Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
Asi každý ví, že kvalitní a dostatečný spánek je pro člověka důležitý. Víte ale proč? A co způsobuje jeho nedostatek? Nespavost může mít vliv například na náladu či koncentraci, ale hlavně na fyzické i psychické zdraví. Dnes se na tuto problematiku podíváme očima tradiční čínské medicíny a vysvětlíme si, jak spánek ovlivňují energie Yin a Yang a také, jak souvisí nespavost s nedostatkem krve. Prozradíme také tipy na klidnější noci plné odpočinku. Až se příště budete převalovat v posteli, tyto rady jistě oceníte.
Abychom pochopili mechanismus spánku z pohledu tradiční čínské medicíny, musíme se nejprve vrátit k jejím základům, k principu Yin a Yang. Yin představuje pasivitu (sestup) a Yang symbolizuje aktivitu (vzestup), tedy protiklady, které se ale doplňují. Jak již jistě víte, teorie těchto dvou pojmů se používá k interpretaci teorií o zdraví nebo různých nemocech a stavech, včetně spánku.
Starověký čínský lékařský text Lingshu popisuje, jak Yin a Yang ovlivňují spánek. Cyklus spánku a bdění je regulován nepřetržitou cirkulací obranné Qi (Wei Qi). Předpokládá se, že je obranná Qi přes den yangová, zatímco v noci yinová. Když se Yang vyčerpá, Yin bude v plnosti, což vede k ospalosti a naopak.
Tento proces vysvětluje i problémy se spánkem. Tradiční čínská medicína nahlíží na nespavost jako na důsledek přebytku Yangu nebo ohně v Srdci a Játrech. Srdce je považováno za vládce mysli nebo také sídlo ducha Shen. Když je v Srdci příliš mnoho Yangu a/nebo ohně, duch Shen nemá klid, což se projevuje emocionálními poruchami nebo nespavostí. Proto se při léčbě nespavosti dbá na snižování ohně a vyživování Yinu v těle.
Jak již bylo uvedeno, v Srdci sídlí duch Shen, který představuje pomyslného císaře našeho těla. Duch Shen má podobné návyky jako Alžběta Báthoryová, která se údajně kvůli věčnému mládí a kráse koupala v krvi mladých panen. Jen s tím rozdílem, že duch Shen se ponořuje do vlastní krve a před spaním. Navíc to tedy dělá spíše obrazně. Problém nastává v okamžiku, kdy má tělo krve z různých příčin málo (zde prosím nezapomeňte, že mluvíme o krvi v tradičním čínském pojetí a ne v tom západním, i když tam určité souvislosti jsou). K nedostatku krve může dojít v důsledku silného menstruačního krvácení, porodu, vegetariánské stravy nebo oslabením orgánů, které za tvorbu krve zodpovídají, což jsou Slezina, Játra a Ledviny. Dalšími příznaky, které nám tuto příčinu nerovnováhy potvrdí, mohou být: bušení srdce, zapomnětlivost, závratě, hojné sny, lehký spánek, menstruační problémy nebo padání vlasů. Nyní však pojďme přejít k pár radám, jak podpořit dobrý spánek.
Při problémech se spánkem mohou být jednou z příčin hyperaktivní játra nebo zatížený žaludek. Vyhněte se proto před spaním alkoholu a kofeinu, stejně jako sladkým, ostrým nebo kořeněným jídlům, která jsou považována za yangová a zahřívající organismus.
Místo toho se držte potravin, které jsou převážně yinové, tedy ochlazující. Ty bývají zelené nebo světle zbarvené, s vysokým obsahem vlhkosti. Patří sem ingredience jako tofu, okurka, banány, meloun nebo zelené fazolky. Klidný spánek podporuje i ovoce longan, které lze konzumovat syrové, sušené nebo louhované jako čaj spolu s několika červenými jujubami a hrstkou plodů goji na podporu krevního oběhu.
Průměrně bychom si měli každou noc dopřát minimálně 7 hodin spánku. Mnohé studie již ukázaly, že lidé, kteří spí méně, mají tendenci přibírat na váze, a také vyšší riziko, že se stanou obézními, než je tomu u těch, kteří denní limit spánku dodržují. Podle teorie orgánových hodin tradiční čínské medicíny bychom měli chodit spát v rozmezí mezi devátou a jedenáctou hodinou večerní.
V době od 23:00 do 1:00 (maximum dráhy Žlučníku) je denní fáze, kdy začíná yinová energie slábnout, zatímco ta yangová začíná narůstat. Z pohledu západní medicíny Žlučník v této době vylučuje žluč potřebnou pro odbourávání tuků, takže by lidé usilující o zhubnutí měli rozhodně spát. V rozmezí mezi jednou a třetí hodinou ranní (maximum dráhy Jater) bychom se měli nacházet v hlubokém spánku, kdy se uvádějí do činnosti Játra, odstraňují se z těla toxiny a produkuje se čerstvá krev. V této době se obvykle budí lidé, kteří v sobě mají potlačené pocity hněvu a zášti, protože s Játry jsou dle TCM spojeny právě emoce.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.