Vitální houby a jejich použití u rakovin
Každý z nás se jistě poranil, popálil či opařil, a tak víme, že někdy se může hojení ran výrazně protáhnout a může dojít i ke komplikacím v podobě infikování a nehojení. V takových případech musí zasáhnout lékař. Existují postupy, které mohou ránu zbavit infekce a podpořit hojení. To ale stále hovoříme o menších ranách. V případě rozsáhlých poškození kůže, či dokonce tkání pod kůží se pak automaticky dostáváme do rukou lékařů.
Existují standardní postupy, které se využívají v léčbě ran. Jinak se léčí rozsáhlé a hluboké popáleniny, jinak odřené, či vlastně sedřené rány… Vždy je však snaha zmírnit bolesti, které pacient má a urychlit hojení. V tom by ale mohla pomoci také tradiční čínská medicína. Ta je praktikována po dlouhá tisíciletí a má vypilované metody k řešení snad každého zdravotního problému.
A proč jsme se takto rozepsali o ranách? Chceme vám představit studii, v níž lékaři zapojili do hojení ran také prášek z tradiční čínské medicíny. Tento prášek obsahoval: po 50 g kůry felodendronu, zimolezu, kamejky, borneolu a dračí krve, po 30 g anděliky čínské, kořenu pivoňky lékařské, děhelu daurského a Hydrargrum oxydatum crudum a po 20 g kadidla, myrhy a šalvěje černokořenné ve formě prášku. (Text přidáváme raději i v aj. The powder included the following: 50 g each of Cortex Phellodendron, honeysuckle, Lithospermum, Borneol, and Dragon's blood, 30 g each of Angelica sinensis, Radix Paeoniae Rubra, Angelica dahuricae, and hydrargrum oxydatum crudum, and 20 g each of frankincense, myrh, and Salvia miltiorrhiza in powder form.)
Do studie bylo zařazeno 80 pacientů, kteří měli závažné a poměrně rozsáhlé rány (nejmenší byly 4 x 5 cm, největší 56 x 110 cm). Byly to například popáleniny od ohně či horké vody, část pacientů měla také nehojící se diabetické rány. Polovina pacientů byla léčená standardními postupy, tj. chirurgické čištění ran a krytí, zatímco u druhé poloviny byl do léčby zapojen také zmíněný prášek z bylin. Autoři vyfotili a přesně popsali každou ránu před a po léčbě. Je nutné zmínit, že pacienti, kteří byli ve skupině s bylinným práškem, měli závažnější rány.
Po dvoutýdenní léčbě se provedlo další vyhodnocení stavu ran. A jak to dopadlo?
U pacientů s bylinným práškem došlo k výborné reakci na léčbu a vyhojení ran u 35 pacientů, u 4 se stav rány zlepšil a u jednoho pacienta použití prášku nezlepšilo stav rány. Ve skupině se standardní léčbou dosáhlo vyhojení 26 pacientů, u 5 pacientů došlo ke zlepšení a u 9 pacientů nedošlo ke změně. Je tedy patrné, že bylinný prášek dokázat zlepšit hojení ran. Zajímavé je také to, kdy se začal tvořit nový epitel, tj. uzavírání rány, ve skupině se standardní léčbou se objevil kolem 11. dne, zatímco při použití prášku kolem 7. dne. Hojení bylo tedy díky prášku rychlejší. Při podrobném rozboru ran se ukázalo, že bylinný prášek absorboval velké množství nekrotické (odumřelé) tkáně a hnisu v ráně. Tím se udržel povrch rány čistý a bylo podpořeno přirozené hojení rány.
Je tedy možné říci, že standardní terapie rozhodně funguje, ale bylinné směsi z tradiční čínské medicíny mohou být velkým přínosem a mohou zvýšit úspěšnost léčby závažných ran. Opět zde musíme varovat před tím, abyste to zkoušeli sami. Je nutné se poradit jak se svým lékařem, tak s praktikem tradiční čínské medicíny.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.