Co jíst po porodu?
Předpokládáme, že mezi čtenáři není nikdo, kdo si alespoň jednou v životě na vlastní kůži nevyzkoušel včelí jed. Včelí jed je produktem jedových žláz včelích dělnic. Jedná se o průhlednou tekutinu bez vůně, která slouží včelám k obraně úlu před útočníky.
Vyprodukovaný jed se uchovává v jedovém váčku a odtud doputuje až do žihadla. Po bodnutí včelou se ze žihadla dostává do rány a vyvolává reakci v podobě otoku, svědění, bolestí atd. Možná vás nyní napadá, jak může být včelí jed prospěšný, když vyvolává nežádoucí bolestivou reakci. V článku se vám pokusíme přiblížit, co včelí jed obsahuje a jak je možné jej využít.
Včelí jed obsahuje široké spektrum látek. Nejzásadnější jsou bílkoviny a peptidy melittin, apamin, adolapin, peptid degranulující mastocyty (MCD), tertiapin a enzymy fosfolipáza A a hyaluronidáza. Dalšími látkami jsou i histamin, dopamin a noradrenalin. Vedle bílkovinných struktur jsou v jedu také tuky, minerální a stopové prvky (hořčík, vápník, fosfor, síra, měď) a cukry.
Nyní se podíváme blíže na nejdůležitější složky jedu. Melittin tvoří většinu bílkovin, které se v jedu nacházejí. Dokáže poškodit buňky, jejich membrány i další struktury. Jeho působením dochází k rozkladu červených krvinek, tj. působí hemolyticky. Apamin ovlivňuje přenos vzruchů v centrální nervové soustavě. Dráždí neurony a při podání vysokých dávek může způsobit i odúmrtí mozkové tkáně. MCD, jak již jeho český název říká, stimuluje degranulaci žírných buněk (mastocytů), to je spojené s uvolněním váčků, které obsahují řadu látek, včetně histaminu, které vyvolávají alergickou reakci, rozšiřují cévy a způsobují otoky, pokles krevního tlaku a podporují kontrakci hladké svaloviny i v dýchacích cestách. Zmíněné enzymy mají stejně jako melittin hemolytické účinky. Hyaluronidáza navíc vyvolává rozpad tkání.
Včelí jed má tedy významný vliv na organismus, do kterého se dostane. Naštěstí, v případě bodnutí, se ho do těla dostává velmi málo.
Včelí jed se používá v rámci apiterapie, tj. léčebný směr, který využívá k léčbě včelí produkty. S včelím jedem proběhlo mnoho studií, které ukazují, že může pomoci s mnoha zdravotními neduhy. Na některé si posvítíme. Jste připraveni? Jdeme na to.
Proběhly studie na buňkách (in vitro), se zvířaty (in vivo), tak klinické studie s lidskými dobrovolníky. Jeho podávání je přesně hlídáno, dávky přesně odměřovány, aby byla aplikace pro lidi zcela bezpečná.
Velmi důležitým poznatkem z testů na buněčných kulturách je, že složky včelího jedu dokážou omezovat množení použitých nádorových buněk. Navíc u nich může navodit i apoptózu, tj. proces vedoucí k zániku buňky. Tento efekt byl zatím potvrzen např. na buňkách rakoviny prostaty, prsu, jater, plic, na buňkách lymfomu, leukémie a melanomu. Je tedy možné, že by včelí jed mohl pomoci s léčbou nádorových onemocnění.
Dalším skvělým účinkem včelího jedu jsou jeho schopnosti ničit mnohé nebezpečné patogeny, tj. bakterie a viry. Pokud jej, či jeho složky, přidáte k patogenům nebo jím léčíte infikovaná zvířata, likviduje použité patogeny. Dokáže zatočit např. se streptokoky, které způsobují zubní kaz, s Enteroccocus feacalis, který je častým původcem zánětů močových cest, ale také s původcem lymské boreliózy (Borrelia burgdorferi) či zlatým stafylokokem. Protivirové účinky zahrnují chřipkové viry, papilomaviry, herpetické viry, virus hepatitidy C či HIV. Dokáže zatočit i s mnohými houbovými patogeny, včetně kvasinek.
Slibně vyšly studie na zvířatech, které ukazují, že včelí jed působí protizánětlivě a dokáže zpomalit až zastavit nežádoucí procesy v mozku, které vedou ke vzniku demencí, dokáže snižovat krevní tlak i hodnoty tuků a cukru v krvi, podporuje hojení ran atd.
Asi si nyní říkáte, že to, co vyjde na buněčných liniích a zvířatech, není tak směrodatné jako výsledky klinických studií. I ty existují a my vám pár výsledků představíme
V klinických studiích byl včelí jed aplikován pacientům s neurologickými obtížemi (mnohdy vpíchnut do akupunkturních bodů). Jednak pacientům s Parkinsonovou nemocí, a jednak pacientům s nervovými bolestmi po mozkové mrtvici. Oběma skupinám aplikace jedu ulevila, zmírnila příznaky a bolesti. Pokud hovoříme o bolestech, tak včelí jed ulevuje také od bolesti pohybového aparátu. Mírnil dlouhodobé bolesti krční a bederní páteře a bolesti spojené s osteoartritidou kolenního kloubu (v kloubu je poškozená chrupavka i kosti pod ní), ale také akutní bolesti po poranění kotníku.
Protizánětlivý efekt včelího jedu byl prokázán při léčbě pacientů s roztroušenou sklerózou, což je autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu, a u pacientů s revmatoidní artritidou. U obou typů onemocnění vedla aplikace ke zmírnění obtíží, které jsou často způsobeny poškozujícím zánětem.
Včelí jed je v malých dávkách pro nealergické lidi bezpečný, vyvolává hlavně lokální problémy. Větší dávky však mohou způsobit velké problémy podobně jako velmi malá dávka u alergiků. Včelí jed může způsobit i anafylaktickou reakci, která může skončit i smrtí.
Včelí jed má tedy obrovský léčebný potenciál, ale může také zabít. Záleží na dávce a na vnímavosti člověka, který dávku jedu dostane.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.