Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
Únava, otoky, zvýšená náchylnost k infekcím, problémy s trávením a přetrvávající záněty v těle. Tyto příznaky může mít na svědomí narušené odvodňování lymfy a nedostačující odstraňování toxických látek z těla. Jak lymfu správně stimulovat, posílit imunitní systémem a harmonizovat aktivitu lymfatického systému si vysvětlíme na následujících řádcích.
Lymfatický systém se skládá z lymfatických cév, uzlin a orgánů, jako jsou slezina, brzlík a mandle. Jeho hlavní funkcí je odstraňování toxických látek a bakterií z těla. Dále transportuje bílé krvinky, které jsou naprosto nepostradatelné, když naše tělo bojuje s infekcí.
Lymfa sama o sobě je bezbarvá tekutina plná bílkovin, minerálů, tuků a oněch bílých krvinek. V lymfatických uzlinách jsou tyto látky filtrovány a škodlivé látky jsou neutralizovány. Poté je očištěná lymfa vrácena do oběhového systému.
V lidském těle je celkově několik set až tisíc lymfatických uzlin, které jsou spojeny lymfatickými kmeny. Největší a nejdůležitější lymfatické kmeny jsou na obrázku vyznačeny puntíkem, jsou to oblasti jako je krk, hrudní a břišní dutina, oblast podpaží a třísla. To jsou právě ty oblasti, které je vhodné stimulovat (Narahari & Aggithaya & Ryan, 2018).
Problém je v tom, že na rozdíl od krevního oběhu nemá lymfatický systém vlastní čerpadlo, které by ho pohánělo. Jeho tok je doslova závislý na pohybu těla, našem dýchání a celkové svalové aktivitě. Pokud se člověk dostatečně nehýbe, lymfatický systém je blokován a mohou se v těle začít hromadit toxiny. To oslabí imunitu a vede ke zdravotním problémům jako je únava, zvýšená náchylnost k infekci, ale i problémy s trávením a otoky končetin (Dhotre, 2016).
1. Výpad + rotace páteře (twist): výpad intenzivně stimuluje tříslo, rotace působí na lymfatické uzliny v břišní dutině a podporuje odplavování toxinů. Spolu s rameny rotujte i hlavu a speciální pozornost věnujte oblasti svého krku.
2. Nohy opřít o zeď - inverze jsou skvělým způsobem, jak navrátit lymfu zpět k srdci a popohnat lymfatické cesty v celém těle. Pod pánev si můžete vložit bloček, aby byly kyčle jemně nad úrovní srdce. V pozici můžete setrvat i několik minut.
3. Pozice luku (Dhanurásana) -ásana pomáhá stimulací dutinu břišní a odvodňuje lymfatický systém v blízkosti hrudníku. Stimuluje brzlík, žlázu mezi plícemi, která produkuje bílé krvinky, které pak budou moci efektivněji bojovat s infekcemi v těle.
4. Stojan na ramenou/svíčka popř. pluh (Sarvangasana, halasana) - v této ásaně je hlava pod úrovní srdce, což umožňuje gravitaci stimulovat tok lymfy směrem k horní části těla, což podporuje odtok lymfy z nohou. Stoj na ramenou nabízí kromě lymfatické drenáže i další výhody. Může pomoci zlepšit funkci štítné žlázy a zmírnit pocit stresu. Jako kompenzační ásanu zvolte pozici ryby.
5. Pozice dítěte (Balasana) - do pozice dítěte se položte jako poslední. Nádherně se doprotáhne celé tělo a vy budete mít šanci se zase propojit s hlubokým dechem. Jemně přesuňte paže na podlahu před sebou a natáhněte se dopředu s rukama nataženýma před sebe. Tato pozice stlačuje břicho a zlepšuje lymfatický oběh. Můžete jemně pohupovat čelem nebo trupem, abyste zvýšili odvodnění.
Pravidelný pohyb, masáž, sprchování, pitný režim, zdravá strava a snižování stresu je podle výzkumu ta nejefektivnější kombinace, jak docílit správně fungující lymfatického systému. I tak je nutno zmínit, že každý člověk je jiný, a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Poslouchejte svoje tělo. Těším se na vás ve středu na podložce!
Autor: Alena Horáčková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.