Co jíst po porodu?
Když jsem byl malý, složení potravin bylo kratší a písmenka byla dobře vidět. Některé údaje tam sice chyběly, například přesné výživové hodnoty, ale to jsme neřešili. Ne že bychom neměli umělé přísady, ale bylo jich méně a nebyla snaha nakrmit více oko než tělo.
Hodně lidí jí „očima“ a šedá šunka nevypadá zrovna lákavě. Stejně tak chuť. Když dáte dítěti ochutnat pravou jahodovou zmrzlinu nebo umělou jahodovou, spíše zvolí tu voňavější, umělou. Umělé přísady, lidově Éčka, s námi zůstanou. Mnohdy je za nimi ukryta skutečně přírodní substance jako např. E 100, což je známý kurkumin, nebo E 300, vitamin C. Jsou však takové, jejichž použití by mělo být zakázané.
Aby se v tom chemik vyznal, zjednodušily se stovky přísad do několika skupin. Jsou to:
Takto to vypadá, když je člověk odkázaný na vyrobené a dovezené potraviny. Kdyby byla snaha o lokální produkci, odpadla by nutnost větších úprav surovin a potravin a množství přísad by bylo mnohem kratší. Nemá smysl démonizovat všechna Éčka, o tom si povíme později. Zapřemýšleli jste někdy, co se děje při konzumaci nadměrně upravených, doslova prefabrikovaných potravin?
Slezina vytváří z přijaté potravy jemnou esenci, která se stává součástí krve a tělních tekutin. Dokáže absorbovat Qi z potravy, proto nám čerstvých potravin stačí méně než zpracovaných a skladovaných. Jenže většinu roku jíme převážně ty skladované nebo zpracované. Žijeme v mírném pásmu, a to s sebou nese i některá omezení. Vlastníci skleníků namítnou, že mají zeleninu i zjara a do zimy a v zimě si klíčí, ale je to pořád jen malá součást stravy.
Tak či onak, skladováním se ztrácí Qi, jejímž projevem jsou vitaminy, enzymy a chuť. Výrobci potravin to vědí a snaží se pokud možno udržet čerstvý vzhled a výraznou chuť.
Schválně si zkuste vyrobit výživu z ovoce. Jakmile ovoce rozmixujete, dostane šedou barvu. Stačí přidat trochu vitaminu C a barva se opět vrátí v plné kráse. Karamel v pudinku nám také nevadí a dokáže vytvořit paletu barev od hnědé do černé. Přírodní přísady jako chlorofyl, karotenoidy, extrakt z řepy a dalších silně barvících rostlin, včetně různých oxidů železa, nevadí. Kéž by však zůstalo jen u nich.
Přírodní extrakty jsou dražší a na prvním místě je zisk! Na řadu proto přicházejí šmakulády, kterým byste se vyhnuli obloukem při zjištění, z čeho pocházejí.
Řeč není jen o karmínu, získávaném z larev samiček jednoho hmyzu. Nebo výměšcích bobra, které upravené nahrazují vanilku a pyšní se přídavkem přírodní. Vanilin je hlavní chuťová složka ve vanilce, která však obsahuje dalších až 500 látek, které vytváří plnou vůni, jež působí i na psychiku. Taková přírodní vanilka vás zbaví strachu před zubním zákrokem. Syntetický vanilin vyrobený z ligninu (odpad z dřevozpracujícího průmyslu) a eugenolu (je v hřebíčkovém oleji) nám jen polechtá chuťové pohárky. Ale je dvacetkrát levnější.
A pak tu máme těžkou syntetiku z ropy, uhlí a různých jedovatých substancí, které jsou nejen nechutné, ale také zdraví škodlivé. Podle TCM výrazná chuť vyčerpává Slezinu. Ta se snaží nahnat Qi a vy dostanete hlad. Skutečně. Nezřízená konzumace polotovarů a zpracovaných potravin má jako jednu z příčin energetický hlad. Ne po kaloriích, ale po Qi. Proto nemáte záklopku a postupně se projídáte k nadváze.
Protože se prázdnota Qi Sleziny kombinuje s dalšími patologiemi, může se objevit tíha (vlhko), tlaky různě po těle (hlen), bolest (stagnace Qi) nebo vyčerpání (propad Qi). Záleží, kolik a jaká Éčka sníte. Co způsobují a čemu se raději vyhnout? Ohrožené jsou zejména děti, které jsou velmi citlivé a jejich Qi je snadno zranitelná.
Možná namítnete, že jedna složka nikoho nezabije. Ale když jich smícháte víc, nastává tzv. koktejlový efekt, kdy jedna látka zesiluje druhou, případně mezi sebou reagují za vzniku dalších škodlivých chemikálií.
Dalším problémem je jejich odbourání z těla. Během své cesty tělem poškozují vnitřní orgány, zejména játra a ledviny. Většina problémů je tak způsobena jejich přetížením a následnými poruchami trávení. Když se jich nezbavíte, zůstávají v těle a narušují nejčastěji endokrinní systém, tedy žlázy s vnitřní sekrecí. Zejména štítnou žlázu a slinivku. Už vám to dochází?
Kdo potřebuje vylepšit pokrmy, může sáhnout po přírodních extraktech. Jsou dražší, ale neotráví vás. Stejně tak máme přírodní barviva. Na zvýraznění chuti jídla stačí přidat komplementární chuť. Tedy ke slané trochu cukru, ke sladké špetku soli. K ostré krapet kyselé a k hořké trochu sladké.
Experimentujte s kořením, zkuste přidat nastrouhané jablko do guláše, trochu octa v létě do zeleninové polévky, hořčici do pomazánek a salátů… Namísto zásmažky používejte cibuli. Do hotových pokrmů přidávejte zelené bylinky. Když chcete rozprostřít chuť, aby vynikla, nezapomínejte na tuk, nejlépe máslo.
Rada na závěr. Víte, že výrazná chuť pokrmů zohledňuje uspěchanou dobu, kdy nemáme čas se zastavit a jídlo si řádně vychutnat? Proto při jídle nespěchejte a nevěnujte se jiným činnostem. Pomalu žvýkejte, nemluvte a vychutnávejte si každé sousto, jako by mělo být vaše poslední.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.