Feng Shui - zařizujeme obývací pokoj


Feng-shui je ucelenou vědou o umění a duchovní praxi. Cílem je vytvořit rovnováhu a harmonii ve všech aspektech života změnou energie v prostoru, ve kterém žijeme. Naše prostředí má hluboký vliv na naše myšlení a prožívání i na naše pocity na podvědomé úrovni. Feng-shui se snaží zamezit jak úniku energie čchi, tak její kumulaci. Je to podobné jako v lidském těle. Ideální je plynulý pohyb energie, který nebude ani příliš rychlý, ani příliš pomalý. Vytvořením vyváženého prostoru, ve kterém energie plyne a v němž se cítíme dobře, ovlivníme i jiné aspekty života než jen ty fyzické. Čistý a harmonický domov přináší klidnější mysl, a nakonec i kvalitnější život. 

Pro nastolení příjemné atmosféry, pohodlí a harmonie v obývacím pokoji může pomoci několik jednoduchých pravidel. K tomu, abychom se ve svém obýváku cítili skvěle – ať už s návštěvou nebo sami, často stačí jen pár drobných změn. Obývací pokoj je místo, kde odpočíváme, trávíme čas s rodinou a kam zveme své přátele. Z celého domu je nejvíc na očích, proto velmi záleží na tom, jak se v obývacím pokoji cítíme my i naši hosté. Podle feng-shui je obývací pokoj místností příležitostí a potenciálu, které se projevují v mnoha aspektech našeho života, především pak v oblasti vztahů a kariéry. Pokud kuchyně je srdcem domu a místem, které doslova určuje vaši finanční situaci, pak obývací pokoj je centrem, kde dochází k největší výměně energií a které přináší největší potenciál a příležitosti k růstu.

Obývací pokoj by měl být orientován ideálně k jihu, který je symbolem komunikace, případně k východu, který značí mimo jiné rodinu a důvěru. Podle feng-shui není ideální spojení obývacího pokoje s kuchyní, protože dochází ke směšování zcela rozdílných energií. Jestliže již obývák s kuchyní spojené máte, zkuste je alespoň opticky rozdělit použitím jiné podlahy nebo odlišnou výmalbou.

Při zařizování obývacího pokoje je užitečné nejprve zhodnotit, jak prostor využíváte, jaké aktivity se zde budou odehrávat a jaký je váš styl života. Budete zde hlavně odpočívat nebo plánujete časté návštěvy a zábavu? Pochopení funkce místnosti ukáže, jak ji nejlépe zařídit a uspořádat.

Obývací pokoj je ve feng-shui pod vládou prvku dřeva. To by zde proto mělo být zastoupeno v hojné míře. Dřevěná podlaha přináší do prostoru spoustu blahodárné energie. Výborné jsou také živé květiny, nejlépe se zakulacenými listy. Účelem feng-shui je vytvořit rovnováhu, proto je dobré, aby v místnosti nebyl jediný převažující materiál. Pokud je například v prostoru hodně kovu, doporučuje se přidat měkké doplňky, jako jsou polštáře a koberce. Dalším prvkem, který výborně dotváří obývací pokoj, je oheň, ideálně v podobě krbu. Jestliže nemáte krb, zapalte si v pokoji pravidelně svíčky.

Ve feng-shui je velmi důležitý výběr barev. Protože obývací pokoj je místem, kde se lidé setkávají a vnášejí do něj svou energii a osobnost, jsou ideální zemité tóny, které prostor uzemní. U větších kusů nábytku se doporučují neutrální barvy, jako jsou krémová, bílá, písková, meruňková nebo barva dřeva. Poté se mohou přidat doplňky s jasnými modrými, zelenými a dalšími barvami, které vyniknou. Tím do místnosti vnesete energii a atmosféru štěstí.

Feng Shui - zařizujeme obývací pokoj 2

Dalším důležitým prvkem je osvětlení. Čím více osvětlení, tím lépe. Světla nemusí být vždy rozsvícená, stačí, když je možnost je zapnout. Světlo nám navozuje dobrou náladu. Jas je povznášející. Naopak tmavý prostor může vyvolat depresi a snížit vibrace. Tmavé prostory také působí méně přívětivě. Řešením nedostatku přirozeného osvětlení je použití žárovky, která napodobuje přirozené sluneční světlo.

Obývací pokoj je svou podstatou místností aktivity a komunikace a je potřeba si ujasnit, jestli chceme tuto aktivitu podpořit, nebo naopak zklidnit. Aktivní, jangová energie se dá podpořit výraznějšími barvami, vzdušným moderním nábytkem a výraznějším osvětlením. Otevřené a vzdušné prostory podporují otevřenou komunikaci. Pokud má ale váš obývací pokoj sloužit především k odpočinku, vybavte jej masivnějším nábytkem, pohodlnou sedačkou v teplých, zemitých barvách, textilními dekoracemi a tlumeným světlem.

Vždy platí, že v obývacím pokoji je ideální uspořádat nábytek tak, aby mohla snadno probíhat konverzace. Všechna místa k sezení by měla mít výhled na dveře, aby každý viděl, kdo přichází a odchází. Pokud není jiná možnost a některá místa musí být otočena směrem ode dveří, je vhodné pověsit na stěnu zrcadlo, aby bylo vidět, co se děje za nimi, nebo umístit kus nábytku (například dlouhý stůl) s rostlinami za pohovku, která je umístěna zády ke dveřím.
Vyberte umělecká díla, která navodí povznášející atmosféru. Vytvořte sbírku předmětů, které ve vás evokují šťastné a ukotvené energie. Když vidíte tyto předměty, měli byste cítit úsměv ve svém srdci – nebo možná pocit úspěchu, zvědavosti nebo dobrodružství, záleží na vašem naladění. Můžete také použít tapety. Povzbuzující energii vytvářejí tapety s květinami, ptáky, zvířaty, stromy a listy. 

Nezapomeňte, že cílem feng-shui je rozproudit energii, takže je obzvlášť důležité minimalizovat nepořádek a vyčistit menší prostory. V prostoru, ve kterém dobře proudí energie, nemůže být každý kout zaplněn věcmi a nepořádkem. Neznamená to zbavit se všeho, co vlastníte, ale spíše provést inventuru toho, co má ve vašem životě smysl. Zhodnoťte prostor a ponechte si pouze nábytek, dekorace a drobnosti, ke kterým cítíte vztah. Pokud vám nějaký předmět nedělá radost, darujte ho. Pokud máte mnoho věcí, které se vám líbí, ale chcete se vyhnout nepořádku, můžete třeba zvážit sezonní obměnu nábytku a dekorací.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti

Zobrazit Video

Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti

Malý atlas akupunktury - 39. díl - Yang Fu (GB-38)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 39. díl - Yang Fu (GB-38)
3 min

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti

Zobrazit Článek

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Plíce pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Plíce pohledem čínské medicíny
4 min

Fermentované adzuki fazole se žampióny, batáty a brokolicí

Zobrazit Recept

Fermentované adzuki fazole se žampióny, batáty a brokolicí
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.