Vitální houby a jejich použití u rakovin
Když se řekne „podzimní deprese“, automaticky se mi vybaví podzimní film „Šeptej“, který ve mně kdysi v mém raně pubertálním věku zanechal hluboký dojem. Nebylo to jen postavou ztvárněnou mladičkou Tatianou Dykovou, černobílým psím pohledem na svět a hudbou, ale také zmínkou o „podzimní depce“, která pro mě byla naprosto nepochopitelnou novinkou, protože podzim miluji.
Tedy pokud není provázen urputnými lijáky, v jejichž důsledku se v koňských výbězích dělá poměrně vysoká vrstva bahna. V takovém případě se mi na mysl také derou černé myšlenky. Na druhou stranu v tomto prostředí vzniká i dost komických situací. Nicméně vás bude spíš zajímat, jakou souvislost má podzim se smutkem.
Podle tradiční čínské medicíny značnou, což nicméně neznamená, že je nutné smutku podléhat a nechat ho rozvinout v úzkost až depresi. Na úvod si pojďme shrnout, co vše podle čínské filozofie patří k podzimu, protože se nám tyto informace následně budou hodit.
Podzim to nemá jednoduché, protože následuje po létě, které je plné yangové energie, radosti, slunce, radovánek a společenských aktivit. Mimo to je podzim spojen s návratem dětí a mládeže do „školských ústavů“ a s koncem času dovolených. Dny se zkracují a co se týče počasí, začíná dominovat nevlídno. Navíc je podzim obdobím, kdy ve všech ohledech platí, že „sklízíme, co jsme zaseli“, a to nemusí být vždy příjemné. Každopádně je na místě připomenout si, že Plíce jsou spojeny s jasným myšlením bez příkras, komunikací, otevřeností vůči novým myšlenkám, schopností odpočívat a připravovat se na zimní období, a hlavně velmi souvisí se vztahy a s bilancováním.
To v praxi znamená, že pokud se postavíme „rovně“ v první řadě sami k sobě, férově zrekapitulujeme své činy, přijmeme je a v případě potřeby si dovolíme smutek prožít ještě předtím, než se nám v mysli a následně v těle usadí ve formě nějakého nepříjemného zdravotního problému, máme napůl vyhráno. Naopak nejhorší, co může člověk udělat, je zvolit strategii „mrtvého brouka“ nebo „útěku“, protože ho to dříve či později stejně dožene, a v mnohem horší podobě. Pokud jde o zmíněného „mrtvého brouka“: zadržováním si obzvláště na podzim přivodíme kromě psychického diskomfortu také zácpu. Ne nadarmo je párovým orgánem Plic Tlusté střevo, které bychom si na podzim měli rovněž hýčkat tím, že nebudeme lpět na „odpadu“ a necháme ho svými střevy vše pěkně strávit a uvolnit ven.
Jestliže si vezmeme k ruce výše uvedený seznam, logicky si odvodíme, že bychom na podzim měli:
Protože je smyslovým orgánem podzimu nos a plíce jsou navíc spojeny s dýcháním, určitě bych doporučila vytvořit si na podzimní očistu příjemnou atmosféru, třeba tím, že si namícháte esenciální oleje do difuzéru nebo si pořídíte (namícháte/koupíte) podzimní parfém. A jaké esence bych na rozvonění podzimu, rozjímání a rozptýlení smutků doporučila? Levanduli, heřmánek, meduňku, kadidlo, mátu, ylang ylang, rozmarýnu, citrón, limetku, cedr, bergamot a mandarinku. Zjistěte si, co z toho vám vyhovuje, a vylaďte si svou podzimní vůni na míru.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.