Co jíst po porodu?
Vitální houby jsou zdrojem velkého množství bioaktivních látek, které mohou ovlivnit pochody v živých organismech, tedy i v organismu lidí. Studie, které byly provedeny na buňkách, zvířatech i s dobrovolníky, ukázaly, že vitální houby mají potenciál pozitivně modulovat aktivitu imunitního systému, ničit mnohé patogeny a nádorové buňky, snižovat hladinu krevního cukru, tuků a oxidačního stresu a mnoho dalšího. Mezi to další patří také ovlivnění psychiky.
Žijeme v době, kdy jsme doslova přehlceni informacemi a prací. Naše hlava je neustále v pohotovosti, a to i v případě, že jsme v klidu a měli bychom relaxovat. Mnohým lidem hlava pracuje i v době, kdy uléhají ke spánku, a tím ho narušuje. To samozřejmě vede k velké únavě, zhoršení paměti, pozornosti, ale také k pocitům vyhoření, depresím, úzkostem.
Je jasné, že pokud se do takového stavu dostaneme, musíme změnit svůj životní styl. Je nezbytné zvolnit, najít si čas na sebe, na své koníčky, relaxaci či meditaci, zkrátka je nutné naučit se vypnout.
Mohou nám v tom pomoci také vitální houby? Mohou ovlivnit naši psychiku, kvalitu spánku?
Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, rozhodně vydržte, dostanete je.
Samozřejmě by bylo nejjednodušší věnovat se lidově řečeno „houbičkám“, tj. lysohlávce, která má jednoznačně potvrzené účinky na nervovou soustavu. A v současné době se začíná dostávat i do klinické praxe. Pomocí její složky psylocibinu, když je podávána v malých dávkách, je možné zmírnit psychické obtíže a navodit uvolnění.
My se však zaměříme na vitální houby, tedy takové, které si můžete koupit čerstvé či v podobě potravního doplňku, popřípadě vypěstovat.
Nejdříve se podíváme na to, zda mohou vitální houby ovlivnit kvalitu spánku, protože to je pro naši mysl a psychiku zcela zásadní. Není nic pozitivnějšího než kvalitní spánek a ranní probuzení, kdy jsme plní fyzické i duševní síly. Jak je u nás zvykem, podíváme se hlavně na studie, včetně klinických s dobrovolníky. Přeborníkem ve studiích je Hericium. O něm je známo, že má velmi pozitivní vliv na nervovou soustavu, není tedy překvapivé, že ovlivňuje také psychiku a spánek. Hericium dokáže u lidí zlepšit jeho kvalitu i délku, čímž zvyšuje regenerační efekt spánku. Dokonce pomohl zlepšit spánek a celkovou pohodu studentů, kteří jsou často vystaveni velkému stresu.
Další houbou, která má schopnost upravit náš spánek, je Reishi. Při analýze jejího složení se zjistilo, že obsahuje 34 látek, které mají hypnotické (uspávací) účinky. Ve studiích na zvířatech se zjistilo, že zvířata s Reishi rychleji usínají, spí déle a mají delší fázi hlubokého spánku. Podobný efekt má i látka cordycepsin, která se získává z Cordycepsu.
Vitální houby také dokážou zlepšit náladu, zmírnit úzkosti a zrelaxovat. Zde opět dominuje Hericium, které ve studiích s dobrovolníky dokázalo zmírnit deprese, zvednout náladu a zmírnit úzkosti, a to dokonce i u pacientek trpících fibromyalgií. Jedná se o velmi závažnou nemoc, kterou provází chronické bolesti a logicky dochází k tomu, že lidé, kteří nemocí trpí, propadají trudnomyslnosti.
Proti depresím a úzkosti funguje také Reishi (zatím testováno pouze na myších). Myši jsou ve studiích vystavené stresu a ty, které dostávají Reishi, jsou klidnější, společenštější, dalo by se říci uvolněnější. Nemůžeme opomenout ani účinky dalších dvou hub, a to Poria cocos a Cordyceps militaris (blízký příbuzný Cordyceps sinensis). Tato kombinace dokonce pomohla i zvířatům, která byla vystavena dlouhodobému stresu.
Nyní se podíváme na to, jak vlastně houby ovlivňují naši náladu. Nejzásadnější jsou dva mechanismy, ale je jich mnohem více. Houby obsahují složky, které mohou modulovat aktivitu nervových buněk, mají funkci neurotransmiterů, působí tak přímo na mozek. U Hericia se dokonce prokázalo, že může obnovit hodnoty serotoninu, které bývají u depresí často snížené, a mnohá antidepresiva jsou založená na tom, že zvyšují hladiny sníženého serotoninu. Houby dále dokážou snižovat zánět jak v těle, tak v mozku, i tím se zmírňuje stres a negativní pochody v něm. Zánět totiž velmi negativně ovlivňuje mozkové funkce.
Houby nám tedy mohou pomoci se špatnou náladou, snížit stres, pomoci ho lépe snášet a zlepšit spánek.
Autor: Moudrá želva
Zdroje:
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.