Jak překonat nedostatek chuti do života a začít opět žít?


Ztratí-li lidská bytost chuť žít a prožívat, tak se to málokdy stává jen tak, bez příčiny. Co se vlastně stalo, že se podíváte na své oblíbené jídlo a jen zavrtíte hlavou a vstanete od stolu? Nebo víkendy stále častěji trávíte sami, pochodováním od gauče k lednici a bez teplé deky nefungujete? Bez vize, bez energie, bez duše. Jak z toho ven?

Nezapomeňte, že univerzální rady většinou moc nefungují, ale zamyslet se nad tím a hledat odpověď na otázku PROČ, vás většinou již na nějakou cestu zavede.

Čínská medicína a prožívání

V čínské medicíně je prožívání přímo spojené s tělesnými orgány. Emoce a jejich sílu nelze oddělit od tělesna. Jsou natolik propojené, že jedno přímo ovlivňuje druhé. Určitě jste slyšeli o pěti prvcích, kterým jsou přiřazené určité orgány a k nim emoce (prožívání). Mohla bych zde zabřednout do hlubokých teorií o tom, co jaké emoce způsobují a kde jsou vnitřní příčiny. Nicméně pokud jste ve fázi „nedostatku chuti do života“, je úspěch, že jste došli k tomuto řádku.

První pomoc bývá pohyb

Když se podívám do své praxe, tak nejčastější příčinou toho, že v životě přešlapujete na místě a nemáte chuť jít dál, je stagnace. Stagnovat může jakýkoliv prvek – dřevo, oheň, země, kov i voda.

V Prostých otázkách Suwen se hovoří o pěti stagnacích: „Pokud stagnuje dřevo, rozpíná se, pokud stagnuje oheň, zvedá se, pokud stagnuje země, zmocňuje se, pokud stagnuje kov, vylučuje, pokud stagnuje voda, vylije se.“

K rozhýbání jakékoliv stagnace je potřeba pohyb a toho se nám v dnešní době moc nedostává. Sedíme v práci, v autě, ve škole, někdo sedí v hospodě. Když už nějaký pohyb máme, je nárazový a mnohdy se u něj „zničíme“, čím si zavdáváme na další stagnaci.

Mé tipy jak rozhýbat stagnaci

  • Zařaďte do svého života krátké procházky. Samozřejmě jsou lepší ty v objetí zeleně, ale i cesta městem může být balzám pro duši. Ideálně choďte bez sluchátek, abyste nebyli ničím rozptylováni. Politický podcast není to, co v případě nápravy stagnace, chcete mít ve sluchátkách. Začněte hned, ne od pondělí.
  • Nezapomínejte se smát. Smích „od srdce“ je to nejlepší pro rozhýbání srdeční čchi, tedy ohně. A když tím smíchem ještě někoho nakazíte, roztočíte silný energetický okruh, v kterém se pak energie hledá mnohem lépe.
  • Udělejte si úklid ve skříni a vyházejte věci, které jste neměli více jak rok na sobě. Když najdete odvahu, udělejte to i s bytem a vším, na co se práší. Přílišné lpění na věcech oslabuje čchi sleziny. Jak bylo uvedeno výše, pokud stagnuje země (slezina – žaludek), zmocňuje se. Na tělesné úrovni to může znamenat pocit tísně a plnosti v nadbřišku, nechutenství nebo celkový pocit těžkosti a lepkavosti. Často právě stačí od sebe „odlepit“ to, co v životě nepotřebujete a hned se vám bude kráčet lehčeji.

Esence nebo-li, oheň života

Každý z nás dostal do vínku určitý „rozpočet“ energie. Představte si ho jako svíčku, která je umístěná někde mezi ledvinami.  Někdo z nás přijde se svíčkou tenkou a lehce plápolající a někdo se pěkně silným kmenem, který jen tak něco nesfoukne. Tento konstituční aspekt hodně rozhoduje o tom, zda budete mít tendence k chmurným náladám a ztrátě chuti do života. Péče o tuto "svíci“ je v čínské medicíně základním uměním. Nazývá se Yang Sheng Fa -  pěstování života.

Nedostatek chuti do života 2

Silná esence

Ti, jímž esence často až přetéká, jsou většinou plní chuti do života a toto pěstování života jim bývá mnohem bližší. Radují se z maličkostí, vyhýbají se nesmyslnému tlachání, nepotřebují dělat věci „aby je ostatní měli rádi“ a nepotřebují žít před obrazovkou životy seriálových hrdinů. Často však mají tendenci s energií mrhat a mohou si ji vyčerpat dříve, než je zdrávo. Pak může dojít k tomu, že jim šedesát let nic nebylo a najednou se to začne sypat. To pak terapie začíná větou „doteď mi vůbec nic nebylo“.

V rámci diagnostického pozorování se esence odráží na uších. Lidé s velkýma ušima mají silnou esenci, lidé s malýma ušima ji mají slabší.

Slabá esence

Lidé, kteří mají svíčku slabší, si toho bývají vědomi. Bývají více nemocní, více podléhají svému okolí a svým emocím. Působí, jak kdyby ke své energii neměli přístup. Nedostatek chuti do života pak může přijít brzy, protože v životě prostě začne chybět oheň. Pak dojde k tomu, co bylo uvedeno v prvních řádcích. Často jsou zimomřivější, bledší, moc jim nevyhovují vytrvalostní sporty atd. Nedej bože se tito lidé pustí do otužování. Mohou se při tom cítit skvěle, protože jejich endorfiny to nastimuluje do nebes, nicméně svíčku esence to rozhodně nezesílí. Spíše naopak. Pak záhy může přijít bolest kolen nebo beder.

Praktické rady yangsheng (jangšen)

Vnímáte-li, že vaše esence je slabší, tak se zaměřte na to, abyste jí ještě více neplýtvali. Udržujte v teple oblast beder a tzv. spodní TAN-TCHIEN (čti danťijen), což je oblast od pupku dolů. Tento spodní TAN-TCHIEN je považován za centrum fyzické síly a vitality. Je hlavním shromaždištěm všech energií ledvin, ale hlavně esence. Cíleně si jej můžete prohřívat, masírovat nebo do této oblasti při meditaci dýchat. Já klientů radím, ať si tam představí „světelný tenisák“, který dýcháním a soustředěním roztáčí. Tím se celá oblast naplňuje teplem, světlem a sílou. Jen toto jednoduché cvičení vás může nabít třeba k tomu, abyste se šli projít.

Do způsobů pěstování života zahrnujeme meditace, cvičení QIGONG (čchi kung) nebo jiné východní klidné cvičení. Důležité je propojení kultivace mysli i těla.

Zkuste se zbavit toxických myšlenek hlavně o sobě. Buďte k sobě milí, což mimochodem zahrnuje vyřadit ze života lidi, kteří vás „vysávají“. Když k sobě začnete být milí, nenapadne vás ani jíst nekvalitní potraviny. Protože prostě jste pro sebe na prvním místě a víte, že vaše tělo není popelnice.

Hýbejte se v rozumné míře. Nezapomínejte dýchat. Zaměřte se na kvalitní spánek bez ruchů.

Do pěstování života patří i zdravá sexualita, ale o tom si povíme v některém z dalších článků.

Z praxe vnímám při tomto tématu jeden velký problém. Při ztrátě chuti do života je často na vině právě esence ledvin. V ledvinách „sídlí“ duše ZHI, která odpovídá za vůli. Lidé se slabší esencí tedy mají i slabší vůli k jakékoliv změně nebo k rozhoupání se.  Někdy je to opravdu těžké a než ten životní „úvěr“ trochu doplníme, píšeme si seznamy, co musí ten den udělat. I přes vůli.

Autor článku: Mgr. Jana Kubíčková



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu

Zobrazit Článek

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu
5 min

Oslava Vánoc: Jak najít klid a radost ve stínu konzumu

Zobrazit Článek

Oslava Vánoc: Jak najít klid a radost ve stínu konzumu
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.