Jak užívat čínské bylinné směsi
Yin je protikladem Yangu. Je to naše výživa, náš materiální základ. Krev a ostatní tekutiny jsou součástí Yin.
Pocity sucha v ústech, pocity žízně (zejména večer), horkost v chodidlech (hlavně v noci), noční pocením, neklid, nervozita, deprese, problémy se spánkem, závratě, vnitřní pocity tepla, suchá nebo bobkovitá stolice, emoční labilita, podrážděnost, hubnutí. Příznaky jsou podobné jako u nedostatečnosti krve, jen jsou zde navíc projevy horka z prázdnoty.
Tento deficit se týká zejména orgánů Jater, Srdce, Plic a Ledvin.
Při léčbě nedostatečnosti Yin doporučujeme potraviny poskytující koncentrovanou výživu vhodnou k udržení či posílení celistvosti tkání a rovněž podporující zvýšení vlhkosti a hladiny tekutin. Jídelníček zaměřený na výživu Yin se řídí podobnými všeobecnými zásadami jako jídelníček určený k posílení krve - má vyšší podíl bílkovin, široký výběr listové a kořenové zeleniny a výživnější obiloviny, jako je například pšenice. Navíc v něm naleznou uplatnění i zvlhčující a promazávací přísady. Živiny a oleje koncentrované v semínkách a různých bobech se podílejí na stavbě těla i promazávání. Živočišné bílkoviny jsou k tomuto účelu ideální, avšak zdroje přijímané v nadměrném množství či příliš koncentrované, například vejce, sýr či morek, mohou způsobovat přehřátí a hromadění hlenu.
Stejně jako při tvorbě Qi a krvetvorbě slouží k získávání Yin z potravy Slezina a Žaludek. Jídelníček se proto řídí výše uvedenými zásadami pro udržení zdraví Sleziny a jedinou změnou je přidání některých zvlášť k tomuto účelu vhodných potravin.
Potraviny vyjmenované v části "Prospěšné" jsou vhodné při všech druzích nedostatečnosti Yin. Ty vyjmenované u jednotlivých podskupin se považují za zvlášť prospěšné dané orgánové soustavě, nicméně existuje mezi nimi určitý překryv, a není se proto na toto rozdělení třeba tolik spoléhat.
Jídelníček určený k výživě Yin klade důraz na koncentrované živiny: semínka a boby a vyšší podíl vysoce hodnotných bílkovin. Při vaření využívejte hodně vody, polévek a šťáv z dušení masa a zeleniny.
Způsob přípravy stravy preferujeme: napařování, dušení, dlouhé vaření.
špalda, kukuřice, dlouhozrnná rýže, pohanka, pšenice, oves, rýže, jáhly, ječmen, vepřové maso, ústřice, kuřecí maso, kachní maso, holubí maso, morek, vejce, máslo, mléko a sýr v malých množstvích, jogurt, tofu, tempeh, španělská makrela, sardinky, ústřice, slávky, škeble, sépie, chaluhy, spirulina, mořské řasy, špenát, rajčata, špenát, čínské zelí, brokolice, lilek, květák, celer, cuketa, tykev, brambory, sladké brambory, meloun, fazolové lusky, řepa, žampióny, houba rosolovka řasotvará, ucho Jidášovo, fazole adzuki, černé fazole, jablka, banány, moruše, mango, kokosové ořechy, mungo fazole, burské oříšky, olivový olej, lněný olej, mandlový olej, ořechy a semínka, jablka, hrušky, jahody, banány, hroznové víno, máslo, tvrdý sýr, zakysané produkty, pivo, červené ovocné šťávy v letním období.
Yin Žaludku
Prášek z kůry jilmu plavého, houba rosolovka řasotvará, ječmen, jáhly, tofu, mungo fazole, chřest, sladké brambory, máslo, mléko, pomeranče, mandarinky, liči, jablka, banány, ananas, švestky, blumy, granátové jablko.
Yin Plic
Hrušky, broskve, jablka, banány, fíky, papája, jahody, rajčata, fazolové lusky, mořské řasy, chaluhy, houba rosolovka řasotvará, ucho Jidášovo, spirulina, sojové mléko, tofu, tempeh, vepřové, ústřice, máslo, mléko, sýr, piniová semínka.
Yin Ledvin
Vepřové, vepřové ledvinky, kachní, jáhly, ječmen, tofu, fazolové lusky, černé fazole, černé sojové boby, fazole černá ledvina, černé sezamové semínko, borůvky, ostružiny, mořské řasy, ucho Jidášovo.
Ohřívající, vysušující, hořké a ostré potraviny: chilli, kari, různá koření, skořice, česnek, zázvor, cibule, šalotka, pórek, bazalka, hřebíček, wasabi, káva, jehněčí, krevety, telecí, holubí, lovné ptactvo, ocet, citrusy, nakládané okurky, čaj, cigarety, vitamín B, kortikosteroidy, drogy - stimulanty (amfetaminy, kokain, extáze), protizánětlivé přípravky nesteroidní povahy (žaludeční Yin), tvrdý alkohol, červené víno, káva max. 1x denně, horké nápoje, které vás budou nutit potit se, grilování, smažení a pečení, instantním potravinám a jídlu z fastfoodů.
Složité sacharidy z obilovin či zeleniny a listová zelenina, vodnatá zelenina a ovoce by měly být zastoupeny ve zhruba totožných poměrech. Zbytek je tvořen vysoce hodnotnými bílkovinami (živočišnými a luštěninovými) a ořechy a semínky. Menší množství vysoce hodnotných mléčných výrobků, jako je BIO sýr, kravské a kozí BIO mléko, jogurt a máslo, má rovněž příznivé účinky, zvláště v případě vysušení.
Mimo stravování je důležité Yin doplňovat dostatečným spánkem a pravidelným denním režimem. Ráno začínáme sklenicí převařené teplé vody, do které si přidáme kávovou lžičku medu, abychom doplnili tekutiny a podpořili činnost střev.
Během dne nezapomeneme pít zejména mezi 10 až 12 hod. buď opět převařenou vodu, nebo bylinkový čaj.
Před jídlem je ideální vypít zeleninový nebo obilný vývar, abyste nastartovali činnost žaludku a zahřáli ho na provozní teplotu, potom budete lépe trávit a doplňovat yinovou složku.
Při únavě nesportujte, věnujte se buď protahovacím cvičením či relaxačním technikám a upřednostňujte procházky venku.
Yin vyživujeme hlavně na podzim a v zimě, nejlepší potraviny v tomto období jsou kachna, jarní cibulka, syrový zázvor, batáty.
Rýžový bujón
Ve staré Číně se jedl 1. a 15. den lunárního měsíce, v den úplňku a o svátcích vždy v brzkých ranních hodinách. Bylo to z toho důvodu, že to bylo jídlo navíc v rámci dne. Číňané běžně jedli 2x denně. Největší jídlo bylo ve večerních hodinách, a to z důvodu, že bylo po práci, tělo bylo zklidněno a byla jistota, že se jídlo dobře stráví.
Ranní rýžový bujón má osvěžující povahu, podpoří doplnění Yinu, podporuje činnost střev a žaludku a napomáhá k jejich očištění.
Rýžový bujón
Co potřebujeme: 1 polévková lžíce kulatozrné jasmínové rýže, 1l vody, špetka soli.
Jak na to: rýži s vodou a špetkou soli přivedeme k varu a stáhneme, pak vaříme 2 hodiny. Podává se ráno samotná nebo se doplňuje o různé ingredience dle momentálního zdravotního stavu a sezóny.
Ranní rýžový vývar se doplňuje nasolenou zeleninou. Zelenina se naloží do soli, před použitím se namočí do vlažné vody, aby se zbavila soli, a pak se nakrájí (nejlépe bílá ředkev, mrkev, celer, petržel a další kořenová zelenina).
Pokud není dostatečné množství slané zeleniny, pak tofu nakrájíme na malé kousíčky a přidáme více sójové omáčky Shoyu, to vše se vaří na páře a přidá se místo zeleniny.