Do you speak Chinese?


Čínština je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších jazyků na světě. Mluví jím více než 1,2 miliardy lidí, a také část obyvatel Indonésie, Kambodže, Laosu, Vietnamu, Mongolska, Filipín, Malajsie, Thajska a Singapuru. Znalost tohoto jazyka vám otevře nové obzory, možnost žít, studovat v jedné z nejvyspělejších zemí Asie a také obchodovat s čínskými partnery.

Studium jakéhokoli cizího jazyka má své vlastní nuance, své vlastní charakteristiky - něco jde snadněji, něco obtížněji. Totéž platí o čínském jazyce. V některých bodech je obtížný, v některých jednodušší. Domnívám se, že studium čínštiny je jednodušší, než byste si mysleli. Pro většinu z nás se čínština jeví jako velmi obtížný jazyk a jen při vyslovení věty „učím se čínsky“ se většině lidí ježí vlasy na hlavě. Není divu, protože do slovanských, románských či germánských jazyků má čínština opravdu daleko. Nebojte se však. Není to zdaleka nejtěžší jazyk na světě. Nemá žádná slovesa, množná čísla, časy a dokonce ani časování. Nezdá se vám, že český jazyk je mnohem složitější?

Pro komunikaci v tomto jazyce je nezbytné pochopit tři základní části, a to fonetiku, znakové písmo a gramatiku. Situace s výslovností v čínštině je velmi odlišná od situace například v angličtině. V čínštině existují čtyři tóny, které teprve dávají určité slabice význam. I v češtině je možné vyslovit jednu slabiku různě, ale význam slova se přitom nemění. Stejná slabika, vyslovovaná různými tóny, bude mít různé významy a bude psána různými znaky. V čínštině vede nesprávná výslovnost ve většině případů k naprostému nedorozumění. Jediná šance, jak pochopit význam řečeného, je uhodnout z kontextu, co vám mluvčí sděluje. Je však nutné upozornit na to, že ne všichni rodilí mluvčí vám budou chtít porozumět.

Tóny patří ke stěžejní části základu čínského jazyka. Pokud se v začátcích studií čínského jazyka student naučí vyslovovat tóny s naprostou přesností, lze říci, že má jednu třetinu studia jazyka zvládnutou.

Fonetický přepis pinyin, který byl zaveden na konci 50. let minulého století a má mezinárodní platnost, umožňuje, aby každý, kdo se učí čínsky, vyslovoval čínské znaky stejně. Přepis je podobný výslovnosti českých písmen, někdy je s nimi dokonce totožný. V roce 1951 pan profesor Oldřich Švarný zavedl český přepis, který velmi přesně vystihuje čínskou výslovnost, ale tento přepis není mezinárodně použitelný, protože obsahuje českou abecedu (č, ř, ě atd.).  Uveďme jeden příklad, a to konkrétně hlavní město Čínské lidové republiky „Peking“. Mezinárodním fonetickým přepisem pinyin zapisujeme takto „Beijing“. Českou transkripcí zapsáno takto „Pej-ťing“. Jak již bylo zmíněno, česká transkripce zachycuje velmi přesně výslovnost, ale mezinárodně je nepoužitelná z důvodu písmene „ť“. Proto se často můžeme ve sféře médií, hospodářství, politice, ale i krásné literatuře setkat se dvěma různými přepisy čínských názvů a jmen.

Znaky jsou považovány za nejobtížnější část při studiu čínštiny. Čínština má přes osmdesát tisíc znaků, ale jen tři tisíce pět set z nich se používá v běžném životě. Jeden znak znamená jedno slovo, ne písmeno. Složitost znaků spočívá ve schopnosti zapamatovat si jednotlivé tahy. Znaky se zkrátka musíme učit nazpaměť. Samozřejmě existují pomůcky, které nám umožní si význam znaků zapamatovat. Moderní technologie způsobují, že dokonce i u rodilého mluvčího nastane problém s vybavením si daného znaku, v případě, že má znak zapsat vlastnoručně.

Young,Female,Student,Study,In,The,School,Library.she,Using,Laptop

Čína je moderní obchodní, finanční, ekonomické centrum světa, kde působí obrovské množství společností a mezinárodních korporací. Čína aktivně vyváží zboží do celého světa, včetně Evropy, Austrálie, Spojených států a Japonska, a místní továrny vyrábějí produkty pro největší mezinárodní maloobchodní řetězce. Obchodování s Čínou je dnes oblíbenou možností rozvoje podnikání. Pro obchodníka, který umí čínsky, je snazší navázat v Číně potřebné kontakty, dohodnout se na spolupráci a způsobech interakce.

I když se v Číně nechystáte studovat nebo si v této zemi otevřít firmu, znalost čínštiny se vám bude hodit bez ohledu na typ vaší profesní činnosti. Znalost cizích jazyků je sama o sobě vysoce ceněna zaměstnavateli po celém světě. Znalost čínštiny je zároveň skvělým bonusem, který vás vždy odliší od konkurence.

Historie a kultura Číny je jednou z nejbohatších a nejstarších na světě. Rozvíjí se zde umění, film a literatura. Po celé zemi je mnoho historických památek a zajímavostí. Znalost čínštiny vám dá jedinečnou příležitost osobně zažít a zamilovat si čínskou kulturu.

Samozřejmě, že ve velkých metropolích vám k základní komunikaci postačí angličtina, ale ve vnitrozemí, které je prošpikované mnoha historickými a přírodními poklady, mluví anglicky málokdo. Zde se vám bude hodit čínština, která vám pomůže domluvit se s jakýmkoliv místním obyvatelem.

Možná se budete divit, ale spousta lidí se učí čínsky jednoduše ze zájmu o tento jazyk. Na jedné straně otevírá dveře do světa tajemné a exotické asijské kultury. Na druhé straně studium čínských znaků vtáhne mnoho lidí natolik, že jsou připraveni věnovat veškerý svůj volný čas písmu, jehož kořeny sahají hluboko do naší civilizace.

Čínštinu, stejně jako další jazyky, se dnes lze naučit z učebnic, s učitelem, ale také pomocí různých aplikací, které usnadní a zpestří proces učení. Stránky a aplikace jako Pleco, Memrise, Anki, FluentU vám umožní rozvíjet čínštinu bez dalších nákladů a úsilí.

Ráda bych se s vámi podělila o to, co pomohlo při studiu jazyka konkrétně mně. Díky studiu na univerzitě v České republice jsem se naučila veškeré reálie o Číně, a tedy literaturu, historii, geografii, tradice. Největším přínosem však byl pobyt v Číně. Teoretické věci jsem mohla aplikovat do praxe. Veškeré studium ve škole bylo v čínštině a většina spolužáků byla anglicky nehovořící, tudíž jsme byli nuceni čínštinu používat po většinu části dne. Skutečný jazyk jsem se naučila mezi čínskými přáteli, které jsem našla na internetu. Číňané tráví spoustu času na sociálních sítích, které se pro mě staly zdrojem hovorového jazyka. QQ, WeChat, Weibo patří mezi nejoblíbenější nástroje online komunikace.

Dalšími velkými pomocníky při studiu čínštiny jsou televize, seriály, filmy, hudba, knihy či podcasty. Pomocí Youku.com lze sledovat zahraniční filmy, které znáte v českém jazyce téměř nazpaměť. Jsou opatřeny čínskými titulky a někdy i čínským dabingem. Rovněž je velmi přínosné poslouchat čínskou hudbu, díky které dostanete do ucha prozódii jazyka, tedy zvukovou stavbu jazyka. Mezi populární zpěváky patří Zhou Jielun, Lin Junjie, Wang Lihong, kteří tvoří ve stylu RnB. Rockovou hudbu uslyšíte například u zpěváka Cui Jian nebo Wang Feng.

Studiem čínštiny se vám rozšíří obzory, posílí paměť, dostanete možnost dotknout se jedinečné kultury Nebeské říše a mimo jiné budete „cool“.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Čínský svátek středu podzimu

Zobrazit Článek

Čínský svátek středu podzimu
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.