Co jíst po porodu?
Hřib smrkový je ve své čerstvé nebo sušené podobě využíván hlavně v gastronomii, zatímco jeho léčebné účinky jsou méně známé. Rozhodně by mu asi málokdo přikládal stejné schopnosti jako asijským vitálním houbám.
Proto může být pro některé z vás překvapivé, že i u této houby byly popsány protirakovinné účinky. I ona je totiž bohatá na mnohé bioaktivní látky, jako jsou polysacharidy, polypeptidy, glykoproteiny, proteiny aj.
Právě již zmíněné polysacharidy a glykoproteiny byly z houby extrahovány pomocí horké vody, aby u nich bylo možné určit jejich protinádorové aktivity na kolonii buněk adenokarcinomu tlustého střeva. V pokusech se extrakt používal též na buňky zdravé střevní sliznice, aby se zjistilo, zda nepůsobí toxicky na střevní výstelku.
V rámci pokusu byly sledovány tyto parametry: buněčný cyklus a exprese proteinů, které jsou spojeny s protirakovinnou aktivitou.
Výsledky ukázaly, že extrakty z hřibu nepůsobí toxicky na zdravou střevní výstelku, tudíž by případný lék neměl nežádoucí vedlejší účinky v podobě poškození střevní sliznice. Naopak se prokázalo, že mají antiproliferativní vliv na rakovinné buňky. To znamená, že zabraňují jejich množení. Tento efekt zástavy množení je založen na zástavě buněčného cyklu v G0/G1 fázi, tj. nedojde k dělení buněk. Vědci odhalili i signální cesty, jež jsou extraktem ovlivněny, např. p16/cyklin D1/CDK4-6/pRb, což je cesta zavzatá do vzniku a vývoje mnoha druhů rakovin.
Z uvedených informací je tedy patrné, že i hřib smrkový má výrazné protirakovinné účinky, které by jednou mohly být využity i v klinické praxi.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.