Co byste (ne)měli jíst u systémového lupusu
Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. To víme asi všichni. Jenže chlamydií je mnoho druhů a některé z nich se projevují zcela jinak – jako infekce dýchacích cest, očí nebo jiných orgánů v těle. Pak nemusí být hned na první pohled zřejmé, že se jedná o chlamydie.
Léčba chlamydií po západním způsobu bývá často neúspěšná. Už samotná diagnostika je problematická, jelikož chlamydie vykazují velkou podobnost s jinými infekcemi. Ale i pro čínskou medicínu jsou chlamydie často tvrdým oříškem. Jde o to, že jejich léčba vyžaduje především čas a trpělivost.
Chlamydie jsou mikroskopické organismy parazitující uvnitř živých buněk. I když svou velikostí připomínají viry, řadí se mezi bakterie. Na rozdíl od běžných bakterií získávají energii a rozmnožují se pouze uvnitř buněk hostitele. Přežívají v buňce v neinfekční podobě a mohou buď způsobit rozpad buňky, čímž se uvolní do okolí, nebo zůstat uvnitř buňky a uvolňovat se pomocí exocytózy.
Mezi nejznámější druhy patří:
Nejčastější způsoby přenosu chlamydií:
Chlamydiové infekce mohou mít různé projevy, jinak řečeno, mohou způsobovat různá onemocnění. Zde si popíšeme ta nejběžnější.
Urogenitální infekce
Chlamydia trachomatis se přenáší pohlavním, análním i orálním stykem. Nejohroženější jsou lidé ve věku 15–30 let. Tato infekce často probíhá bez příznaků, což komplikuje její diagnostiku a léčbu. U mužů se projevuje zánětem močové trubice s příznaky jako pálení při močení a výtokem. U žen se infekce projevuje výtokem, bolestí při styku a krvácením mimo cyklus.
Infekce dýchacího traktu
Chlamydia pneumoniae je častým původcem plicních onemocnění. Příznaky zahrnují dráždivý kašel, bolest hlavy, únavu a zvýšenou teplotu. Infekce může probíhat jako běžné nachlazení nebo chřipka, ale může vést i k závažnějším stavům jako zánět průdušek nebo zápal plic.
Psitakóza
Psitakóza, způsobená Chlamydií psittaci, je infekce, kterou mohou lidé získat od ptáků, hlavně papoušků a holubů. Projevy zahrnují suchý kašel, dušnost, horečku, zimnici, únavu, bolesti svalů a hlavy, někdy i nevolnost a průjem. Infekce může být mírná jako nachlazení nebo vážná jako pneumonie.
Pokud infekce není rozpoznána a léčena včas, může vést k vážným komplikacím. Chlamydie se mohou šířit do dalších orgánů a způsobit:
Zde záleží na tom, v jaké fázi infekce se pacient nachází. Zda v akutní nebo chronické. Tomu se také přizpůsobuje typ léčby.
Akutní fáze
Pokud je fáze nakažení akutní a pokud člověk vnímá příznaky, pak se problém řeší na základě diagnostiky příznaků.
Urogenitální infekce se řeší jako horko či spíše vlhké horko v urogenitálním ústrojí. Většinou na podkladě nedostatečnosti energie Qi Sleziny. Typickými projevy jsou výtoky, často žluté, svědivé a zapáchající. Může být i svědění bez výtoků.
Tady čínská medicína doporučuje:
Plicní infekce
Jde opět o oslabení Plicní Qi a následuje napadení větrným horkem či toxickým horkem.
Tady čínská medicína doporučuje:
Tento postup je vhodný hlavně v časné fázi napadení organismu chlamydiemi.
Chronická fáze
Bohužel, často se přistupuje k léčbě pozdě, až v okamžiku, kdy už jsou chlamydie hezky zabydlené v našem organismu a čekají na příležitost, kdy dojde k jeho oslabení (stresem, přepracováním se), oslabí se naše imunita, a ta přestane mít chlamydie pod kontrolou. Ty se pak „začnou hlásit o naši energii“, což poznáme podle typických příznaků, které jsou většinou podobné těm výše uvedeným v akutní fázi, ale nemají tak dramatický průběh. Spadají do kategorie, kterou v čínské medicíně označujeme jako „skrytý patogen“ (sem patří i chronická borelióza či chronické kvasinkové infekce).
Způsob léčby se odvíjí od příznaků. Nejdůležitější v tuto chvíli je razantní posílení imunitního systému, aby tělo tyto patogenní mikroorganismy dostalo opět pod svou kontrolu.
Obvykle se doporučuje kombinace tří prostředků:
Stejně jako u ostatních „skrytých patogenů“ trvá léčba řádově měsíce, někdy déle. Nicméně pacient musí vidět neustálé zlepšování stavu. Někdy to však může být jako na houpačce. Chvíli je pacient zcela bez příznaků a obtíží, a pak se, obvykle po nějakém oslabení, příznaky znovu vrátí. Chce to hodně trpělivosti!
Co je ale důležité – léčbu nezanedbat! Neléčené chlamydiové infekce jsou nebezpečné kvůli možnému dlouhodobému poškození tkání. U žen mohou vést k zánětlivým onemocněním pánve, neplodnosti a komplikacím během těhotenství, zatímco u plicních infekcí mohou vyvolat chronická respirační onemocnění, zápal plic a exacerbace (výrazné zhoršení) chronických onemocnění jako CHOPN.
Infekce oslabují imunitní systém, zvyšují riziko dalších infekcí a jsou spojeny s extrapulmonálními (mimoplicními) komplikacemi, včetně aterosklerózy.
Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci těchto komplikací, přičemž asymptomatické průběhy infekcí často vedou k jejich přehlédnutí a přenosu na další osoby.
Stále se snažte žít podle pravidel Cesty želvy. Kontrolujte své emoce a nadměrně se nestresujte, pracujte přiměřeně, poslouchejte své tělo a dostatečně odpočívejte. Ve volném čase se hýbejte (pohyb by neměl být vyčerpávající), dostatečně spěte a kvalitně, pravidelně a pestře jezte.
Myslete na svoji Slezinu. Pokud jíte špatně, oslabujete si energii Qi Sleziny, což vede ke vzniku vlhkosti a zahlenění v těle. Více informací naleznete v encyklopedii Cesty želvy.
Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny a zakladatel MycoMedica.cz
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.