Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
Artróza je nezánětlivé chronické degenerativní onemocnění kloubů. Dochází k postupnému poškozování, opotřebovávání chrupavky. Její “mizení” je spojené s nadměrnou tvorbou kostní tkáně na kostních okrajích (hypertrofie kostní tkáně) a změnami v kloubní výstelce, tj. na synoviální membráně.
Kloub se běžně skládá z ploch různých kostí, které se stýkají (styčné plochy; kloubní hlavice a kloubní jamka, které do sebe zapadávají), což umožní provést pohyb. Styčné plochy jsou pokryté chrupavkou. Kloub je chráněn a zpevněn kloubním pouzdrem, které je zesílené vazy a vnitřek kloubního pouzdra vystýlá synoviální membrána, jejíž buňky produkují synoviální tekutinu, která je známá také jako kloubní maz.
Ačkoli jsou chrupavky hladké, špatně by po sobě klouzaly a docházelo by při pohybu ke tření a špatnému přilnutí, pokud by je kloubní maz nelubrikoval a tření nezmírnil. Pokud je poškozená chrupavka (např. po úrazu) a není dostatek synoviální tekutiny, dochází k postupnému nárůstu narušení a ztrátě chrupavky, až se obnaží kostěná část kloubu. Dochází ke vzájemnému tření kostí tvořících kloub, což nakonec také vede k jejich poškození. Tyto změny v kloubu a kloubním okolí vyvolávají také reaktivní zánět.
Musíme zmínit, že v některých kloubech, jako jsou kolena či meziobratlová kloubní spojení, jsou navíc přítomné chrupavčité destičky, které mají za úkol zlepšovat pohyblivost a tlumit např. nárazy. Jejich poškození či sesedání vede k poškození kloubů a přiblížení kostí k sobě.
Artróza se projevuje hlavně bolestí. Nejprve hlavně při zahájení pohybu, po rozpohybování se může bolest zmírnit. Později však klouby bolí při každém pohybu a mnohdy i v klidu.
Kromě bolestí je také omezena jejich funkčnost, tedy pohyblivost, klouby se stávají ztuhlé. Tření kostí o sebe je také možné slyšet, klouby doslova vržou. Pokud se rozvine také zánět, jsou klouby oteklé a zarudlé.
Nejčastěji bývají postiženy meziobratlová kloubní spojení, v nichž dochází k degeneraci meziobratlových plotének, kyčelní a kolenní klouby.
Někteří lidé jsou ke vzniku artrózy náchylnější. Mají tzv. rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že se u nich artróza rozvine.
Jaké rizikové faktory to jsou?
Určit artrózu není složité. Mnohdy stačí znát jen příznaky, jimiž pacient trpí. Vše se potvrdí během fyzikálního vyšetření, kdy lékař (nejčastěji ortoped) vyšetří postižený kloub. Aby lékař znal míru poškození kloubů a mohl nastavit správnou léčbu, je vhodné provést některé zobrazovací vyšetření, např. rentgen, CT či magnetickou rezonanci.
Artróza je v současné době nevyléčitelná. Může se jen zpomalovat její průběh, tj. zamezit zhoršování.
V případě artrózy je důležitá prevence, z výčtu rizikových faktorů je patrné, co byste mohli udělat, abyste své klouby ochránili. Věk ani pohlaví nezměníte, ale můžete shodit, pokud máte nadváhu, vyvarovat se poranění kloubů, udržovat se v pohybu, mít dostatek živin, vitamínů a minerálů. To vše může oddálit nástup artrózy.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.