Ryby a mořské plody obecně


Ryby patří k nejstarší stravě a mají velký význam ve výživě lidstva. Jsou biologicky hodnotné a lehce stravitelné. Nálezy nástrojů z ryb kostí známe již z doby kamenné. Po sběračství je rybářství a lov zvěře nejstarším zaměstnáním člověka. Nejenom tedy kvůli vodě se zakládala sídliště u řek, ale i kvůli rybolovu. 

První záznamy o chovu ryb u nás pochází z kladrubské listiny z roku 1115. Zakládání rybníků bylo výsadou stavů a klášterů. V době Karla IV. se rozšířilo zakládání rybníků, které pak vyvrcholilo v 16. století. Neúrodné bažiny na rožmberském panství proměnil Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan na obdivuhodnou síť vodních staveb a rybníků.

Dnes nám zůstala pouze ¼ ploch, které byly protkány rybníky. Co se týká ryb, jsou stejně výživné jako maso, ale mnohem lépe stravitelné. Mořské ryby oproti sladkovodním obsahují velké množství jódu. Tučné druhy mořských ryb mají i vysoký obsah vitaminu D a A. Štika, úhoř a mořský losos mají ze všech ryb nejvíce vápníku.

V české kuchyni se využívali bělice, candát, kapr, líni, okouni, pstruzi, sumci, štiky, úhoři, slanečci a uzenáči. Bohužel dnes většina ryb je buď nedostupná a nebo ppříliš drahá, takže se do mnoha běžných jídelníčků domácností.

Jak se vařili ryby v české kuchyni?

Ve staročeské kuchyni se ryby vařila a pak se vždy podávaly s nějakou omáčkou. Vařit můžeme všechny druhy ryb jak sladkovodní, tak mořské. Nejdříve svaříme vodu s kořením a jakmile se začne vařit, vkládáme rybu, stáhneme a mírně vaříme 10 až 15 minut. Pak přelijeme křenovou, cibulovou nebo koprovou omáčkou a podáváme s bramborem.

Dušené ryby

Vaříme vcelku nebo porcované v přiklopené nádobě a podléváme ji opatrně vodou, vývarem nebo vínem. Doba dušení záleží na typu ryby a její velikosti.

Pečené ryby

Pečeme na začátku rychle a pak pomaleji dopékáme, aby uvnitř zůstaly šťavnaté. Můžeme je péci vcelku nebo porcované na pánvi, roštu, rožni, grilu, v troubě nebo na otevřeném ohni či v alobalu.

Smažené ryby

Je to velmi oblíbená příprava u vánočního kapra nebo u filet. Ryby můžeme obalit klasicky v mouce, vejci a strouhance a nezapomeneme ji pokapat citrónem, ale můžeme například do vejce rozšlehat víno, pivo nebo sýr. Zpočátku je smažíme zvolna a teprve ke konci rychleji.

Rybí polévky

Můžeme připravovat z jakékoli ryby. Dáváme pozor, aby se do polévky nedostala žluč, z hlav nezapomeneme vyndat žábry. Rybí maso vkládáme do studené vody společně se zeleninou a kořením. Polévku scedíme a pečlivě obereme maso, aby se nám nedostaly kosti do polévky.

Jikry a mlíčí vaříme zvlášť v mírně okyselené vodě a přidáváme až do hotové polévky. Do rybí polévky přidáváme většinou kořenovou zeleninu (mrkev, celer), stroužek česneku a 1 dcl bílého vína. U polévek na námořnický způsob se přidávají rajčata. Z koření se nejčastěji se do polévky používá bobkový list, muškát, pepř, majoránka a u candáta fenykl a kopr. U polévky z candáta a lína se přidávalo do talíře nakrájené vejce uvařené na hniličku.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Granátové jablko

Zobrazit Článek

Granátové jablko

Grapefruit

Zobrazit Článek

Grapefruit

Hroznové víno

Zobrazit Článek

Hroznové víno

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM

Zobrazit Článek

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM
5 min