Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti
Teplé jarní slunce, modrá obloha a probouzející se příroda nám zlepšují náladu a chuť do života. Ne každý se raduje a jásá. Pylové alergie jsou prevít a dovedou hodně znepříjemnit život. Každý problém nám něco říká, jen je třeba pochopit co, alergie nevyjímaje.
Alergické projevy na sliznicích jsou podle TČM způsobeny chladným větrem, který vstupuje temenem, šíjí a horní částí zad. Tam blokuje proudění Qi a krve, proto se objeví zimomřivost. Šíje může ztuhnout, někdy bolí hlava a člověk je unavený. Projevy na sliznicích zahrnují svědění, škrábání, pálení až ostrou bolest v krku z nateklých mandlí. Síla projevů záleží na síle škodliviny a také na terénu v těle. Čím více horka v sobě máme, tím silnější budou projevy.
V případě letních alergií mluvíme o horkém větru, který vstupuje nosem a ústy. Zanechává po sobě vysušené sliznice a může vést až k suchému, dráždivému kašli.
V obou případech je příčina propuknutí alergií stejná, byť je léčba trochu rozdílná.
Hlavní příčinou alergií je podle TČM tzv. „prázdnota krve“. S tou se na jaře potkáváme často. Krev vyživuje organismus a je nositelkou Qi. Z nejhlouběji uložené vrstvy krve se doplňuje Qi i do nejsvrchnější vrstvy – vrstvy obrany. Ta hlídá a zatepluje povrch a reguluje pocení, tedy termoregulaci.
Posilovat na jaře obranu bez posílení krve vede spíše k dalšímu přehřívání a spontánnímu pocení. Qi se nemá na co vázat a „toulá“ se po těle. Kromě bylinných směsí je nutné upravit stravu. Bez železa to nepůjde, maso a vývary jsou na prvním místě. Jarní zelenina, zejména ta listová, je plná Qi, bez které krev nevznikne. Je třeba jíst pravidelně, nevynechávat jídla a hlídat si celkový příjem kalorií.
Svaly jsou aktivní tkání, vytvářejí teplo, chrání nás a jsou také zásobárnou krve. V období stresu nebo nemoci je organismus společně s tukem používá ke kompenzaci zvýšené kalorické potřeby. Do svalů ukládáme energii v podobě „živočišného škrobu“ – glykogenu. Čím více svalů máme, tím více máme rezerv pro období stresu a nemoci. Silné svaly značí silnou Slezinu. A silná Slezina podporuje Plíce, které řídí naši obrannou Qi. Posilování obrany posílením Sleziny je ověřený a bezpečný způsob, jak se vyhnout přehřátí Plic.
Podle Adelle Davis, která pomocí výživy pomohla statisícům lidí, jsou alergie stresová onemocnění. Přílišně reagujeme na vnější alergeny, což nás stojí energii a krev. Stres se dá kompenzovat stravou – zvýšeným příjmem kalorií. Ty by měly pocházet z bílkovin.
Jedno jídlo navíc může kompenzovat stres a rozhodnout, jestli se nám alergie rozjedou nebo jak silné budou reakce naší imunity. Může to být jedna vanička tvarohu, 100 g tvrdého sýra, 3 vejce, 100–150 g porce masa, 100 g červené čočky, nebo odměrka proteinového prášku jako svačina či přidaná do ovocného smoothie.
Zvýšený příjem bílkovin je vhodné podpořit B-komplexem a zinkem. Důležitý je i hořčík, jehož potřeba při stresu také roste. A nezbytný vitamin C, rozdělený do tří dávek a užívaný po jídle. Trávení podpoří salát z červené řepy a také kousek syrového zázvoru v každém jídle. Nesmíte se po něm upotit. Zelenina je důležitá jako zdroj vlákniny, která reguluje případný nadbytek bílkovin. Nevhodná je nesezónní, skladovaná a kvašená zelenina, protože obsahuje histamin.
Za zmínku stojí vitamin D, jehož hladina v krvi je u alergiků velmi nízká. Zvyšuje, nebo snižuje imunitní odpověď, což u alergií hraje hlavní roli. Podle nových studií je jeho denní potřeba až 15× vyšší, než se udává.
Při ucpaném nose nebo kýchání s řídkým výtokem použijeme směs Bi Yan Wan (Nosní vánek). Otevírá ucpané nosní průduchy a vyhání vítr – jak chladný, tak horký. Jednou z bylin ve směsi jsou poupata magnólie, kterým se říká přírodní antihistaminikum.
Když je rýma hustá a hlen zabarvený, přidáme směs Shuang Huang Lian Tang (Stříbrný dech). Ta odvádí škodlivinu z Plic a odstraňuje toxin vytvořený horkem. Směs tvoří tři byliny, které zabraňují přehřátí Plic a zvýšené tvorbě hlenu.
Při zánětech vedlejších dutin nosních neboli sinusitidě, která často provází hustou rýmu, je lepší volbou směs Te Xiao Bi Min Gan Wan (Nefritový závoj). Je rovněž vhodná při letních alergiích způsobených horkým větrem. Může se použít samotná, nebo v kombinaci.
Vitální houby nesmí chybět. Tradičně se užívá Reishi, která nejvíc posiluje krev. Coriolus zase silně podporuje obranu a je vhodný při větším zahlenění spojeným s únavou. Hlíva vyhání chladný vítr a uvolňuje ztuhlost šlach a svalů. Vitální houby se doporučuje užívat 2–3 měsíce před pylovou sezónou, dokážou však zmírnit příznaky i u již rozběhlých alergií.
Psychika je také spouštěčem alergií. Hlava je mocná a pár nevinných kýchnutí může v hlavě alergika vyvolat myšlenku: „Už je to zase tady“! Zkuste nejít alergii vstříc. Vyzkoušejte výše uvedené rady a choďte ven. Imunita se musí trénovat a sterilní prostředí doma ji zabíjí. Oblečte se tak, abyste neprofoukli, nasaďte si lehkou čepici, choďte a soustřeďte se na dech. Prohlubujte dýchání a zkuste vyrovnat délku nádechu a výdechu počítáním kroků. Zejména pokud trávíte většinu času uvnitř, Plíce se přehřívají a je třeba je vyvětrat. Není náhodou, že změnou životního stylu jsme se stali náchylnějšími na vnější škodliviny. Proto je třeba využít každou možnost pohybu venku a za čas dát alergiím sbohem.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.