Vitální houby a jejich použití u rakovin
Někteří lidé s Downovým syndromem se mohou zařadit do společnosti, naučit se alespoň částečné soběstačnosti, u některých to ale bohužel není možné a jsou odkázáni na pomoc jiných.
Downův syndrom je jedním z nejčastějších vrozených syndromů. Jedná se o chromozomální poruchu, pro kterou je typická přítomnost jednoho chromozomu navíc. Jedná se o chromozom 21. Ve všech buňkách nejsou dva chromozomy 21, ale tři (trizomie). Tato chromozomální anomálie je naneštěstí spojená s mentální retardací různé tíže a dalšími odchylkami a zdravotními obtížemi. Uvedeme ty nejčastější. Lidé s Downovým syndromem jsou snadno rozpoznatelní, mají kulatý obličej, nízko posazené uši, kratší nos se širším kořenem, mírně zešikmené oční štěrbiny. Bývají také nižšího vzrůstu a mívají kratší krk a končetiny. Kromě těchto v podstatě kosmetických záležitostí však častěji trpí vrozenými vadami srdce, mívají horší sluch a zrak, častěji trpívají obezitou, infekcemi, leukémiemi, neplodností a mnoha dalšími komplikacemi, které se musí řešit. Přes všechny tyto útrapy jsou však lidé s Downovým syndromem velmi milí, hraví a přátelští. Pokud se ještě zastavíme u mentální retardace, tak osoby s Downovým syndromem mívají nejčastěji lehkou mentální retardaci, kdy jejich IQ dosahuje 50 až 70 bodů, nebo střední s 35 až 50 body mentální retardaci. Existují však i osoby s téměř normálním IQ, tj. nad 70, nebo naopak osoby s velmi těžkou retardací.
Na položenou otázku můžeme odpovědět, že existují. Jedním z těch nejzásadnějších je věk matky. Studie ukazují, že u žen ve věku 36 a starších je vyšší riziko, že jejich děťátko bude trpět Downovým syndromem. Pokud tedy toužíte po dítěte, není vhodné dlouho otálet. Dále pak to může být vystavení radiaci, včetně rentgenového záření, či škodlivinám z prostředí nebo škodlivinám vznikajícím v organismu.
Aby mohlo být vajíčko oplodněno, musí dozrát, což znamená, projít dělením, aby získalo polovinu chromozomů, neboť druhou polovinu dostane dítě od otce, tj. od spermie. Downův syndrom vzniká nejčastěji na základě špatného rozdělení chromozomů ve vajíčku, kdy se chromozom 21 správně neoddělí.
Ukazuje se, že hormonální výkyvy a snížení počtu vajíček (u starších žen či u žen v předčasné menopauze), zhoršení prokrvení vaječníků, poškození vajíček ve vaječnících, může riziko špatného vyzrávání vajíček narušit a zvýšit riziko Downova syndromu. To může zvýšit oxidační stres, narušit podmínky ve folikulu (váčku, v němž se vajíčko vyvíjí), což může poškodit DNA (kyselina deoxyribonukleová, genetická informace, tvoří chromozomy) vajíčka, jeho mitochondrií (buněčné organely produkující energii pro buňku) a proces dělení.
Teoreticky by tedy šlo Downovu syndromu předcházet zdravým životním stylem. Snižováním oxidačního stresu, udržením správných hladin pohlavních hormonů atd. Zajímavé jsou studie, které poukazují na možný preventivní vliv užívání biologicky dostupné (metylované) kyseliny listové. Pokud bychom se zaměřili na snižování oxidačního stresu, jsou v tomto ohledu velmi účinné vitální houby (Reishi, Cordyceps, hlíva, Chaga…) a také kurkumin a různé druhy čínských bylin. Některé rostliny pak také působí jako fytoestrogeny (rostlinné látky, které mají podobné účinky jako estrogen) a mohou tak pomoci regulovat hladiny hormonů a úspěšně se využívají ke zmírnění projevů menopauzy. Jedná se např. o Reishi, Maitake, Cordyceps či Hericium, dále je to červený jetel, andělika lékařská, mateří kašička, sója atd.
Neexistuje však studie, která by toto potvrdila a literatura uvádí, že Downovu syndromu není možné předejít.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.