Myšlenky mění náš život
Protože se poslední dobou v mé praxi často setkávám se ženami s příznaky nedostatečnosti krve, přičemž bych ráda podotkla, že se jedná o Xue Xu, tedy o nedostatek krve v pojetí tradiční čínské medicíny, ráda bych věnovala tento článek možným důsledkům nedostatečně vyživené krve a rovnou bych chtěla představit recept, který případné potíže spojené se Xue Xu pomáhá řešit.
Z pohledu tradiční čínské medicíny představuje krev jednu z vitálních substancí, která zodpovídá za výživu organismu. V knize Su Wen Vnitřního kánonu žlutého císaře se píše: „Nohy dostávají krev, a proto dokáží kráčet, ruce dostávají krev, a proto dokáží svírat, prsty dostávají krev, a proto dokáží uchopit.“ Mimo těchto fyzických funkcí zajišťuje krev rovněž výživu pro ducha Shen, aby zvládal všechny potřebné mentální pochody, a současně mu pomáhá dobře se zregenerovat. Duch Shen se totiž potřebuje na noc celý ponořit do krve jako hraběnka Báthory (myšleno obrazně), jinak se nevyspí. Kdo má tedy nedostatek krve (opět to nechápejte jako nedostatek fyzické tekutiny, ale spíše jako špatnou kvalitu krve), obvykle se mu nespí dobře.
Nicméně ať nepředbíhám. Pojďme si nejprve říci, jaký má krev vztah k Zang orgánům. Jako první si vezmeme Srdce, sídlo již zmíněného ducha Shen, které má na starosti řízení cév a regulaci krve, kterou nejenže pohání, ale také jí dodává červenou barvu. Slezina zase krev doplňuje na základě přijaté stravy a současně ji udržuje v cévách. Plíce pomáhají Srdci s řízením oběhu krve a zároveň jsou zdrojem Qi, která krev žene. Ledviny obohacují krev o esenci Jing, zatímco Játra regulují množství krve a její oběh. Játra mimo to krev skladují, což má podle starých mistrů souvztažnost s pohybem. Pokud se člověk hýbe, krev jde do drah, a když je v klidu, krev se vrací do Jater.
Protože je krev nositelkou Qi, problémy s nedostatkem krve Xue Xu se projevují nejprve na periferiích těla, čímž se rozumí hlava, končetiny, kůže a oči. V tradiční čínské medicíně se traduje, že pokud tělo nemá dost dobře vyživené krve na provoz periferií, ale současně je nemůže nechat jen tak ladem, pošle tam vítr (opět prosím berte v potaz, že mluvíme v symbolech). Jenže vítr není krev, takže místo výživy dělá tak trochu „bordel“. V končetinách způsobuje mravenčení a křeče, vysušuje kůži a zhoršuje mentální výkon, přičemž narušuje pohodičku ducha Shen. Zde bych se ráda vrátila k oné symbolice. Pokud se nad ní zamyslíte, je krásně logická. Jestliže si představíte, jak by se projevoval vítr kolující v oběhovém systému, mravenčení nebo křeče vás asi jako jeho projevy nepřekvapí. Stejně tak vysušování pokožky vystavené větru je běžným jevem. S nedostatkem krve, respektive výživy, je spojeno také zhoršení zraku, kvality nehtů a vlasů a samozřejmě nesmíme zapomenout na nespavost, což jsme si již vysvětlovali. V neposlední řadě jsou se špatnou kvalitou krve spojeny rozmanité menstruační problémy, jako je např. její vynechávání, slabost nebo bolestivost. Se snížením kvality krve se zhoršují například i návaly žen během hormonálních změn v menopauze, protože krev mimo již zmíněného také ochlazuje organismus. Dalšími projevy mohou být také únava, závratě nebo zácpa.
Tradiční čínská medicína naštěstí nabízí stovkami let vyladěný recept na doplnění krve. Jedná se o tzv. odvar čtyř šlechtičen Si Wu Tang, který představuje základní směs pro výživu a rozproudění stagnující krve. Hlavními bylinkami této směsi určené především pro ženy jsou Di Huang a Bai Shao, kterým sekundují Dang Gui a Chuan Xiong. Směs je nově obohacena o Reishi.
Di Huang – jedna z nejlepších nejen ženských bylin na doplnění krve
Di Huang (rehmánie lepkavá) – umí masivně doplňovat krev a esenci Jing. Dokonce se může pochlubit také schváleným tvrzením dle nařízení EU, že přispívá k normální činnosti cévní soustavy.
Bai Shao (pivoňka bělokvětá) – vyživuje Játra, harmonizuje menstruaci a utišuje bolest vzniklou nedostatečnou průchodností a stagnací, za kterou stojí nesprávně vyživená Játra.
Dang Gui (děhel čínský) – oživuje a doplňuje krev, respektive vnáší tam dynamiku, a současně harmonizuje menstruaci. Podle schválených tvrzení přispívá k normální funkci krevního systému a transportu kyslíku.
Chuan Xiong (koprníček Wallichiův) – podporuje oživování toku krve a pomáhá rozhýbat Qi.
Reishi (lesklokorka lesklá) – mezi její vlastnosti, které se nám ve směsi hodí, patří výživa krve, výživa Yin, uklidnění ducha Shen, doplnění Qi a posílení esence Ledvin. Dokonce i EU schválila některá z tvrzení o její léčivosti, jako například že přispívá k normální funkci oběhové soustavy a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
Jedná se o směs, kterou mohu s čistým svědomím doporučit a která je na našem trhu dostupná pod názvem MyBlood. Nicméně zároveň také doporučuji nechat si s diagnostikou poradit od terapeuta TCM, který může působení směsi podpořit například akupunkturou.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.