Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním
Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.
Vidím kolem sebe lidi vystrašené, úzkostné a v neustálém stresu. A to mě přivedlo k myšlence a zamyšlení, jak změnit toto naše vnitřní nastavení a zažívat v životě mnohem více vnitřního klidu a spokojenosti.
Je zcela jednoznačné, že na tomto stavu mají lví podíl média a sociální sítě. Cokoliv negativního se ve světě stane, během chvíle se o tom dozvíme. Hltáme špatné zprávy a média nám je velmi trefně servírují, protože moc dobře vědí, co lidé chtějí slyšet. Drama a katastrofy. Je to taková zvláštní sebedestruktivní potřeba člověka. Víme, že není dobré konzumovat takové množství špatných zpráv, protože nás to ničí, ale přesto neodoláme. Je to stejné jako s drogami. Přesně víte, že mají destruktivní účinky na vaše tělo i mysl, a i tak po nich sáhnete.
O negativních informacích také víme, že nás ničí. Bohužel často nedohlédneme všechny devastující následky, jaké na naši psychiku mohou mít. A tak své mysli hezky nakládáme, ještě před usnutím kontrolujeme zprávy a sociální sítě, abychom snad nepřišli o nějakou důležitou informaci.
Podle čínské filozofie je svět neustále v pohybu, vše se neustále mění. To je přirozenost tohoto světa. A my se v tomto měnícím se světě snažíme najít stabilitu a pevný bod. To ale logicky nikdy nemůžeme najít. Jediné, co můžeme dělat, je přijmout to a smířit se s tím. Uvědomit si, že co platí dnes, bude zítra zase jinak.
Jistě jste slyšeli o principu Yinu a Yangu. Jsou to dvě protikladné síly, které se mezi sebou neustále přetlačují a snaží se převážit jedna nad druhou. Snaží se zabrat území toho druhého. Každá věc a každý jev ve vesmíru mají v sobě tyto dvě síly. Proto se střídá den a noc, mění se roční období. I v lidském těle na všech úrovních dochází také k neustálému přetlačování Yinu a Yangu. Proto dýcháme, proto nám tluče srdce, proto nám funguje metabolismus apod.
V ideálním případě jsou tyto dvě síly v rovnováze. To značí, že je naše tělo zdravé. Bohužel tato rovnováha je velmi křehká a jakékoliv výraznější odchýlení znamená nemoc. Jak na fyzické, tak na psychické úrovni.
Měli bychom se tedy snažit žít takový život a takový životní styl, kterým budeme neustále vyrovnávat Yin a Yang v našem organismu. A měli bychom vše dělat „přiměřeně“. To je klíčové slovo čínské medicíny. To by mělo být i klíčové slovo pro nás, pokud chceme být zdraví. Vyhýbat se extrémům. V jídle. V pohybu. V odpočinku. V emocích. V sexu. Prostě ve všem. Neznamená to žít asketicky a přestat si užívat radostí. Pouze žít přiměřeně.
Čínská medicína má pro to výraz Zhong Yong. Cesta středu. Chceme-li být zdraví, měli bychom kráčet životem po Cestě středu. A tím není myšleno pouze zdraví našeho fyzického těla, ale hlavně i zdraví a vyrovnanost naší mysli, naší psyché.
Budeme-li žít nevyrovnaně, necháme se neustále bombardovat negativními zprávami, zahlcovat informacemi, nebudou Yin a Yang v rovnováze. Zpočátku to začneme vnímat jako stresovou zátěž, jako úzkostný stav a začneme špatně spát. Tyto stavy se začnou posléze zhoršovat, přijdou úzkosti, panické ataky, bez prášku na spaní neusneme. Může to přerůst v infarkt nebo rakovinu. Těch scénářů je nepočítaně.
Možností je samozřejmě více. Někomu pomáhá sport, někomu společnost dobrých přátel, někomu dobré jídlo, jinému trávení času s dětmi.
Já vám dnes nabídnu jinou cestu. Cestu spokojenosti.
Cestu, kterou může jít každý z vás.
Nejprve je důležité uvědomit si, jak skvělý život vlastně mám.
A každý z nás najde ve svém životě věci, díky kterým může být spokojený. Úplně každý.
Neznamená to být dokonalý. Stačí být spokojený.
Začnete si uvědomovat věci ve svém životě, která vás dělají šťastnými. Uklidňují vás, probouzejí dobrou náladu, motivují, inspirují ke spontánnosti. Každý z nás jich ve svém životě najde celou řadu.
Klidně si je napište na papír, vizualizujte si je a pak si jen řekněte: „Mám skvělý život.“
Spokojenost je jednou z cest k vyrovnanému a harmonickému životu.
Spokojenost podle tradiční čínské medicíny úzce souvisí s Cestou středu a s přiměřeností. Slovo spokojenost používáme, když třeba nejsme úplně zdraví nebo šťastní, ale vše je ještě tak dobré, že můžeme říct, že jsme spokojení.
Nemusíme být zcela zdraví nebo šťastní, ve všem nejlepší a dokonalí, nejsilnější, nejchytřejší, ale ve své podstatě je vše v našem životě více či méně v pořádku, vybalancované a my bychom si měli dovolit cítit spokojenost.
Toto chápání trochu odporuje tomu, co nám říká dnešní společnost, která je postavená na výkonu. Tento maraton za růstem, zlepšováním se, vyděláváním spousty peněz přináší stres, deprese a utrpení. Každý z nás to dříve či později negativně pocítí na vlastním těle a pak si snad konečně vzpomene na Cestu středu, na pocit spokojenosti z mála a z věcí, které jsou v životě opravdu důležité.
Spokojený člověk se nikdy nechlubí tím, co má nebo čeho dosáhl. Tuhle potřebu vůbec necítí. Většinou žije poklidným a skromným životem. Je smířený se životem, se sebou, s lidmi kolem něj a asi i s Bohem.
Spokojený člověk chápe, že se mu občas nedaří, přesto dokáže být šťastný. Ví, že každý si musí nést svůj kříž. Ví, že osud nedokáže změnit. Ale také ví, že vše je, jak má být.
Ale pozor – spokojený člověk není rezignovaný člověk. Naopak je aktivní a pokud vznikne problém, který dokáže vyřešit, jde ho vyřešit. Pokud ho vyřešit nedokáže, netrápí se tím. Ví, že jednou bude líp.
Je to člověk, který se často usmívá, má dobré vztahy s ostatními a rád nabídne pomocnou ruku.
Spokojený člověk je vděčný za to, co od života dostává. Je mu celkem jedno, kolik peněz vydělá. Umí si vystačit s málem. Má-li věcí hodně, rád se podělí s ostatními. Uvědomuje si, že vše, co od života dostává, je dar.
Spokojený člověk se nikdy nesrovnává s ostatními. Chápe, že každý máme nějaké dobré vlastnosti, ale i ty špatné. Že každý byl obdařen nějakým talentem, aby mu v životě pomáhal. Ví, že vždy bude někdo lepší, někdo bohatší, hezčí, hubenější nebo bude umět lépe psát. Pamatujte si, porovnávání se s ostatními vede jen k nespokojenosti.
Spokojený člověk se dokonce nenechá zahltit informacemi a je mu blízké kritické myšlení. Dokáže být klidný a vyrovnaný v každé situaci. Netrápí se tím, jak vláda a politici řídí, tedy spíš neřídí, naši zemi.
Spokojený člověk je vnitřně vyrovnaný a cítí v sobě klid, vnitřní pokoj.
Spokojený člověk bere život tak, jak přijde. Uvědomuje si, že cesta životem není stále zalitá sluncem, ale občas musíme projít i údolím stínů. Ale taky, že cesta údolím stínů netrvá věčně a bude zase líp.
Zaujala mě myšlenka, kterou prý kdysi vyslovil herec Richard Gere:
"Nikdo z nás odtud nevyvázne živý, tak přestaň být na sebe příliš přísný. Vychutnávej si skvělá jídla a pití. Procházej se na slunci. Zaplavej si v moři. Řekni pravdu, kterou nosíš ve svém srdci a schováváš ji jako nějaký poklad. Buď praštěný. Buď milý. Buď vtipný. Buď svůj. Není čas na jiné věci."
Myslím, že Richard Gere je šťastný člověk. A věřím, že spokojený může být každý z vás.
Není třeba dělat velké věci. Jen si prostě říct: „Jsem spokojený“. Prostě se jen rozhodněte být spokojení. Důvod se vždycky najde.
Netlačte na pilu. Už víte, že vše je třeba dělat přiměřeně.
Ale je třeba nějak začít.
A nejlepší čas je začít právě teď.
Autor: Milan Schirlo – terapeut čínské medicíny a zakladatel MycoMedica.cz
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.