohledu TCM vláknina pomáhá odstranit vlhké horko Jater. Aterosklerotické pláty ve stěnách tepen tvořené cholesterolem a mrtvými bílými krvinkami jsou také projevem stagnujícího vlhkého horka (Shi Re) a hlenu (Tan).
Doporučený denní příjem vlákniny se u dospělého člověka pohybuje kolem 20–35 g. U dětí od druhého roku života je to 5 g plus počet gramů odpovídajících věku (rokům) dítěte. Zdroje vlákniny jsou rostlinného původu s různým zastoupením rozpustné a nerozpustné složky.
Mezi nejvýznamnější zdroje rozpustné vlákniny patří: luštěniny, oves, jablka, banány, bobule, brokolice, kořenová zelenina, brambory a dýně.
Zdroje nerozpustné vlákniny jsou především: celozrnná jídla, obilné slupky, ořechy a semena, hnědá rýže, zelené fazolky, celer a čočka.
Semínka lnu obsahují oba typy vlákniny, důležité je nechat je nabobtnat a až poté konzumovat. Namáčení přes noc se doporučuje i u ořechů a před vařením luštěnin.
Málo vlákniny ve stravě je spojeno se zhoršením fungování metabolismu. Stagnující potrava vede k plnosti a tvorbě vlhkého horka, často se zácpou. Je to jedna z příčin chronických zánětlivých onemocnění trávicího traktu. Druhou patologií jsou srdečně-cévní onemocnění. Zvyšování příjmu vlákniny musí být provázeno úpravou pitného režimu!
Nadbytek vlákniny ve stravě vede k časté stolici s nestrávenými zbytky potravy a únavě. Slezina nemá dostatek času pro extrakci čisté Qi z jídla. Objevuje se únava a zhoršení krvetvorby. Vláknina totiž na sebe kromě tuků a bílkovin váže i vitaminy a minerální látky.
Pestrý jídelníček s využitím sezónních potravin zajistí optimální příjem obou typů vlákniny pro správné fungování metabolismu.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.