Jak užívat čínské bylinné směsi
Český název: trsnatec lupenitý, sírovec
Název latinsky: Grifola frondosa
Chuť: sladká
Povaha: neutrální
Tropismus: plíce, ledviny, játra, tlusté střevo (podle některých zdrojů má tropismus ke všem hlavním orgánům)
Maitake vytváří u bází listnatých stromů plodnice tvořené mnoha světlými až tmavohnědými kloboučky o velikosti 3-14 centimetrů, které vytváří rozetu a mají společnou nožku. Plodnice jsou často velké až 40 centimetrů a váží i několik desítek kilogramů. Maitaké je dřevokazná houba a je saprofytem, to znamená, že svého hostitele jen využívá, ale nezahubí. Roste téměř po celém světě, vyhýbá se jen subtropickým a tropickým oblastem. Tato jedlá a velmi chutná houba je známa jako potravina i jako léčivo již mnohá staletí především v Číně a její použití je popsáno ve starých herbářích tradiční čínské medicíny. Přesto, že je její použití popsáno především v čínských herbářích, nejpoužívanější název Maitaké pochází z japonštiny a v překladu znamená tančící houba, prý proto, že lidé tančili radostí, když tuto chutnou a velmi ceněnou houbu našli. Místa, kde lze najít Maitaké v divoké přírodě, byla vždy velmi střežena a informace byla často předávána jen z generace na generaci. Ve vědeckých kruzích byla Maitaké popsána v roce 1785, přejmenována poté v roce 1821. V současné době se pěstuje především uměle a je to jedna z nejznámějších vitálních hub.
Podporuje trávení, harmonizuje žaludek a slezinu, aby dokázaly lépe přeměňovat potravu na energii a krev pro výživu celého organismu, současně odvádí vlhkost a vlhkou horkost z organismu. Vlhké horko v organismu vše zalepuje a brání přirozenému toku energie i vitálních substancí. Vlhké horko se v organismu může projevit chronickým zánětem i celým metabolickým syndromem, což je soubor zdravotních potíží, mezi které patří diabetes II. typu, zvýšená hladina tuků, cholesterolu, nadváha i vyšší krevní tlak. U diabetu II. typu umí Maitaké zvýšit citlivost tkání na inzulin a snížit glykemii. Studiemi bylo prokázáno, že neutralizuje volné radikály, má tak i ochranný vliv na slinivku, kde nedochází k destrukci β buněk produkujících inzulin. Často ji v tomto případě podáváme společně s houbou Coprinus, která přímo řeší potíže s diabetem, oproti Maitaké, které řeší celý metabolický syndrom. U vyšší hladiny tuků v krvi může tato houba také pomoci, ideálně v kombinaci s houbou Coprinus. Dalším metabolickým problémem je zvýšená hladina cholesterolu, kdy je vhodné Maitaké kombinovat s produkty z fermentované rýže. Vysoký tlak se často spojuje s diabetem a vysokou hladinou cholesterolu a dalšími metabolickými potížemi a v jedné studii bylo prokázáno i přímé snížení krevního tlaku pomocí houby Maitake. Nadváha je velkým problémem dnešní doby. Studií byl prokázán přímý vliv Maitaké na snižování váhy a to až 12 kg za 2 měsíce. Maitaké harmonizuje práci sleziny, a tak dochází k úpravě chuti k jídlu, a tak i k harmonizaci hmotnosti. Zlepšením metabolismu probíhají v těle lépe i detoxikační procesy.
Maitaké má výrazné protinádorové účinky, protirakovinové účinky jsou způsobeny i posílením imunity a harmonizací metabolismu v těle. Harmonizací metabolismu dokáže snížit i vedlejší účinky radioterapie a chemoterapie. Společně s houbou Coriolus a Reishi se nejčastěji užívá v případě rakoviny prsou, prostaty, vaječníků i střev a jater. Podporuje a harmonizuje imunitní systém a díky vysokému obsahu polysacharidů má výrazné protivirové, ale i protibakteriální a protiparazitické účinky. Pomáhá i v případě potíží s plodností, umí podporovat funkci vaječníků, je vhodný u potíží, které souvisí s polycystickými vaječníky. U potíží s plodností jej často kombinujeme s Cordycepsem. Umí podpořit kostní tkáň tím, že stimuluje osteoblasty a podporuje mineralizaci kostí. U osteoporózy je vhodná kombinace s houbou Shiitaké, může být vhodná i kombinace s Cordycepsem, který posiluje yang ledvin.
Maitaké bývá často nazývána preventivní houbou pro stáří, a to především díky své schopnosti posilovat Qi sleziny a žaludku, harmonizovat imunitu a podporovat celkový metabolismus v těle. Umí i pročišťovat vlhké horko, prostřednictvím doplnění sleziny prospívat ledvinám a harmonizovat duši Shen.
U slabosti močového měchýře se doporučuje užívat společně s houbou Cordyceps u mladších a zimomřivých lidí nebo společně s houbou Reishi. Vhodná může být i v případě otoků, zástavy močení, vodnatelnosti v dutině břišní či hromadění vlhkosti kdekoliv v těle. Dále neutralizuje volné radikály, je silný antioxidant, snižuje oxidační stres, ochraňuje a regeneruje játra, snižuje riziko vzniku trombů, pozitivně ovlivňuje složení mikroflóry, pomáhá při hemoroidech.
Ochraňuje a regeneruje nervovou soustavu, zlepšuje psychiku.
Maitaké obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Další polysacharidy, které jsou v Maitaké obsaženy, se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie. Z Maitake jsou extrahovány i sacharidové frakce, které jsou standardizované a splňují standardy japonského ISO. Další součástí Agaricu jsou aminokyseliny, stavební kameny bílkovin, množství aminokyselin je výrazně vyšší v myceliích, v plodnici je především kyselina glutamová, arginin, serin, alanin, ale i další. Další složkou jsou bílkoviny, především množství různých enzymů. Například frakce MLP nízkomolekulárních bílkovin má imunostimulační účinky. Další složkou jsou nasycené i nenasycené mastné kyseliny. Chuť a vůni houbě dodávají organické kyseliny. Obsaženy jsou i fenolové sloučeniny, terpeny a flavonoidy. Zvláštní postavení má Grifolin, jde o sloučeninu, sekundární metabolit, který podle výsledků studií umí ovlivňovat metabolismus cholesterolu a může tak harmonizovat jeho hodnoty v krvi. Současně má i protimikrobiální účinky. Z vitamínů je přítomen provitamín D, vitamíny skupiny B a beta karoten. Minerály a stopové prvky jsou zastoupeny draslíkem, fosforem, vápníkem a sodíkem, vyskytuje se i selen a zinek a některé další ve stopovém množství.
Nejsou známy.
Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů
Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.
Horkovodní extrakt s 50% polysacharidů
Tato forma s vyšším obsahem polysacharidů je vhodná v případě akutních potíží, kdy potřebujeme zrychlit nástup účinků, poté se většinou přechází na užívání horkovodního extraktu s 30% polysacharidů.
Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.
Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:
Preventivní užívání
Lehčí zdravotní potíže
Vážnější zdravotní potíže
Tinktura s obsahem vitálních hub
Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.
Houby ve formě prášku (powder, biomasa)
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.
Sušené plodnice hub
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Hericium, Agaricus či Maitake, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.