Co jíst po porodu?
Na otázku „proč pít?“ si možná nejlépe odpovíme po hodině intenzivní letní či sportovní žízně. Na otázku „proč pít vodu?“ je odpověď poněkud složitější, alespoň subjektivně. Ne každému z nás voda zkrátka chutná. A kromě toho je tolik možností, jak vodu vyměnit za něco, řekněme, sladšího, módnějšího, trendovějšího, něčeho, co je víc in. Přes všechna pitná lákadla moderního světa si však všichni moc dobře uvědomujeme, že čistá voda je ten nejlepší nápoj na světě.
Voda má na rozdíl od jídla jednu obrovskou výhodu. Neobsahuje žádný cukr, tedy ani žádné kalorie. Přesto dokáže s lidským organismem zázraky. Určitě si vzpomenete na dny, kdy jste na svůj pitný režim zapomněli a následně se dostavila nejen únava, špatná nálada, ale dost možná také migréna.
Tradiční čínská medicína popisuje v systému pěti elementů element vody jako první fázi. Z elementu vody, tzv. „velkého jinu“, se vytvářejí zbývající elementy – dřevo, oheň, kov a konečně země. Element vody stojí na počátku vzniku elementů.
Podle západní medicíny je voda v našem těle přirozeným pozůstatkem naší pravěké vývojové fáze. Když se člověk postupem svého vývoje stal tvorem suchozemským, vzal si s sebou vodní element v obrovském množství. Vždyť podíl vody v našem těle tvoří až 70 %. Dvě třetiny se nacházejí v buňkách, dílem mezi buňkami a nejmenší část je v krvi a lymfě. Voda tvoří nezbytné prostředí pro průběh veškeré výměny látkové u člověka.
Nejvíce energie obsahuje tekoucí voda. Jistě dobře vnímáme vodu v horské bystřině poskakující po kamenech a utíkající do údolí. Voda uvězněná v městském potrubí tuto energetickou nálož postupně ztrácí. I zde tradiční medicína radí, že k urychlení pohybu vody a zvýšení energetické náleže je vhodné vodu ohřát.
Nejlepší způsob, jak vodu dostávat do těla, je vodu takzvaně jíst. Není to nic obtížného, ve většině ovoce a zeleniny tvoří voda více než 90 % složení. U melounů, pomerančů a grepů je to až 98 %. Tímto způsobem se získaná voda dostává do organismu pomalu a rovnoměrně. S ovocem a zeleninou zároveň konzumujeme vitamíny, minerály a stopové prvky. Přesto je však základem našeho přežití více či méně pravidelné pití. Vody, samozřejmě.
Tradiční čínská medicína doporučuje pití převařené teplé vody s citronem nebo jablečným octem, případně i s medem, během celého dne, v létě i v zimě. Studená voda je podle těchto systémů vhodná pouze během cvičení a při horečce, protože tehdy vhodně ochlazuje organismus. Nadměrné používání studených nápojů oslabuje trávicí trakt. Nejlepší léčba bývá často ta nejjednodušší a nejpřirozenější.
Zlaté pravidlo říká: pijte o něco více a častěji, než diktuje vaše vlastní žízeň. Ta se totiž objeví až ve chvíli, kdy pokles vody v těle přesáhne 1 % z celkové hmotnosti. Jedním ze signálů, jak poznat, že málo pijeme, je barva moči. Zdravá moč je světlá, čirá tekutina medové až jantarové barvy. Světlejší odstíny žluté barvy ukazují, že jste dobře hydratování. Jakmile barva výrazněji tmavne, je to znamení, že je potřeba více pít. "Nedostatek vody v těle prozrazuje malátnost, únava, bolest hlavy, zpomalení metabolických procesů, vznikající poruchy soustředění, nervozita. Zanedbávaný pitný režim tak může mít výrazný vliv například i na náš pracovní výkon, proto bychom jej neměli podceňovat v žádném ročním období,” říká nutriční terapeutka Martina Korejčková.
Množství přijatých tekutin by se také mělo přizpůsobit podle ročního období a teploty. Když prší, nebo je vlhko a zima, stačí pít mnohem méně nežli v teplém počasí. Každý člověk by se měl naučit přemýšlet o tom, kolik by v daný den měl přijmout tekutin v závislosti právě na počasí a typu zkonzumovaného jídla (tekutější vs. hustší jídlo).
Žaludek by měl být po jídle zaplněn z jedné třetiny jídlem, z jedné třetiny tekutinou a poslední třetina má zůstat prázdná, aby mohlo dojít k rychlému a dokonalému strávení jídla. Staré přísloví "Jez do polosyta a pij do polopita" je velmi moudré a měli bychom jej dodržovat.
Orientačně se udává, že dospělý muž by měl za den vypít alespoň 3 litry vody, zatímco průměrné ženě stačí 2,5 litru. Tyto údaje se ale velmi často liší. Velmi záleží na vaší váze a životním stylu i míře pocení. Je pochopitelné, že čím více se hýbete, tím více vody budete muset vypít. Především byste se ale měli vždy řídit podle svých potřeb a podle reakcí vašeho těla.
Je třeba pít přiměřeně. Přiměřeně vnějšímu prostředí, přiměřeně fyzické aktivitě, přiměřeně vaší váze a celkové tělesné konstituci a samozřejmě také přiměřeně vašemu způsobu stravování.
Únava, zácpa, výkyvy nálad či povadlá vrásčitá pokožka patří mezi známé projevy nedostatečného pitného režimu. Při dehydrataci organismu však můžete očekávat i jiné, daleko vážnější problémy. „Výrazná dehydratace je provázena apatií, nauzeou a celkovou slabostí. Může dojít k mdlobám při náhlé změně polohy kvůli poklesu krevního tlaku. Snižuje se napětí pokožky. Máte suché sliznice dýchacích cest. Zvyšuje se klidová tepová frekvence. Silně se omezuje frekvence močení a objem moči. Moč je jantarová, silně páchne nebo je i zakalená,“ upozorňuje nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze Světa zdraví s tím, že dehydrataci vyvolá i průjmovitá stolice.
Jestli si říkáte, ano, tohle všechno chápu, ale jak se mám proboha přimět k tomu, aby mi čistá voda připadala atraktivní, aby mi chutnala, zkuste to jinak. Vypijte sklenici vody s vědomím, že je to lék, jenž vám pomůže, a to vám v začátcích umožní překonat pocit nechuti. Pocity nás ovlivňují a jsou důležité. Dalším krokem je spojit si s vypitím sklenice vody nějaký pozitivní pocit. Můžete myslet na dobití energie, představovat si očistu těla, odstranění únavy nebo cokoliv, co vás právě napadne. Vše bude správně, záleží jen na vaší svobodné vůli. Začněte zkrátka pít vodu „vědomě“.
Voda si zaslouží naši pozornost nejen z toho důvodu, že je pro člověka životně nezbytná, ale také kvůli tomu, že může být gurmánským zážitkem. Důkazem je široká nabídka druhů a značek v některých restauracích – některé už dokonce mají nejen vinný lístek, ale také vodní kartu. Ideální je, když vám sommelier kromě párování jídla s vínem dokáže doporučit také vhodnou vodu.
Tradiční čínská medicína (stejně jako ájurvéda) doporučuje pít vodu čistou (tedy bez čaje či jiné příměsi), převařenou (to je dáno historicky, důvody byly čistě hygienické) a ještě k tomu teplou vodu (proto je nutné ji nejprve svařit). Je z pohledu našeho zdraví mnohem lepší volbou, než voda studená. A to dokonce i během léta! Z hlediska této filosofie je pro lidské tělo ideální přijímat vodu tělesné teploty. Tedy vodu teplou. Ale v případě nachlazení, zimy, depresí, u hubnutí, problémů s trávením a nadýmáním je lépe pít vodu horkou.
Pití teplé vody má řadu zdravotních účinků:
Pijte vodu. Ona se vám za to odvděčí, uvidíte. Stejně jako to dělá už miliony let.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.