Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Alkohol je možné považovat za legální drogu, která je společností tolerována. Česká republika se řadí mezi největší konzumenty alkoholu, hlavně piva. Mnozí pivo a víno za alkohol nepovažují, ale je to stejné jako když se někdo, kdo konzumuje ryby, nazývá vegetariánem. Co dokáže alkohol v těle napáchat se dozvíte na dalších řádcích.
Máme zažité, že malé množství alkoholu neškodí, a naopak zdraví prospívá. Ale není to tak, pravidelná konzumace, byť jen malého množství alkoholu, nám na zdraví rozhodně nepřidá.
Existují nejméně dvě studie, které to dokazují. Německá studie hodnotila stav osob po 20 letech. Mírná konzumace nevedla ke zlepšení zdravotního stavu, nechránila před srdečně-cévními a nádorovými nemocemi (1). Britská studie se odvíjela od vyhodnocení snímků magnetické rezonance více než 20 000 lidí. Magnetická rezonance odhalila, že konzumace více než 7 jednotek alkoholu týdně (jednotka je cca 8 gramů alkoholu, půllitrová „desítka“ má 20 gramů, 2 decilitry vína kolem 19 gramů, 0,5 decilitru whisky kolem 16 gramů) zvyšuje koncentraci železa v mozku, a to včetně oblasti substantia nigra, kde se tvoří dopamin. Právě nedostatek dopaminu vinou poškození této oblasti vede k Parkinsonově nemoci. Vyšší koncentrace železa v mozku urychluje degenerativní procesy, tj. mozek rychleji chátrá a ztrácí své funkce (2).
Nyní jsme si řekli, že ani mírná konzumace alkoholu tělu neprospívá. Je tedy jasné, že vyšší konzumace je pro organismus destruktivní. A to i v případě, že je konzumace nárazová.
Na stránkách NIAAA (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) jsou podrobně popsány dopady konzumace alkoholu a my se na některé z nich nyní podíváme (3,4). Samozřejmě vyšší a pravidelnější konzumace má u mnohých větší zdravotní rizika než mírnější či nárazová konzumace.
Asi se nebudete divit, když řekneme, že alkohol poškozuje trávicí trakt. Alkohol je dráždivý a může tedy narušit sliznici ústní dutiny, jícnu, žaludku atd. To může vést k zánětu, přednádorovým i nádorovým změnám na sliznici a také ke krvácení. Nejvíce jsou alkoholem zasažena játra (fibróza, cirhóza) a slinivka (akutní nebo chronický zánět; pankreatitida).
Přítomnost alkoholu v organismu se negativně podepisuje také na imunitním systému, jehož funkce narušuje, což vede k vyšší náchylnosti k infekcím, chronických zánětům, zpomalení průběhu hojení zranění atd. Výrazně se také zvyšuje oxidační stres, který je, zjednodušeně řečeno, pro buňky toxický, pokud tedy není neutralizován.
Hovoříme-li o imunitním systému, musíme zmínit, že obzvláště u chronického abúzu (závislosti na alkoholu) se setkáváme také s narušením krvetvorby, což je spojeno také se snížením počtu imunitních buněk a červených krvinek. Alkohol působí škodlivě také na krevní destičky a zvyšuje vznik krevních zátek, tj. trombů a trombóz.
Pokud se vám zdá, že alkohol už nemůže působit víc problémů, opak je pravdou. S výčtem zdaleka nekončíme.
Alkohol narušuje funkci endokrinního systému (žlázy produkující hormony) i dýchacích cest. Lidé se závislostí mají sníženou funkci plic a častější výskyt zápalů plic. Velmi závažné je postižení srdečně-cévního systému. Srdce doslova trpí. U lidí konzumujících alkohol jsou častější předčasná úmrtí z důvodu srdečního selhání, infarktu či mozkové mrtvice. Také častěji trpí arytmiemi (nepravidelným tepem) či vysokým krevním tlakem. Riziko zvýšení krevního tlaku je i v případě, že konzumujete jeden až dva alkoholické nápoje denně.
To však stále není konec. Alkohol si vůbec nerozumí s centrální nervovou soustavou, tj. mozkem. Má neurotoxické účinky. U plodů, dětí a dospívajících může být vystavení alkoholu spojené s narušením vývoje mozku. U dospělých se objevují záněty mozku, jeho zmenšení, zhoršení paměti, omezení schopnosti se učit atd. Alkohol poškozuje také periferní nervy. To se projeví jako parestezie, které zahrnují změny čití, pálení, svědění, bodání v oblasti, kterou inervuje poškozený nerv atd.
A nesmíme zapomenout ještě na jeden velmi důležitý negativní aspekt konzumace alkoholu, a tím je zvýšené riziko vzniku nádorů, hlavně nádorů v trávicím traktu (jícen, slinivka, játra), ale také nádorů prsu, plic, hlavy a krku atd.
Jistě nemusím zdůrazňovat, že u těhotných platí, že by měly abstinovat. Pokud dospělého člověka může poškodit i malé množství pravidelně konzumovaného alkoholu, co asi udělá s vyvíjejícím se plodem? Může být narušen vývoj nervového systému nebo se mohou objevit poruchy vývoje srdce, ledvin atd.
Alkohol skutečně není nic, co bychom měli konzumovat, a hlavně ne ve vyšším množství nebo pravidelně. Pivo a víno jsou také alkoholické nápoje! Je jasné, že občasné vypití rozumného množství alkoholu vás rozhodně nezabije, nepoškodí organismus, ale i tak, pokud můžete, alkoholu se vyhněte.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
John U, Rumpf HJ, Hanke M, Meyer C. Alcohol abstinence and mortality in a general population sample of adults in Germany: A cohort study. PLoS Med. 2021 Nov 2;18(11):e1003819. doi: 10.1371/journal.pmed.1003819. Topiwala A, Wang C, Ebmeier KP, Burgess S, Bell S, Levey DF, Zhou H, McCracken C, Roca-Fernández A, Petersen SE, Raman B, Husain M, Gelernter J, Miller KL, Smith SM, Nichols TE. Associations between moderate alcohol consumption, brain iron, and cognition niaaa.nih cdc
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.