Co jíst po porodu?
Říká se jí středomořská, nebo mediteránská dieta. Ale i když mluvíme o dietě, jde spíše o životní styl a způsob stravování, který získává sympatie napříč světem, a to i u výživových odborníků. V porovnání s tradičními redukčními programy totiž dodržuje všeobecné zásady zdravého stravování, nezpůsobuje tělu šok a nevede k hladovění ani drastické ztrátě kilogramů. Ale hlavně, je chutná a zdravá zároveň. A jak potvrzuje moderní medicína, udržuje zdraví a prodlužuje život.
Jak název napovídá, princip středomořské diety nachází inspiraci u obyvatel Středomoří. Řeč je tedy o Italech, Řecích nebo třeba Španělech. Právě ti jsou velmi často obdivováni pro vitalitu, kterou oplývají. Svůj skvělý zdravotní stav přisuzují právě stravě, která je pro ně zcela tradiční, pro nás už méně známá. Středomořským národům se také více vyhýbají obvyklé neduhy a choroby moderní civilizace – řeč je o obezitě, vysokém cholesterolu a krevním tlaku nebo cukrovce.
Základem této diety je vláknina, tedy zelenina, ovoce, ořechy, ryby, olivový olej, lehká masa, luštěniny, celozrnné výrobky, dostatečný pitný režim neslazených nápojů, v omezeném množství je možné konzumovat červené víno (1 dcl za den).
Středomořská dieta jsou spíše zásady zdravého jídelníčku než přesný popis toho, co byste měli v kterou hodinu sníst.
Středomořská strava je lehká, chutná a dobře stravitelná. Tímto způsobem stravování přijímáte spoustu cenných látek, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. Zároveň dochází k pozvolnému snížení hmotnosti, pokud je princip stravování správně pochopen. Polovinu talíře tvoří zelenina, čtvrtinu příloha (sacharidy) a čtvrtinu ryba nebo libové maso (bílkoviny). Ideální je konzumovat zeleninu ke každému jídlu.
Ale, to víte, i po zdravém jídle se dá přibrat na váze. Ne všechna středomořská jídla splňují principy středomořské diety, proto ji musíme pojmout s rozumem. Pokud budete nekontrolovatelně pojídat ořechy, sýry, olivy a ovoce, můžete touto dietou naopak ztloustnout. Proto je potřeba si hlídat celkovou skladbu jídelníčku a množství živin během dne.
Pokud bychom chtěli nosit celou podstatu středomořské diety v hlavě, stačilo by si zapamatovat těchto několik principů:
Ale nezapomeňte, není to jen o tom, CO středomořské národy jedí. Jde hodně také o to, JAK k jídlu přistupují. Jde o jejich schopnost najít si na oběd i večeři dostatek času, jíst v uvolněné atmosféře, nestolovat pokud možno sami a po jídle odpočívat. Jak je tohle všechno odlišné od západo či středoevropského životního stylu!
Mnoho vědeckých studií potvrdilo pozitivní vliv středomořské diety na lidské zdraví.
Tradiční čínská dietetika je systém stravování vycházející z čínské filozofie. Strava by měla být jednoduchá, pestrá a neměla by vytvářet hlen. Důležitá je též pravidelnost a klid při jídle.
Tvorba jídelníčku je přizpůsobena konstituci, věku, pohlaví, ročnímu období, místu, kde jsme se narodili a kondici, v jaké se momentálně nacházíme.
Určitě někteří z vás mohou namítnout, že Asie leží úplně na jiné straně zeměkoule a nemůžeme přenášet tyto zvyklosti do středu Evropy. Dovoluji si upozornit, že Říše středu leží ve stejné zeměpisné šířce a délce, akorát na druhé straně zeměkoule. Navíc nepřenášíme z Číny plodiny, ty k nám do Evropy přišly z Asie mnohem dříve, ale filozofii, která rozšiřuje naše vědomosti o charakteru potravin, která nepodléhá módnosti, ale je tvrdě zakořeněna v celém systému – v nauce o pěti prvcích a koloběhu světa, kterého jsme součástí.
Stárnutí je nevyhnutelné. Jedná se o přirozený proces, ve kterém hraje roli mnoho faktorů, z nichž některé můžeme ovlivnit. Jedním z nich je způsob stravování. Vědci tedy zkoumají, jaký typ stravování může procesy stárnutí zpomalit. Pro nás Středoevropany je právě středomořská dieta velmi zajímavá.
Pozitivní vliv středomořské diety byl potvrzen také mnoha studiemi. V jedné z nich bylo zařazeno 4 896 osob starších 18 let z Itálie. Vědci sledovali, jakým způsobem se stravují a jaké nemoci se u nich v průběhu sledovaného období objevily.
Zajímavá je také studie sledující starší lidi a hodnotící jejich stav, tzv. frailty index, který ukazuje na jejich „křehkost“, tj. špatnou kondici. Ta samozřejmě se stářím klesá, ale stejně staří lidé mohou mít index velmi rozdílný.
Je tedy patrné, že lidé dodržující středomořskou dietu mohou snížit riziko vzniku mnoha různých nemocí, zpomalit proces stárnutí a ztrátu kondice. Mohou se dožít vyššího věku a v lepší kondici. A také si, to si přiznejme, opravdu pochutnají.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.