Lékárnička v domácí zahradě: Jak pěstovat čínské léčivky doma?


Kdo by si nepřál mít kousek zdraví a vitality přímo u sebe doma? A co když vám řeknu, že to může být snazší, než si myslíte? Tradiční čínská medicína je plná léčivých pokladů, které lze snadno pěstovat i v malé zahradě či dokonce na parapetu. Pojďme se podívat na některé z nich.

Na začátek je potřeba říct, že fytoterapie v TCM klade veliký důraz na tzv. geoautenticitu. Tedy že účinky rostlin, které jsou popsané v léčivých herbářích, jsou ověřené v daném podnebí a složení půdy. Zatím nikdo nepřišel s důkladným srovnáním účinků bylin, pěstovaných v střední Evropě oproti Asii. Proto specializované bylinkárny TCM drtivou většinu bylin dováží z prověřených lokalit v Číně. Nicméně pro domácí použití můžeme vyjít z toho, že jsou účinky minimálně podobné.

A jaké tedy léčivky si můžeme snadno pěstovat doma:

Kustovnice čínská (Lycium chinense) – Gou Qi Zi

Tato superpotravina je známá svými antioxidanty a schopností posilovat imunitní systém. Z pohledu TCM doplňuje yin Jater a Ledvin, čímž nám může pomáhat se spánkem, oddalovat stárnutí a především je skvělá na kvalitu zraku. Kustovnice čínská se snadno pěstuje v teplých, slunných podmínkách a je odolná vůči suchu. Můžete ji vysadit do půdy s dobrým odvodněním a pravidelně zalévat. Na pěstování je to velmi nenáročná rostlina.

Schizandra čínská (Schisandra chinensis) – Wu Wei Zi

Schizandra je adaptogenní rostlina, která pomáhá tělu přizpůsobit se stresu a zvyšuje energii.  Z pohledu TCM například doplňuje energii, zastavuje kašel, zadržuje esenci ledvin. Rostlina preferuje polostín a vlhkou půdu. Pěstování ze semen může být poměrně složité, proto se často doporučuje koupit již vzrostlou rostlinu. Při výsadbě vyžaduje humózní a propustnou zeminu.

Děhel čínský (Angelicae sinensis) – Dan Gui

Děhel čínský je známý svou schopností podporovat ženské zdraví a energii, ale má i další léčivé vlastnosti. V čínské terapii se používá primárně na dynamické doplnění krve a také na zvlhčování střev. Tato rostlina preferuje slunné a suché podmínky a není náročná na půdu. Jako léčivá část se používá kořen. Můžete ho pěstovat ze semene nebo koupit sazenici.

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) – Xiao Hui Xiang

Fenykl je skvělá bylina pro trávení a detoxikaci. Úspěšně se používá na nadýmání, nechutenství, bolesti břicha. Rostlina preferuje slunné a teplé podmínky a skvěle se jí daří v dobře odvodněné půdě. Můžete ji pěstovat ze semen a je třeba ji pravidelně zalévat.

Hřebíček (Eugenia caryophyllata) – Ding Xiang

Hřebíček je známý svými antibakteriálními vlastnostmi a je skvělý pro úlevu od bolesti zubů. V TCM se používá na prohřátí organismu a na chladové trávicí problémy. Rostlina vyžaduje teplé podmínky a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen nebo koupit již vzrostlou rostlinu.

kopriva-dvoudomma

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – Xun Ma

Kopřiva je bohatá na železo a další minerály a je skvělá pro detoxikaci těla. V TCM podporuje močení, vyhání větrnou vlhkost a horkost, vyživuje krev. Rostlina preferuje polostín a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen nebo koupit sazenici, často stačí si ji vydloubnout v lese a zasadit doma.

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) – Bai Ji Li

Tato rostlina je známá především jako „přírodní viagra“ s ohledem na její vliv na testosteron. V TCM úspěšně pomáhá s migrénami, pálením očí, nebo svěděním kůže. Kotvičník zemní preferuje polostín a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat z řízků nebo koupit již vzrostlou rostlinu.

Máta rolní (Mentha arvensis) – Bo He

Máta je skvělá pro trávení a uklidnění zažívacího traktu. V TCM se používá především pro rozptýlení větrné horkosti (například u nedostatečně projevených spalniček). Rostlina preferuje slunce a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen nebo koupit sazenici.

Morušovník bílý (Morus alba) – Sang Bai Pi

Morušovník je bohatý na vitamíny a minerály a je skvělý pro podporu imunitního systému. V čínském lékařství perfektně zabírá na kašel a dušnost. Rostlina preferuje slunce a dobře odvodněnou půdu. Můžete ji pěstovat z řízků nebo koupit sazenici.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) – Da Ji

Ostropestřec je známý svou schopností chránit játra a podporovat jejich regeneraci. Kromě toho odstraňuje jedovatost, pročišťuje horko a podporuje laktaci. Rostlina preferuje slunce a dobře odvodněnou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen, pozor na přelití.

Smetánka mongolská (Taraxum mongolicum) – Pu Gong Ying

Tato adaptogenní rostlina pomáhá tělu přizpůsobit se stresu a pročistit Játra a Žlučník. V čínské medicíně se používá např. na záněty prsů u žen a obecně jako účinné přírodní antibiotikum. Smetánka preferuje polostín a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat z řízků nebo koupit již vzrostlou rostlinu.

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) – Sha Ji

Rakytník je bohatý na vitamíny a antioxidanty a je skvělý pro podporu imunitního systému. Z pohledu TCM zastavuje kašel, rozpouští hleny, podporuje trávení a rozpouští krevní blokády. Je to velice odolná rostlina se snadným pěstováním. Vždy je potřeba pořídit samčí i samičí rostlinu (jeden samec opylí až deset samičích keřů).

Toto byl výčet nejznámějších bylin, které se používají v tradiční čínské medicíně a zároveň jsou známé svými léčivými účinky i u nás. Věřím, že nadšení pěstitelé a příznivci TCM jich budou mít na své zahrádce mnohem více. U nás na zahrádce byste z těchto rostlin našli kustovnici, rakytník, smetánku, morušovník, mátu a kopřivu. Ostatní máme v plánu také přidávat.

 

Autor: Ing. Martin Janouch



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti

Zobrazit Video

Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti

Zdravé těhotenství s TCM: Správná výživa a fyzická aktivita

Zobrazit Článek

Zdravé těhotenství s TCM: Správná výživa a fyzická aktivita
4 min

Malý atlas akupunktury - 39. díl - Yang Fu (GB-38)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 39. díl - Yang Fu (GB-38)
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Plíce pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Plíce pohledem čínské medicíny
4 min

Fermentované adzuki fazole se žampióny, batáty a brokolicí

Zobrazit Recept

Fermentované adzuki fazole se žampióny, batáty a brokolicí
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.