Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním
Revmatoidní artritida postihuje třikrát častěji ženy než muže. Začít může v kterémkoliv věku, nejčastěji však mezi třicátým a padesátým rokem. Je provázena záněty a bolestmi kloubů, často i zvýšenou teplotou a trvalou únavou. Může docházet i k dalším obtížím, jako jsou vaskulitida, perikarditida, lymfadenopatie, zvětšení sleziny či anémie. Kvalita života jedince je značně omezena.
Revmatoidní artritida patří do skupiny autoimunitních onemocnění. Pokud chceme dosáhnout zlepšení zdravotního stavu, je třeba, tak jako u každého jiného autoimunitního onemocnění, rozšířit pomyslný „hledáček“ příčiny, spouštěčů a také okolností, které tuto nemoc zhoršují. Zaměřujeme se na řadu možných přispívajících faktorů – genetiku, hormonální nerovnováhu, imunitní reaktivitu, environmentální toxiny a samozřejmě životní styl.
Samotná genetická predispozice autoimunitního onemocnění nutně neznamená, že se u jedince autoimunita rozvine. Ve většině případů nalezneme tzv. spouštěč, tedy událost, která celé onemocnění odstartovala. Rozklíčování spouštěče je z terapeutického hlediska velice užitečné, protože pomůže lépe zacílit následnou léčbu a identifikovat oblasti, které potřebují podpořit.
U mladších pacientů se často jedná o jasně danou situaci, kterou si klient vybaví - střevní infekce či otrava jídlem, porod, výměnu amalgamových plomb, akutní stresovou reakci, jako je úmrtí blízké osoby či rozvod.
Druhou variantou, která je častější u starších pacientů, je nenápadný nástup nemoci. Nejčastěji je způsoben nezdravým životním stylem, který postupně vyčerpá ochranný nutriční a antioxidační potenciál, který držel genetickou predispozici na uzdě. Jako příklad lze uvést kouření způsobující extrémně vysoké oxidativní a toxické zatížení organismu nebo letitá konzumace nezdravých potravin chudých na ochranné nutrienty.
Imunitní systém, který střevo osidluje, je u jedinců s revmatoidní artritidou zasažen prakticky vždy. Přítomná je dysbióza tenkého či tlustého střeva, v některých případech obojí. Dysbióza je problematický stav, který by měl být řešen. Nárůst neprospěšných střevních bakterií způsobuje řadu obtíží spojených se zvýšenou zánětlivostí a narušenou imunitní odpovědí organismu. Dysbióza narušuje ochranný biofilm, a to vede k propustnosti střev, což přináší pro klienta s artritidou řadu problémů. Bakteriální endotoxiny, nekompletně natrávená strava, neaktivní mikrobiota, strava a řada dalších toxických látek, které jsou určeny střevy k vyloučení, se dostávají do krve, organismus na ně reaguje a dochází ke zhoršování příznaků zánětu celosystémově. Nechráněná střevní stěna, která ztratila svůj biofilm, je předrážděna a nucena k imunitní odpovědi. Problém se začne propisovat do oblasti stravování a způsobuje zvýšenou reaktivitu na různé potravinové složky a opět zhoršování příznaků.
Problémem bývá i nedostatečné vylučování zažívacích šťáv, které také vede ke zvýšenému výskytu alergických projevů. Může se jednat o problém žaludku, tzv. hypochlorhydrie nebo nedostatečné vylučování enzymů slinivky. Obojí lze přírodními doplňky přirozeně podpořit a normalizovat.
Existuje několik možných způsobů stravování, které zlepšují klientovy příznaky. Ukazuje se, že již samotná eliminace potravin s obsahem lepku a kaseinu (mléčné bílkoviny) a časově omezená eliminace dalších reaktivních potravin (ideálně na základě testu, aby nebyl klient zbytečně omezován), je pro jedince s artritidou velmi prospěšná. Častými problematickými potravinami bývají kukuřice, hovězí maso, citrusy, arašídy a lilkovitá zelenina (rajčata, lilky, papriky, brambory). Středomořská strava, která je bohatá na omega 3 mastné kyseliny, ryby, ovoce a zeleninu, má prokázané pozitivní působení na snížení zánětu a zlepšení pohyblivosti kloubů a kvality života. Kladné výsledky zaznamenává i stravování podle krevních skupin.
Cílem všech úprav jídelníčku je eliminace alergenních složek, tedy potravin, které stimulují imunitní reakci ve střevech a zhoršují dysbiózu, a zacílení na vysoký objem protizánětlivých potravin s vysokým antioxidačním potenciálem – ovoce, zeleninu, koření. Součástí jídelníčku by měly být několikrát týdně připravené terapeutické smoothies a masokostní vývary.
Pro zlepšení akutního zhoršení příznaků se využívá terapeutický účinek půstu. 3-5denní půst se zeleninovými šťávami, masokostními vývary a hnědou rýží snižuje působení zánětlivých cytokinů, významně zmírňuje příznaky a pomáhá dokonce i se snížením propustnosti střevní stěny. To, zda je půst pro jedince vhodný, je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Nutriční suplementace by měla být vždy individuálně nastavena dle specifických požadavků. Kromě kvalitního nízko-alergenního multivitaminového a multiminerálního doplňku stravy existuje mnoho dalších, které lze použít.
Asi nikoho nepřekvapí, že řada studií indikuje omega 3 a omega 6 (specificky GLA) mastné kyseliny. Jejich konzumace významně potlačuje záněty a bolesti kloubů. Selen a vitamin E snižují oxidativní stres organismu (který je u revmatoidní artritidy zvýšený, a zhoršuje tak příznaky), účinný je i vitamin C. Lze uvažovat i nad stopovými prvky, jako jsou zinek, měď či mangan, jejichž nedostatek také stav zhoršuje. Pravidelná kontrola hladiny vitaminu D, silného imunoregulátoru, je v případě nedostatku nutná a je potřeba jej doplňovat kvalitním doplňkem stravy. Opomenout nesmíme ani probiotika, která jsou imunomodulační a chrání proti vzniku střevní dysbiózy či bromelain, který je nejen protizánětlivý, ale zároveň napomáhá lepšímu natrávení stravy (již zmíněnému častému problému). Jedním z nejznámějších je však přirozeně fermentovaný jablečný ocet s mateřskou sedlinou, jehož denní konzumace nalačno ve vodě významně zmírňuje příznaky.
Zázvor a kurkuma jsou lehce dostupné léčivky a taktéž vykazují silné protizánětlivé působení. Lze je využít jako koření v kuchyni, přidávat je do ranního smoothie nebo si vyrobit 24hodinovou fermentací protizánětlivý tonik. Možností je mnoho. Další byliny, které se terapeuticky při revmatoidní artritidě využívají, jsou boswelia, una de gato, vrba bílá či naše česká řimbaba.
Při zmírňování příznaků může být velmi nápomocna také hydroterapie. Teplo uvolňuje ztuhlé svaly a zlepšuje pohyblivost. Vlhké teplo (koupele a obklady) se zdají být účinnější než suché teplo. Studené obklady mohou být naopak užitečné při akutním zhoršení příznaků. Specifická fyzioterapie (pravidelné rozcvičování kloubů) je také doporučována. Nápomocna může být i jóga nebo taichi.
V neposlední řadě je třeba zmínit i naši mysl a životní nastavení. Myšlenky, a to, jak vnímáme náš život, ovlivňuje naše zdraví. Dlouhodobý a chronický stres, trvalá kritika a špatná nálada či celková nepohoda budou přispívat ke zhoršování příznaků. To, že smích léčí, je tisíc let stará pravda. Vnitřní pohoda je pro udržení zdraví nezbytná. Technik, které vnitřní pohodě napomáhají, a které lze vyzkoušet, je mnoho - pravidelná meditační praxe (stačí 10 minut denně), kontemplace v tichu, praxe mindfulness, čtení oblíbené literatury, zpěv, tanec či jakékoliv jiné hobby, které člověka naplňuje.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.