Tradiční čínská medicína v boji s vysokým krevním tlakem


Počty lidí, kteří trpí vysokým krevním tlakem, se stále zvyšují, přitom se vysoký krevní tlak oprávněně nazývá tichým zabijákem. Dlouho nemusíte mít žádné obtíže, a ty první mohou být také poslední. Vysoký krevní tlak totiž stojí i za mozkovou mrtvicí. Vysoký krevní tlak se může projevit bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a mnoha dalšími příznaky. Je tedy dobré si krevní tlak pravidelně kontrolovat, obzvláště v případě, že jej máte takzvaně v rodině a jste starší 50 let.

Příčiny vysokého krevního tlaku jsou velmi různorodé a někdy se ani nepodaří příčinu odhalit. Nejčastěji se krevní tlak zvyšuje na základě poškození cév aterosklerózou, která je úzce spojená s nadváhou a obezitou. Vysoký krevní tlak provází také onemocnění ledvin či endokrinního systému, obzvláště nemoci nadledvin.

Asi vám je jasné, že když jsme zmínili, že jednou z příčin je ateroskleróza, které je možné předcházet, je možné předcházet také vysokému krevnímu tlaku. To však vyžaduje změnu životního stylu, např. omezit konzumaci živočišných tuků, jednoduchých cukrů, soli, více se pohybovat a přijímat dostatek vlákniny. 

Pokud dojde k rozvoji vysokého krevního tlaku a nepodaří se jej snížit změnou životního stylu, přicházejí na řadu léky, tj. antihypertenziva. Musíme také zmínit, že krevní tlak mohou snižovat i některé přírodní složky. O tom ví své tradiční čínská medicína. Během tisíců let jejího praktikování byly vytvořeny a vycizelovány bylinné směsi na různé zdravotní obtíže. Nechybějí ani směsi na vysoký krevní tlak. Zda léčebné metody tradiční čínské medicíny fungují, ověřují i vědci.

Představíme vám výsledky dvou velkých přehledových článků. Pokud vás zajímá, jak obstála tradiční čínská medicína v léčbě vysokého krevního tlaku, můžete v čtení pokračovat.

2 Tradiční čínská medicína v boji s vysokým krevním tlakem

Přehledové články tradiční čínská medicína vs. vysoký krevní tlak

V prvním článku autoři statisticky vyhodnotili data ze čtyř vysoce kvalitních studií, které dohromady čítaly 133 pacientů, kteří byli léčeni tradiční čínskou medicínou, a 130 kontrol. Kontrolováni jsou pacienti, kteří nebyli léčeni tradiční čínskou medicínou. 

Pacienti dostávali jednu z následujících směsí Bushen Qinggan formuli (gastrodie vyvýšená, vilcacora, kůra gumojilmu jilmového, kořen šišáku, kudingcha), Yiqi Huaju formuli (kozinec blanitý, oddenek koptiše, pyl, pelyněk, oddenek Alisma orientale), Xuemaikang kapsle (extrakt z borovicového jehličí, kořen kudzu) atd.

Výsledky z vybraných studií ukazují, že podávání zmíněných směsí tradiční čínské medicíny vedlo ke snížení systolického (horního) krevního tlaku, a to srovnatelně účinně s léky, které se běžně používají na snižování krevního tlaku. To je velmi pozitivní a výrazný efekt.

Máme pro vás ještě jednu metaanalýzu. Ta byla ještě rozsáhlejší a zahrnovala 73 studií, kterých se účastnilo 8 138 pacientů a bylo použito 17 různých formulí tradiční čínské medicíny. Část pacientů užívala léky na vysoký krevní tlak a část pacientů ke stejné léčbě dostávala také formule tradiční čínské medicíny.

Pacienti, zapojeni do léčby tradiční čínskou medicínou, měli lepší výsledky, co se snížení tlaku týká. Formule snížily jak systolický (horní tlak), tak diastolický (dolní tlak). U systolického tlaku byl pokles i více než 13 mmHg a u diastolického tlaku i více než 11 mmHg. To už je značný pokles. Autoři uvádějí, že nejslibnější byly v léčbě Song ling xue mai kang kapsle a Yang xue qing nao granule. 

Tradiční čínská medicína může pomoci

Výsledky obou přehledových článků, přitom v jednom z nich byl poměrně vysoký počet účastníků, ukazují, že bylinné směsi tradiční čínské medicíny mohou být nápomocné v léčbě vysokého krevního tlaku, a to samostatně i v kombinaci s antihypertenzivy.

Musíme však zdůraznit, že byste se nikdy neměli pokoušet léčit sami. Nikdy nevysazujte léky, které vám předepsal lékař, a také si nevybírejte bylinné směsi sami, ale nechte si poradit terapeutem tradiční čínské medicíny. Ten vybere směs, která bude přesně odpovídat vašemu problému a mohla by se kombinovat s vaší současnou léčbou. Některé byliny se nemusí tzv. snášet s vaší léčbou. Nejlepší je, pokud spolupracuje váš ošetřující lékař s terapeutem tradiční čínské medicíny.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy

Zobrazit Článek

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
8 min

Celiakie: Dědičné autoimunitní onemocnění

Zobrazit Článek

Celiakie: Dědičné autoimunitní onemocnění
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.