Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
Existuje mnoho různých jógových technik, které pomohou při očistě těla, a dokonce i mysli. Říká se jim šatkarmy. Každá v principu odstraňuje toxické látky z těla a uvolňuje blokády v našich energetických kanálech. Akorát vždy trochu jiným způsobem.
Očistné procesy jsou nastaveny tak, aby harmonizovaly tři energetické kvality; vátu, kaphu a pitu. Jóga jich rozeznává hned několik, často se uvádí číslo 6, i když metod je ve výsledku s variacemi mnohem více. Jedná se například o vnitřní očistu, klystýr, pročištění nosu, čištění očí nebo mozku. Podrobněji jsou postupy popsány v Hathajóga Pradipice. Přibližme si ty nejpraktičtější z nich, které si můžete vyzkoušet doma a jejichž efekt byl prokázán i západními studiemi (Swathi a spol., 2021).
Dechová cvičení (pranayama) jsou úplným základem očistných technik. Dýcháme vlastně neustále, a tak není divu, že pranájáma patří mezi nejpraktikovanější očistné metody. Pomáhají odstranit toxiny z těla tím, že zvyšují průtok kyslíku a energie v těle. Pokud stojíte na začátku cesty, pak by dech měl rozhodně být prvním krokem.
Praxe kapalabhati hraje příznivou roli při aktivaci sympatického nervového systému a zlepšuje celkovou funkci metabolismu (Swathi a spol., 2021). V překladu slovo kaalabati doslova znamená “svítící lebka”, po častém praktikování totiž může dojít k pocitu prozáření oblasti čela. Princip spočívá ve výrazném okysličování krevního oběhu (Res, 2014).
Jala Neti je technika, která zahrnuje promývání nosních cest teplou slanou vodou nebo také gumovým provázkem. Tato technika pomáhá odstranit nahromaděné alergeny z nosních cest, čímž zlepšuje dýchání. Působí jako prevence proti rýmě a zánětu dutin. Při dlouhodobějším praktikování může odstranit (nebo alespoň zmírnit) alergii na pyl. Dále také posiluje zrak a blahodárně působí proti únavě očí (např. při práci na počítači) (Meera a spol., 2020). Očista nosu byla shledána obzvláště prospěšnou zejména při zvládání rinosinusitidy u všech věkových skupin od dětí po dospělé (Swathi a spol., 2021).
Trataka je cvičení, kdy se díváme na jeden fixní bod, často na plamen svíčky. Tato technika pročišťuje oči, posiluje oční svaly a zlepšuje zrak a paměť. Pomáhá při potížích s usínáním a posiluje sílu soustředění (Shathirapathiy a spol., 2022).
Shankaprakshalana je komplexní technika čištění střev, která se provádí po pozření velkého množství slané vody. Následuje specifická série jógových pozic, které vyvolají zvracení. Techniku zkoušejte alespoň na poprvé pod vedením lektora, který bude dohlížet na množství a průběh.
Nauli spočívá v masírování břišní stěny pomocí rolování břišních svalů. I když to ze začátku možná vypadá nezvykle, po pravidelném praktikování si techniku osvojí každý. Tato technika je velmi účinná pro správnou funkci vnitřních orgánů, proto ji provádíme nejlépe ráno a vždy na lačný žaludek (Mukophadhyay, 2023). Svaly masírujeme často, proč masáž nedopřát i našim orgánům?
Před prováděním jakékoli očistné jógové techniky je dobré zvážit aktuální tělesný stav, predispozice a energetické kvality. Určitě stojí za zvážení konzultace s instruktorem nebo zkušeným praktikem. Dbejte na vlastní pohodu, buďte s očistou těla opatrní.
Autor: Alena Horáčková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.