Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Šavásana, nejoblíbenější pozice většiny studentů. Když na lekci jógy zazní, že je čas se uložit na záda a relaxovat, zazní blažené povzdechnutí a automaticky se na tvářích vykouzlí jemné úsměvy. Proč je tak důležité se na konci fyzické aktivity zastavit a jak je možné, že lze relaxovat nesprávně? Dozvíte se na následujících řádcích.
Pozice mrtvoly se říká ásaně, která se v sanskrtu nazývá šavásana. Obyčejně se provádí na konci lekce, kdy studenti leží se zavřenýma očima na zádech jakoby byli mrtví - s volně rozevřenýma nohama a rukama bez žádných dalších pohybů. Hloubková relaxace uvolní svaly, zklidní dech, umožní hlavě vypnout a hlavně, tělo vstřebá veškeré účinky předešlé jógové aktivity.
Odpočinek je velmi důležitý po jakékoliv fyzické aktivitě, aby se tělo správně zregenerovalo. Obnoví tak zdroje energie, které byly vyčerpány (především glykogen) a je i prevencí zranění, protože snižuje riziko přetížení. Regeneraci a načerpání nových sil potřebuje i nervová soustava a dochází k ní kdy jindy, než při hloubkové relaxaci.
Délka odpočinku se po každé fyzické aktivitě může lišit. Po jemné ranní půlhodince nebudete potřebovat regenerovat tak dlouho, jako po náročné sekvenci Ashtanga jógy. Mimo intenzity, závisí doba odpočinku také na vaší kondici a samozřejmě preferenci. Je-li zrovna váš život hektický, tak by jógová praxe měla být vyvažujícím protipólem, tudíž by delší setrvání v klidné pozici mrtvoly bylo velmi vhodné a naopak.
Bohužel ano. Velmi často jsou na lekcích studenti, kteří před šavásanou odcházejí, což je pro ně velká škoda. Připraví se tak o trénování schopnosti uvolnit se. Jakkoliv banálně to zní, tak právě s dlouhodobým zůstáváním v klidu a tichem, má v dnešní době mnoho lidí problém. Neustále vyhledává stimulaci, ať už je to konverzace, podcast nebo zapnutá televize. Být sám se sebou a svým vnitřním mono/dialogem je jim nepříjemné. S tím může relaxace pomoci.
Šavásana totiž není spánek, ani ležení na gauči s volně pobíhající myslí. Jedná se spíše o vědomý proces uvolňování, vnímání svého tělesna a současně uvolnění napjatých oblastí na jedné vlně s dechem. Záda by měla být celou plochou na podložce, včetně spodních zad. Pokud se to nedaří, je třeba se položit do lehu ještě jednou přes kulatá záda. Pokud mají i poté záda tendenci se odlepovat, pokrčte kolena a dejte si chodidla na zem.
Existují dva názory. Jeden zastává stanovisko, že v neklidném prostředí bez nedostatku soukromí by se nemělo relaxovat, protože je to náročné a nepřináší kýžené účinky. Tradiční učitelé zase připomínají umění karma jógy, tedy umět se soustředit i v nehostinném prostředí, což následně kultivuje naší mysl ještě více.
Důležité ale je nemít pocit, že relaxace je vyhozený čas. Je tomu totiž přesně obráceně. Šavásana nám umožňuje obnovit energetické zdroje, zregenerovat nervový systém a načerpat sílu do dalších okamžiků.
Autor: Alena Horáčková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.