Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
Borelióza se stala v posledních letech strašákem vedoucím pomalu k hysterii a panice. Z dotazů na poradně a občasným zaslechnutím hovorů lidí mám dojem, že na boreliózu trpí snad pětina populace ČR. Je to vůbec možné, nebo se jen tato diagnóza stala východiskem v situaci, kdy si lékař neví rady? Vzhledem k faktu, že ani několikerá antibiotika postiženého nezbaví příznaků, bude příčina mnohdy jinde.
Lymská borelióza, onemocnění způsobené bakterií rodu Borrelia burgdorferi, se přenáší bodavě savým hmyzem. Typickým projevem v místě vpichu nebo přisátí je zarudlá skvrna se světlým středem. Nejčastějšími přenašeči jsou klíšťata, komáři, ale třeba i muchničky. Ty však mohou způsobit ještě řadu dalších infekcí, které dovedou hodně potrápit.
Nejdůležitější je včasné ošetření místa. Výborný je roztok jódu (Lugolův roztok), který vytvoří v místě nažloutlou skvrnu. Jód je také součástí jódové dezinfekce Jodisol. Případně lze použít éterický olej šalvějový nebo čajovníkový (Tea tree). Oba mají silné antibakteriální působení a je šance, že bakterii dokážou potlačit dříve, než se začne dále šířit.
Je důležité okamžitě nasadit prostředky na posílení imunity a odstranění jedovatosti. Tady nastupuje Coriolus v dávce 6 kapslí, rozdělených do 3 dávek během dne. Přímo pro akutní fázi boreliózy je určená směs MyRemover 1. Ta odstraňuje horko ve všech podobách – větrné, vlhké i jedovatý toxin. Tiší bolest, snižuje svědění a může se použít také zevně. Neměl by chybět v cestovní lékárničce, protože dokáže zabránit mnohým hmyzem přenosným nákazám, které na nás číhají na dovolené.
Skvělým pomocníkem je vitamin C zejména v podobě infuzí, ale i vnitřně ve vyšších dávkách po každém jídle. Měl by být doplněn jednou denně B-komplexem, který zároveň zlepšuje fungování nervové soustavy a trávení. Vyšší koncentrace vit. C v krvi pomáhá potlačit infekci v samém zárodku, což odpovídá i jeho funkci v TČM – pročišťuje horko a odvádí toxin.
Když je obrana slabá, nebo včas nezasáhneme, dochází k rozšíření infekce dále do těla. Zasahuje různě nervový systém, což nazýváme neuroborelióza. Projevuje se jako silné bolesti hlavy, ztuhlý krk, záněty nervů, mozkomíšních plen a mozku. Slabší projevy zahrnují bolesti kloubů s otokem různě po těle, bolest svalů, bolest v krku, tlak v zátylku nebo různé záněty. Vždy je přítomná únava! Proto i léčba zahrnuje posílení řádné Qi a uvolnění a pročištění tzv. shaoyangové vrstvy, kde se škodlivina skrývá. Směs MyRemover 2 vychází ze směsi Xiao Chai Hu Tang, která byla posílena vitálními houbami právě na posílení řádné Qi (Zheng Qi).
V případě výraznějších projevů ji lze kombinovat se směsí Su He Tang (Kladivo na Gu), která má i modifikace pro problémy pohybového aparátu nebo nervového systému.
Mnohdy je chronická borelióza diagnostikována i lidem, kteří žádnou skvrnu na kůži neměli a nejsou si ani vědomí, že by měli špatně se hojící štípanec či kousanec. Vykazují příznaky tzv. „skrytého patogenu“, který má stejné projevy jako chronická borelióza. Pak si pořídí test z lékárny a vyjde jim pozitivní nález, který považují za potvrzení boreliózy. Tady je třeba upozornit, že ani profesionální testy v laboratoři nemusí být spolehlivé. Opakované úporné a vracející se infekce dýchacích cest nebo dokonce „sežranou“ čelistní kost prostě nelze svádět na boreliózu. Chápu, že pro mnoho lékařů je jednodušší dát takovou diagnózu, než přemýšlet nad člověkem, který před nimi stojí. Jsou to právě přecházené, špatně léčené nebo potlačené běžné infekce, které oslabí řádnou Qi natolik, že dojde ke vzniku skrytého patogenu.
Zde bych připomněl slova slavného doktora Sun Simiao:
„U nemocného by měl lékař nejdříve změnit stravu a životosprávu. Mnohdy tyto změny pro vyléčení stačí. Pokud se stav nezlepší, je nutno předepsat bylinnou směs či provést akupunkturu.“
Je jasně řečeno, že pokud je přítomná únava, je nutné podpořit tvorbu Qi a krve. A to bez jídla nelze. Shaoyangu přísluší Žlučník, proto je třeba, aby strava měla vyrovnaný příjem rostlinných olejů s obsahem omega-3 mastných kyselin. Ty mají detoxikační a zároveň ochranné působení na játra i nervy. Pokud je trávení slabé, jsou vhodnější menší porce jídla 5× denně. Důležité je, aby organismus měl dost energie na boj, úklid a regeneraci.
Posílením řádné Qi se posílí i obranná Qi a organismus začne řešit skryté problémy. Ty se mohou projevovat reaktivní fází, třeba právě v podobě zarudlého, oteklého kloubu, kožních projevů, případně dalšími projevy horka.
Jedním ze skrytých patogenů může být i kaz v zubu nebo v dásni. V posledních letech se zubní péče zhoršila natolik, že pacienti přicházejí se zubem, který lze už jen vytrhnout a přeléčit antibiotiky. Zapomínají, že tam do té chvíle zub hnil a pouštěl do krevního oběhu velmi rezistentní bakterie. Přitom mají oslabenou imunitu a časté problémy týkající se hlavy a nervů. Domnívám se, že špatný stav chrupu je zodpovědný za podstatnou část neuroborelióz a panoramatický rentgen chrupu by měl být prvním krokem při obdržení diagnózy neuroborelióza. Zubní nervy jsou propojeny s trojklanným nervem, který zabezpečuje komplexní přenos vzruchů, citlivosti a bolesti do mozku. Inervuje rovněž oblast očí a nosní dutiny, proto je logické, že chronické záněty zubů mohou lehce splynout s projevy neuroboreliózy.
Užívání antibiotik si vybírá svou daň v podobě zničené střevní mikrobioty. Trvá až rok, než dojde k harmonickému osídlení střev po užívání antibiotik. A co teprve, když se jich sejde hned několik za sebou a tato „léčba“ trvá i několik měsíců“? Syndrom zvýšené propustnosti střev se vyskytuje často jako následek užívání antibiotik a trpí jím asi desetina evropské populace. Splývá mnohdy se syndromem dráždivého tračníku s průjmem, nebo naopak úpornou zácpou. Společnými znaky je pocit špatného trávení, nafouklé břicho, přelévání a kručení ve střevech, plynatost, nevolnost, únava, malátnost a bolesti zad. Jak je vidět, opět se dostáváme do podobných příznaků postihujících trávení jako v případě boreliózy.
Střevo však lze poškodit i dietami, hladověním, průmyslově zpracovanou stravou, alkoholem a mnoha dalšími faktory. Typická česká strava má k podpoře zdravého mikrobiomu daleko! Řešením je opět posílení trávení a zařazení prebiotik, případně vhodných probiotik. Ty však nebudou nikdy obsahovat tolik kmenů, kolik máme ve střevech. Proto je třeba si naši vlastní mikrobiotu chránit a hýčkat.
Jak jsme si uvedli, za projevy boreliózy se může skrývat i prosté vyčerpání spojené s oslabenou imunitou a nedoléčené choroby v podobě skrytého patogenu. Neuroborelióza může zase skrývat problém s chrupem. Moderní způsob života a častá antibiotika vedou ke zničení střevní mikrobioty s nepříjemnými projevy v břiše či na kůži. To by mělo stačit k zamyšlení, jestli není lepší místo trpného odevzdání se do rukou psychiatrie začít pracovat na sobě. Upravit stravu, pitný režim, spánek, začít se pravidelně hýbat, zhubnout nebo naopak přibrat… Vzhledem k rostoucím teplotám a rozšíření tropických invazivních druhů hmyzu do Evropy bude posílení vitality a imunity to nejlepší řešení.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.