Reishi


Česky: lesklokorka lesklá

Latinsky: Ganoderma lucidum

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: lehce hořká, sladká

Povaha: neutrální

Tropismus: srdce, plíce, játra, podle některých pramenů i ledviny

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • doplňuje Qi
  • vyživuje krev
  • vyživuje yin
  • uklidňuje ducha Shen
  • zastavuje kašel
  • transformuje hlen
  • utišuje dušnost
  • posiluje esenci ledvin

Reishi má polokruhovitý, přisedlý, červenohnědý až tmavě hnědý klobouček, který je výrazně lesklý. Jde o dřevokaznou velmi tvrdou houbu, která čerpá živiny z poraněných stromů či pařezů na kterých roste. Díky své tvrdé konzistenci a výrazně hořké a štiplavé chuti se řadí mezi nejedovaté, ale nejedlé houby.  Ve volné přírodě ji již většinu nenajdeme, pochází z Asie, ale v dnešní době, díky obrovské poptávce, se pěstuje po celém světě. Složení houby je možné během pěstování mírně měnit podle složení substrátu na kterém roste a je možné sbírat a využívat různě staré plodnice i podhoubí. Optimální složení má Reishi sklízená po 6 až 9 měsících a pěstovaná na dubových kmenech. Reishi byla popsána již v čínském herbáři z roku 206 před naším letopočtem. Již tehdy šlo o velmi cennou a populární léčivku a byly uváděny její účinky na prodloužení života a dodání síly. Reishi byla nazývána Elixírem nesmrtelnosti, a dokonce se uvádělo, že přivádí mrtvé zpět k životu.  V Číně se od pradávna též pěstovala uměle. V západním světě byla houba popsána až v roce 1781 a až zprávy o její účinnosti pocházející z tradiční čínské medicíny vedly k jejímu zkoumání.

Účinky Reishi:

Z pohledu čínské medicíny doplňuje Reishi současně Qi i krev, což jsou substance nezbytné pro fungování těla, proto je vhodná v případě, že člověk potřebuje obnovit síly po dlouhodobém onemocnění, při vyčerpání organismu jak psychickém, tak fyzickém, na doplnění energie po porodu, před a po operacích. Vhodná je i u anémií. Dokáže posílit i esenci ledvin, ale houba Cordyceps to umí silněji, proto se u únavových stavů podávají často společně.

Posiluje vitalitu, životní sílu a obranyschopnost, která je v čínské medicíně Zheng Qi. Pokud je v organismu dostatek Zheng Qi je méně náchylný k nemocem a nevadí mu střídání teplot a vnější faktory jako vítr, chlad, vlhko, sucho, teplo, horko ho tolik neohrožují. Reishi podporuje Zheng Qi nejvíc ze všech vitálních hub.

Posiluje obrannou energii organismu tak zvanou Wei Qi, které tvoří štít proti vnějšímu napadení, ale současně i energii vyživující, tak zvanou Ying Qi. Má antibakteriální i antivirotické účinky na EB viry, HIV, E-Coli, pomáhá likvidovat pneumokoky, streptokoky i stafylokoky a další. Využívá se spíše na chronickou fázi, na akutní nákazu je vhodnější Coriolus. Reishi má i výrazné protizánětlivé účinky, ale je vhodná především u chronických zánětů kdekoliv v těle.

Díky tomu, že Reishi posiluje obrannou energii organismu a současně ho vyživuje, je vhodná jako doplňková terapie u konvenční léčby onkologických problémů. Podporuje obrannou energii organismu aby pomáhala likvidovat rakovinné buňky a současně podporuje vitalitu člověka, aby lépe zvládal konvenční léčbu jako je chemoterapie, radioterapie či biologické léčba. Bylo prokázáno, že vitální houby nesnižují účinek konvenční léčby. Studiemi bylo potvrzeno, že Reishi stimuluje makrofágy a výrazně podporuje produkci NK buněk, které jsou zodpovědné za čištění organismu a likvidaci rakovinných buněk, podporuje tvorbu bílých krvinek, které mají protinádorový efekt. Nejčastěji se Reishi u rakovin kombinuje s houbou Coriolus, u rakoviny prsu je obvyklá kombinace hub Coriolus, Reishi, Maitaké, u rakoviny střeva Coriolus, Reishi, Chaga. Obě houby, Coriolus i Reishi mají výrazné protirakovinové účinky, Coriolus je silnější likvidátor rakovinných buněk a vyživující a vitalizující  Reish více snižuje negativní dopad konvenční léčby na organismus člověka. Vitální houby se doporučují užívat ideálně po celou dobu konvenční léčby a ještě cca 2 měsíce po ní, vždy se houby 5 dní užívají a 2 dny se dělá pauza. Po doléčení se doporučuje udělat vždy 1x až 2x ročně preventivní dvouměsíční kůra.

Pomáhá u alergických potíží a to u histaminem podmíněných alergických reakcí jako je senná rýma, ale i reakce na různé druhy potravin. Pomáhají zde triterpeny obsažené v Reishi. Harmonizuje imunitní systém tak, aby alergie nevznikaly, nebo byl jejich průběh mírnější. Nepůsobí ale přímo na alergickou reakci, a proto se doporučuje užívat Reishi vždy cca 3 měsíce před pylovou sezónou. Pokud je alergie celoroční, může se užívat během celého roku. Vždy se doporučuje zvýšit i příjem vitaminu C. Při užívání před pylovou sezónou je možné Reishi kombinovat s houbou Agaricus. U potravinových alergií s houou Hericium neo houbou Enoki.

Reishi má tropismus k plicím a dokáže posilovat jejich funkce, proto je vhodná u chronického kašle z oslabení plic, ale i u astmatu, rozedmě plic a CHOPN. Podle potřeby a hlavních příznaků je možná kombinace s houbou Cordyceps nebo Coriolus.

Může pomoci u atopických ekzémů, především u dětí a u ekzémů se suchou pokožkou, často se zde kombinuje s houbou Agaricus, pokud jsou ekzémy mokvavé, je vhodné přidat Polyporus.

Rieshi vyživuje Yin a krev a současně harmonizuje psychiku, což je výborná kombinace u potíží v období menopauzy, především pokud má žena návaly pocení či trpí na psychické nerovnováhy. Může se použít i společně s houbou Cordyceps, která se podává ráno a Reishi večer, a tak společně vyrovnávají Yin a Yang v organismu a ladí hormonální nerovnováhu.

Díky své vyživovací schopnosti posiluje a vyživuje šlachy, vazy, klouby a kosti. Výživou pomáhá proti chronické bolesti a pomáhá s rychlejším hojením ran. Může být vhodná v případě artrózy a osteoporózy.

Díky tomu, že vyživuje krev, je vhodná u anemie a výživou krve jater může pomoci s vypadáváním vlasů. Zlepšuje i kvalitu vlasů a nehtů především pokud jsou suché, třepivé a nemají dostatečný lesk.

Reishi dokáže harmonizovat imunitní systém a v případě, že se tělo obrací proti vlastním zdravým buňkám v tak zvané autoimunitní reakci, dokáže tuto nepřiměřenou reakci tlumit. Pro tuto schopnost se používá u lupusu, autoimunitního zánětu štítné žlázy, revmatoidní artritidy, diabet I. typu, Sjongrenova syndrom a podobně. Často se u těchto potíží kombinuje s houbou Coriolus.

Společně s houbou Coriolus je vhodná i u hyperfunkce štítné žlázy.

Vzhledem k tropismu k srdci, podporuje Reishi kardiovaskulární systém i činnost srdce. Používá se u stavů srdeční slabosti, je vhodná u arytmií a palpitací zvláště, pokud jsou závislé na emocích. Je vhodná po prodělání cévní mozkové příhody nebo infarktu. Vzhledem k mírným antikoagulační účinkům je vhodná při předcházení trombózám a jako prevence proti koronárním onemocněním. Zde je možné ji kombinovat s houbou Auricularia, která se ale nesmí užívat společně s léky na ředění krve.

Díky schopnosti vyživovat játra dokáže Reishi snižovat, ale i harmonizovat krevní tlak. Dokáže také harmonizovat hladinu cholesterolu a tuků v krvi, může pomoci v případě nadváhy.

Reishi, díky tomu, že vyživuje krev jater i srdce a má i schopnost harmonizovat psychiku, pomáhá u nespavosti a dalších potíží se spánkem.

Duše Shen, která sídlí v srdci má na starosti naši psychiku, myšlení i emoce a Reishi svým An Shen účinkem ducha Shen harmonizuje a uklidňuje, proto je vhodná nejen u nespavosti, ale i u různých psychických nerovnováh, psychické nevyrovnanosti, snadné rozrušitelnosti, zlepšuje náladu a pomáhá v případě depresí i úzkostí.  Může být vhodná i v případě potíží s anorexií. Společně s houbou Hericium podporuje paměť a mentální funkce, pomáhá s koncentrací, podporuje schopnost učit se. Díky schopnosti zlepšit soustředění a harmonizovat psychiku užívají taoističtí mniši houbu Reishi před meditací.

Reishi, ochraňuje nervový systém, a proto je vhodná v kombinaci s houbou Hericium u nervových potíží jako je neuropatie, stařecká demence, roztroušení skleróza, Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba, neurastenie…

Posiluje fyzickou kondici tím, že zlepšuje vstřebávání kyslíku tkáněmi, čehož mohou využít sportovci jak ve výkonnostní,tak v přípravné tréninkové fázi. Reishi zkracuje fázi regenerace a podporuje sílu a výkonnost.

Podporuje schopnost organismu adaptovat se na měnící se vnější podmínky. Tyto adaptogenní schopnosti se využívají na posílení obranyschopnosti a jako podpora při stresové zátěži.

Reishi ochraňuje a regeneruje jaterní buňky poškozené dlouhodobým užíváním léků, nadměrnou konzumací alkoholu, je vhodná u chronické hepatitidy.

Je vhodná u diabetu II. typu, dokáže regulovat a stabilizovat hodnoty cukru v krvi, zlepšuje reakci tkání na inzulin, většinou se kombinuje s houbou Maitaké nebo Coprinus.

Reishi je nazývána houbou nesmrtelnosti, díky schopnosti doplňovat esenci, krev a QI, zpomaluje stárnutí. Má antioxidační účinky.

Podporuje detoxikaci organismu, podporuje játra a ledviny tak, aby se lépe dokázaly zbavit toxinů, metabolitů a dalších nežádoucích látek včetně těžkých kovů například z očkování. Pomáhá chránit organismus před radiací.

Má antioxidační účinky.

Účinné látky v Reishi:

Reishi obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy jako je manóza, ribóza, glukóza či galaktóza a další, ale hlavně cukry složené, polysacharidy, včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Glukany v Reishi mají základní kostru beta (1–6)-D i beta (1–3). Polysacharidů se v Reishi podařilo objevit více nežli 200 typů. Právě složení polysacharidu a typ a umístění větvení z velké části určuje také jeho účinek. Další polysacharidy, se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie. Terpeny dávají Reishi nejen hořkou a štiplavou chuť, ale i mnohé účinky, kterými je jedinečná. Terpeny umí ničit patogeny, snižovat oxidační stres, pomáhat v případě zánětů, ničit nádorové buňky i snižovat hodnoty tuků v krvi. Z Reishi bylo extrahováno více než 50 triterpenů, včetně ganoderických kyselin, kterých existuje celé spektrum a jsou významné především svými protinádorovými účinky. Dokážou navodit buněčnou smrt tak zvanou apoptózu a zastavit buněčný cyklus díky kterému se buňky množí, omezují i metastázování a to hlavně tím, že snižují produkci enzymů, které štěpí mezibuněčnou hmotu. Tyto účinky byly prokázány například na buňkách u rakoviny jater, prostaty, kostí, plic, tlustého střeva, děložního čípku a dalších. Ganoderické kyseliny dále ruší rezistenci nádorových buněk k léčbě, činí je senzitivní a posiluje tak účinek léčby. Ganodermické kyseliny dále vykazují imunostimulační účinky, výrazně zvyšují aktivitu NK buněk, které podporují protinádorovou a protivirovou imunitní odpověď organismu. Pokud je však imunitní reakce přehnaná umí ji i tlumit, což bylo dokázáno u Crohnovy nemoci, kde byly prokázány protizánětlivé účinky kyseliny ganoderické. Tyto kyseliny dále pomáhají i proti virům například proti enterovirům, které způsobují průjmovitá onemocnění, pomáhají likvidovat i virus hepatitidy B a HIV. Mají také antioxidační vlastnosti, snižují oxidační stres, který může podporovat vznik degenerativních chorob jako je demence, záněty, nádory a podobně. Neutralizací volných radikálů chrání orgány od poškození. V Reishi jsou dále obsaženy především nenasycené mastné kyseliny, které jsou zdraví prospěšné, například kyselina olejová a linolová. V menším množství jsou zde i nasycené mastné kyseliny, a to palmitová a stearová. Dalšími látkami jsou aminokyseliny, a to jak esenciální, které si organismus neumí sám vyrobit a přijímá je v potravě, tak ti neesenciální, které si vyrobit umí. Z bílkovin jsou v Reishi především enzymy, které umí štěpit dřevní hmotu. Jedinečná pro Reishi je bílkovina Ling Zhi8, která se získává ze zralé houby i z mycelií. Byla popsána v roce 1989 a vědce zaujala svou strukturou, a proto byla zkoumána v mnoha studiích. Studiemi byl prokázán především její vliv na imunitní systém. Šlo například o omezení rozvoje alergické reakce při setkání s alergenem, utlumení autoimunitního zánětu ve slinivce u diabetu. Imunitní reakci však také posiluje a pomáhá tak organismu bránit se proti infekci i nádorovým buňkám. Dokáže podpořit regeneraci a hojení tkání i zamezit umírání buněk v tkáních. Na imunitních buňkách dokáže zvýšit počet adhezních molekul a díky tomu imunitní buňka snáze cestuje do místa infekce či poranění. Tato bílkovina prokázala také protirakovinové účinky v její přítomnosti se omezilo množení buněk rakoviny plic tím, že blokovala buněčný cyklus, kterým buňka při množení prochází. Reishi obsahuje také nukleotidy a nukleosidy, které jsou součástí genetické informace DNA a RNA. Nukleosidy se využívají v západní medicíně. Adenosin snižuje krevní tlak a upravuje srdeční akci, to znamená, že pomáhá v případě arytmií a snižuje shlukování krevních destiček, a tak působí antitromboticky. Steroly jsou látky, které mají steroidním jádro, jako cholesterol. V Reishi se vyskytuje ergosterol, provitamín D2, který v těle působí stejně jako vitamín D z živočišných zdrojů. Z vitamínů obsahuje Reishi i vitamíny skupiny B. Výrazný antioxidační a protizánětlivé účinky mají flavonoidy, které řadíme mezi fenolové sloučeniny. Minerály a stopové prvky jsou zde zastoupeny  draslíkem, sodíkem, hořčíkem a znkem a dále e zde vyskytuje i železo, selen, měď a další. Množství se může mírně měnit podle místa, kde houba roste, protože v sobě akumuluje minerály z prostředí. Houba Reishi prochází stále dalšími a dalšími výzkumy a tak jsou objevovány další významné složky jako například Lucidiminy, které mají  výrazný antioxidační potenciál, umí redukovat oxidační stres, který se podílí na degeneraci organismu a zvyšuje nebezpečí vzniku rakoviny. Prokázány byly i jejich účinky protinádorové, kde se nádorové buňky v jejich přítomnosti přestaly množit, protože pozastavily jejich buněčný cyklus. Lucidiminy také dokážou odstartovat nitrobuněčné signální cesty, které vedou k apoptóze, tj. buněčné smrti nádorových buněk.

 

Kontraindikace a známé lékové interakce Reishi:

Nejsou známy. Reishi je vhodné užívat i během těhotenství.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt, doplněný alkoholovou extrakcí s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.

Horkovodní extrakt, doplněný alkoholovou extrakcí s 50% polysacharidů

Tato forma s vyšším obsahem polysacharidů je vhodná v případě akutních potíží, kdy potřebujeme zrychlit nástup účinků, rychle vybudit imunitní systém a u silných alergií. Poté se většinou přechází na užívání horkovodního extraktu doplněného alkoholovou extrakcí s 30% polysacharidů.

Horkovodní extrakt, doplněný alkoholovou extrakcí s obsahem 10% triterpenů.

Tato forma s vyšším obsahem triterpenů je vhodná v případě akutních potíží, při velmi vyčerpaném organismu, u onkologických onemocnění na počátku léčby nebo pokud dochází ke zhoršení stavu a v případech, kdy potřebujeme skokově nabudit imunitu a zrychlit nástup účinků, poté se většinou přechází na užívání horkovodního extraktu doplněného alkoholovou extrakcí s 30% polysacharidů.

Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s obranyschopností, imunitním systémem, či pokud jde o chronické potíže.

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% i 50% polysacharidů i 10% triterpenů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání.

Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.




Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním

Zobrazit Článek

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním
6 min