Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Kdo by si nepřál mít kousek zdraví a vitality přímo u sebe doma? A co když vám řeknu, že to může být snazší, než si myslíte? Tradiční čínská medicína je plná léčivých pokladů, které lze snadno pěstovat i v malé zahradě či dokonce na parapetu. Pojďme se podívat na některé z nich.
Na začátek je potřeba říct, že fytoterapie v TCM klade veliký důraz na tzv. geoautenticitu. Tedy že účinky rostlin, které jsou popsané v léčivých herbářích, jsou ověřené v daném podnebí a složení půdy. Zatím nikdo nepřišel s důkladným srovnáním účinků bylin, pěstovaných v střední Evropě oproti Asii. Proto specializované bylinkárny TCM drtivou většinu bylin dováží z prověřených lokalit v Číně. Nicméně pro domácí použití můžeme vyjít z toho, že jsou účinky minimálně podobné.
A jaké tedy léčivky si můžeme snadno pěstovat doma:
Kustovnice čínská (Lycium chinense) – Gou Qi Zi
Tato superpotravina je známá svými antioxidanty a schopností posilovat imunitní systém. Z pohledu TCM doplňuje yin Jater a Ledvin, čímž nám může pomáhat se spánkem, oddalovat stárnutí a především je skvělá na kvalitu zraku. Kustovnice čínská se snadno pěstuje v teplých, slunných podmínkách a je odolná vůči suchu. Můžete ji vysadit do půdy s dobrým odvodněním a pravidelně zalévat. Na pěstování je to velmi nenáročná rostlina.
Schizandra čínská (Schisandra chinensis) – Wu Wei Zi
Schizandra je adaptogenní rostlina, která pomáhá tělu přizpůsobit se stresu a zvyšuje energii. Z pohledu TCM například doplňuje energii, zastavuje kašel, zadržuje esenci ledvin. Rostlina preferuje polostín a vlhkou půdu. Pěstování ze semen může být poměrně složité, proto se často doporučuje koupit již vzrostlou rostlinu. Při výsadbě vyžaduje humózní a propustnou zeminu.
Děhel čínský (Angelicae sinensis) – Dan Gui
Děhel čínský je známý svou schopností podporovat ženské zdraví a energii, ale má i další léčivé vlastnosti. V čínské terapii se používá primárně na dynamické doplnění krve a také na zvlhčování střev. Tato rostlina preferuje slunné a suché podmínky a není náročná na půdu. Jako léčivá část se používá kořen. Můžete ho pěstovat ze semene nebo koupit sazenici.
Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) – Xiao Hui Xiang
Fenykl je skvělá bylina pro trávení a detoxikaci. Úspěšně se používá na nadýmání, nechutenství, bolesti břicha. Rostlina preferuje slunné a teplé podmínky a skvěle se jí daří v dobře odvodněné půdě. Můžete ji pěstovat ze semen a je třeba ji pravidelně zalévat.
Hřebíček (Eugenia caryophyllata) – Ding Xiang
Hřebíček je známý svými antibakteriálními vlastnostmi a je skvělý pro úlevu od bolesti zubů. V TCM se používá na prohřátí organismu a na chladové trávicí problémy. Rostlina vyžaduje teplé podmínky a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen nebo koupit již vzrostlou rostlinu.
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – Xun Ma
Kopřiva je bohatá na železo a další minerály a je skvělá pro detoxikaci těla. V TCM podporuje močení, vyhání větrnou vlhkost a horkost, vyživuje krev. Rostlina preferuje polostín a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen nebo koupit sazenici, často stačí si ji vydloubnout v lese a zasadit doma.
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) – Bai Ji Li
Tato rostlina je známá především jako „přírodní viagra“ s ohledem na její vliv na testosteron. V TCM úspěšně pomáhá s migrénami, pálením očí, nebo svěděním kůže. Kotvičník zemní preferuje polostín a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat z řízků nebo koupit již vzrostlou rostlinu.
Máta rolní (Mentha arvensis) – Bo He
Máta je skvělá pro trávení a uklidnění zažívacího traktu. V TCM se používá především pro rozptýlení větrné horkosti (například u nedostatečně projevených spalniček). Rostlina preferuje slunce a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen nebo koupit sazenici.
Morušovník bílý (Morus alba) – Sang Bai Pi
Morušovník je bohatý na vitamíny a minerály a je skvělý pro podporu imunitního systému. V čínském lékařství perfektně zabírá na kašel a dušnost. Rostlina preferuje slunce a dobře odvodněnou půdu. Můžete ji pěstovat z řízků nebo koupit sazenici.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) – Da Ji
Ostropestřec je známý svou schopností chránit játra a podporovat jejich regeneraci. Kromě toho odstraňuje jedovatost, pročišťuje horko a podporuje laktaci. Rostlina preferuje slunce a dobře odvodněnou půdu. Můžete ji pěstovat ze semen, pozor na přelití.
Smetánka mongolská (Taraxum mongolicum) – Pu Gong Ying
Tato adaptogenní rostlina pomáhá tělu přizpůsobit se stresu a pročistit Játra a Žlučník. V čínské medicíně se používá např. na záněty prsů u žen a obecně jako účinné přírodní antibiotikum. Smetánka preferuje polostín a vlhkou půdu. Můžete ji pěstovat z řízků nebo koupit již vzrostlou rostlinu.
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) – Sha Ji
Rakytník je bohatý na vitamíny a antioxidanty a je skvělý pro podporu imunitního systému. Z pohledu TCM zastavuje kašel, rozpouští hleny, podporuje trávení a rozpouští krevní blokády. Je to velice odolná rostlina se snadným pěstováním. Vždy je potřeba pořídit samčí i samičí rostlinu (jeden samec opylí až deset samičích keřů).
Toto byl výčet nejznámějších bylin, které se používají v tradiční čínské medicíně a zároveň jsou známé svými léčivými účinky i u nás. Věřím, že nadšení pěstitelé a příznivci TCM jich budou mít na své zahrádce mnohem více. U nás na zahrádce byste z těchto rostlin našli kustovnici, rakytník, smetánku, morušovník, mátu a kopřivu. Ostatní máme v plánu také přidávat.
Autor: Ing. Martin Janouch
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.