Myomy a jejich etiologie


Leiomyomy (angl. fibroids) jsou složeny z buněk hladké svaloviny většinou s minimálním množstvím mitóz. Každý myom vzniká somatickou mutací z jedné buňky (monoklonální). U mnohočetných myomů je růst každého myomu nezávislý na ostatních. U těchto stavů se předpokládá genetická predispozice pro tvorbu myomů (zatím však nebyly identifikovány odpovědné geny). (1)

Výskyt myomů

U žen do 30 let se myomy objevují ve 20-30 % případů. U žen nad 30 let je to až 50 %. Mnoho žen nezaznamená žádné klinické potíže a na myom se přijde při prohlídce u gynekologa. Nicméně některé projevy mohou být velmi nepříjemné a vyžadují léčbu.

Klinické projevy (2)

  • Velmi silná a dlouhá menstruace s krevními sraženinami.
  • Bolest zadní části nohou.
  • Bolest nebo tlak v pánvi.
  • Bolest v průběhu sexuálního styku.
  • Tlak na močový měchýř s častým močením, inkontinence nebo neschopnost vyprázdnit močový měchýř.
  • Tlak na tlusté střevo, které může vést k zácpě, nadýmání nebo pocitu plnosti.
  • Krvácení mimo menstruaci.

Odborné zdroje uvádějí, že kouření snižuje jejich riziko vzniku, a to snížením koncentrace estrogenů, což samozřejmě přináší rizika jiná. Naopak obezita představuje zvýšené riziko jejich vzniku, a to hlavně obezita v oblasti břicha (tzv. viscerální tuk).

Velikost myomů

Rozpětí se pohybuje od „velmi malý“ po velikost melounu. Velké myomy mohou způsobit zvětšení dělohy až do velikosti odpovídající šestému až sedmému měsíci těhotenství.

Terapie dle západní medicíny

Závisí na mnoha faktorech, od lokalizace po velikost myomu. Zohledňuje se věk ženy, a to, zda bude chtít otěhotnět, hormonální profil či rychlost růstu.

Medikamentózní léčba, kdy cílem je dosažení časově omezeného zmenšení myomu, které může zlepšit vyhlídky následného operačního zákroku (zkrácení doby výkonu, zmenšení krevní ztráty, snížení rizika komplikací). (3)

Laparoskopie, která mechanicky působí na destrukci myomu. Dle nálezu se využívá radiofrekvenčních nástrojů, laser nebo mechanické odstranění samotného myomu.

Hysterektomie – odstranění dělohy.

Podle čínské medicíny

V čínské medicíně nejsou myomy samostatnou diagnózou, ale odpovídá jim kategorie „břišní masy“, které se označují Ji Ju.

Ji označuje břišní masy, které jsou nepohyblivé, s případnou přidruženou bolestí a jejich lokalizace je fixní. Tyto masy vznikají v důsledku krevní stázy a můžeme je nazývat „krevní masy“.

Ju označuje břišní masy, které přijdou a odejdou, nemají fixní lokalizaci a jsou pohyblivé a mohou také být bolestivé. Tyto masy vznikají v důsledku stagnace Qi a můžeme je nazývat „masy Qi“. (4)

Dle této charakteristiky jsou myomy masy Ji, a jejich patologie je tedy v krevní stáze.

Etiologie vzniku břišní masy

Vnější chlad

Vnější chlad nejčastěji do těla vniká v průběhu puberty, po porodu a v podstatě během každé periody, kdy žena o sebe dostatečně nedbá. V těchto momentech je děloha velmi zranitelná a otevřená vniknutí chladu. Vnější chlad generuje vnitřní chlad, a to vede ke vzniku stagnace krve (krevní stáza).

Za vnik vnějšího chladu a jeho transformace na vnitřní odpovídá také stravování, kdy žena konzumuje příliš chladných potravin v podobě ledových nápojů, studených mléčných výrobků, ale také RAW potravin.

Zranění „sedmi“ emocí

U ženských potíží nikdy nelze emoce vynechat. Mnoho prožívaných emocí vede ke stagnaci Qi. Stagnace Qi vede ke stagnaci krve (krevní stáza). Mezi primární emoce vedoucí ke vzniku tohoto terénu patří vztek, frustrace, zášť, obavy, pocity viny a strachu.

Myomy a jejich etiologie 2

Nevhodné stravování

Nevhodné stravování vede ke vzniku nějakého terénu. Výše bylo uvedeno, že konzumace chladných potravin vede ke vzniku vnitřního chladu.

Dalším patologickým terénem je vlhkost a hlen TAN, který je důsledkem nadměrné konzumace tučného, smaženého a mastného jídla. Cukru a mléčných výrobků. Tyto potraviny do těla přímo vlhko a hlen vnášejí. Je však potřeba také zmínit jídlo ve spěchu, při práci a jídlo pozdě v noci, což vede k oslabení čchi sleziny a následnému vzniku hlenu.

Nadměrné cvičení a fyzická aktivita

Nadměrné cvičení a fyzická aktivita mohou oslabit Slezinu, Játra a Ledviny, což může nepříznivě ovlivnit dráhu Ren Mai a dráhu Chong Mai. To se nejčastěji děje v období puberty, kdy tyto dvě dráhy jsou ve stadiu změn a nejsou plně vyvinuté. (5)

Toto je viditelné na mladých sportovkyních, které běžně ztrácejí menstruaci právě v důsledku vyčerpání těchto dvou drah. Návrat menstruace však často neznamená vyřešení problému a tento oslabený terén může přinést komplikace i v budoucím životě.

Nadměrná aktivita se nedoporučuje ani při a těsně po menstruaci, protože tyto dvě dráhy jsou oslabené.

Přepracování

Toto velmi záleží na konstituci ženy. Nicméně dlouhodobé pracovní nasazení, bez řádného odpočinku a nerespektování cykličnosti vždy vede k prázdnotě.

Přístup k terapii

Toto již není tématem tohoto článku, ale nikdy není od věci si připomenout základní pravidlo, a to je rozlišení mezi vrcholkem a kořenem a mezi plností a prázdnotou.

K doplnění výše uvedeného:

Kořen vedoucí ke vzniku krevní stázy může být plný i prázdný.

  • Prázdný představuje nejčastěji PI SHEN YANG XU. Na počátku je často prázdnota ZHENG QI. Pokud ta je hojná, představuje dostatečnou cirkulaci, čímž zabraňuje vzniku stagnací i v případě stresu, nevhodných diet nebo nadměrného cvičení. Terapií kořene tedy bude doplňování prázdného (YANG, XUE, QI). Terapií vrcholku bude rozbíjení krevních stází (popř. vylučování hlenu).
  • Za plné syndromy považujeme stagnaci jaterní čchi a vnitřní i vnější chlad. Oba však často vedou v důsledku k prázdnotě. Terapií kořene tedy budou uvolnění stagnací či vyloučení chladu. Terapií vrcholku bude rozbíjení krevních stází (popř. vylučování hlenu).

V praxi považuji práci s myomy za jednu z nejkomplikovanějších. Často se mi daří snížit klinické projevy a myomy zmenšit. Úplná eliminace se mi zatím nepodařila. Po vysazení bylin myom často začíná růst, což může být v důsledku nedostatečných změn ze strany klienta v oblasti jeho životního stylu, který vede ke vzniku stagnace krve.

Podle statistik lze použitím léčebných metod čínské medicíny dosáhnout v 30 % případů úplného rozpuštění myomu, v dalších 30 % se zastaví růst myomatózních uzlů. Na léčbu dobře reagují myomy, které neměří více než 5 cm. U zbývající třetiny pacientek je nutné připojit metody evropské medicíny nebo chirurgický zákrok. Nezbytně nutná je operace při podslizničních myomech. Důležité je zavčasu kontrolovat stav nemocných pomocí ultrazvuku. Pokud pacientka podstupuje léčebnou kúru týkající se děložního myomu, je nutné provádět kontrolu ultrazvukem každé tři měsíce. (6)

Klientkám doporučuji i cvičení hormonální jógy nebo jakýchkoliv cviků, které „rozproudí“ pánevní dno. Toto je v rozporu s doporučením západní medicíny, kdy gynekologové hormonální jógu při výskytu myomů nedoporučují. Argumentem je hormonální závislost myomů a jejich růstu. Prostředí uvnitř myomů je hyperestrogenní. Nicméně hormonální jóga je o regulaci hormonů, nikoliv o aktivaci samotných estrogenů. Při prostudování výše uvedeného, kdy čínská medicína uvádí jako příčinu krevní stázu, je podpora proudění opodstatněná. Nehledě na další efekty v podobě zklidnění mysli a zaměření se na své potřeby. Samozřejmě vždy je namístě individuální zhodnocení.

Další faktory podílející se na růstu myomů (7)

  • V myomech je nalézána overexprese EGF (epidermální růstový faktor), IGF-I a II (IGF-I a II je zkratkou z anglického Inzulin Like Growth Factor I – na základě částečné strukturální podobnosti i insulinem).
  • Je zvýšená koncentrace bcl-2 (což je silný inhibitor apoptózy).
  • Na regulaci růstu patologické vaskulatury myomů se podílí VEGF (vaskulární endotelový růstový faktor).

Při výzkumech je potvrzováno, že sníží-li se koncentrace IGF-I a II dochází k regresi myomů. Tyto změny jsou obvykle pouze dočasné a růst progreduje po vysazení léčby.

To nás opět vrací k teorii léčby kořene a diskuzi několika stran, kde je kořen z metabolického hlediska, dle teorie čínské medicíny atd.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Celiakie: Dědičné autoimunitní onemocnění

Zobrazit Článek

Celiakie: Dědičné autoimunitní onemocnění
4 min

Zbavte se refluxu: Praktické rady pro obnovu trávicí rovnováhy

Zobrazit Článek

Zbavte se refluxu: Praktické rady pro obnovu trávicí rovnováhy
4 min

Hypertenze z pohledu tradiční čínské medicíny

Zobrazit Článek

Hypertenze z pohledu tradiční čínské medicíny
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)
3 min

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy

Zobrazit Článek

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.