Co jíst po porodu?
Je jaro a všechno kvete; Kytky, stromy, keře, mlází; Mý srdce radostí tepe, Mý oči dojetím slzí… …Sem tak trochu romantik; A tak trochu alergik… Ano, je jaro, jak se zpívá v písni od skupiny Tata Bojs. S jarem, konkrétně březnem, nám začíná období dřeva, což je změna, která může pro některé lidi znamenat přechodné období spojené s tzv. jarní únavou. To se nicméně zcela jistě netýká čtenářů Cesty želvy, kteří se v zimě řídili doporučeními čínské medicíny a jsou tudíž na tuto změnu připraveni, což znamená, že si mohou radostně vychutnávat sílu prvních jarních paprsků a pučení přírody.
Co se týče orgánů, v březnu má hlavní slovo Žlučník, který velmi úzce spolupracuje s Játry. Proto není divu, že se tzv. jarní detoxy točí kolem Jater. Zde mám potřebu lehce odběhnout a doporučit vám na pročištění jater (i žlučníku) a celkovou harmonizaci organismu v souladu s nástupem jara 20denní kůru, v rámci které se ráno nalačno vypije šťáva z černé ředkve, která je k dostání v lékárnách ve vysoké bio kvalitě ve skleněných ampulích.
Pojďme se však zaměřit na Žlučník, který je pomyslným zrcadlem naší spokojenosti. Jestliže dokážeme nahlížet na život pozitivně (a stravujeme se v souladu s potřebami našeho těla), tento orgán obvykle nebývá oslaben, jako je tomu v případě, kdy máme vztek nebo jsme agresivní. Ze západního pohledu se jedná o malý orgán, který má 8–12 cm na délku a 4–5 cm na šířku a je pomocí vazivové tkáně připojen k játrům. Jeho funkcí je skladování a zahušťování žluči vznikající v játrech. Smyslem žlučníku je pomáhat trávit (nejen potravu, ale také emoce) a neutralizovat kyselost přicházející ze žaludku do dvanáctníku. Žlučník je háklivý na nadbytek tučných a smažených jídel, následkem čehož dochází k jeho přetěžování a možné tvorbě žlučových kamenů.
Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou pro Žlučník charakteristické následující vlastnosti:
Snad jsem vás výše uvedenými informacemi dostatečně navnadila na potíže se Žlučníkem, abyste byli lační po tom, co Žlučníku prospívá. V první řadě zařaďte do svého jídelníčku jako doplněk bylinky, které mají hořkou a kyselou chuť. Zjara můžete na neznečistěných místech sbírat například pampelišku, bršlici, kopřivu nebo medvědí česnek, které lze přidávat do salátů, pomazánek nebo různých šťáv či smoothie. Mimo to je skvělé nastartovat organismus pojídáním naklíčených semínek, která představují úžasný zdroj energie, minerálů, enzymů i vitaminů skupiny B a C. O chlorofylu s jeho detoxikační funkcí ani nemluvě. Naklíčit můžete nechat prakticky cokoliv, ale jako příklad si můžeme uvést čočku, fazolky mungo nebo řeřichu – fantazii se nicméně meze nekladou. Stejně jako Játrům udělá Žlučníku dobře ostropestřec mariánský, který podobně jako kurkumin nebo zázvor dokáže stimulovat tok žluči. Jinak má Žlučník rád takové ty jarní potraviny, jako jsou rukola, petržel nebo mrkev, ale dobře mu udělají taktéž potraviny, které jsme si uskladnili na zimu, jako je například nakládaná zelenina.
Podstatné je však i to, že Žlučník miluje klid a harmonii a vyloženě nesnáší stres, tlak a tíseň, což ostatně nedělá dobře ničemu a nikomu. Proto vám přeji, ať strávíte březen v klidu a míru se svým Žlučníkem.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.