Jak užívat čínské bylinné směsi
Česky: penízovka sametonohá
Latinsky: Flammulina velutipes
Chuť: sladká, lehce slaná
Povaha: neutrální
Tropismus: žaludek, slezina
Enoki je zimní houba u nás roste od konce listopadu a v prosinci, má raději chlad i když ji můžeme najít po celém světě. Roste v trsech u bází stromů, čerpá živiny ze svého hostitele, ale nezabije ho. Pokud houba vyrůstá v přírodě a má přístup k UV záření má malý hnědavý či zlatý klobouček a tenkou, rovnou ochlupenou nožku. Pokud je houba pěstována v chladu a tmě má bílou barvu. Obsah bioaktivních látek a živin je ale v obou případech stejný. Za houbu nesmrtelnosti byla Enoki považována již ve starém Egyptě, kde ji mohli užívat pouze faraoni. V Číně byla považována za houbu prodlužující život a návod na její pěstování i použití zde pochází přibližně z roku 900 našeho letopočtu. Do vědeckého botanického systému byla Enoki zapsána v roce 1782 a své současné jméno získala až v roce 1951. Zájem o houbu začal růst až v době, kdy japonský vědec Ikekawa poukázal na snížený výskyt rakoviny u pěstitelů Enoki, kteří houbu konzumovali každý den, a tak ji nevědomky užívali jako prevenci protinádorových onemocnění. Od té doby jsou účinky houby zkoumány.
Používá se jako podpora organismu v případě radioterapie i chemoterapie. Dokáže způsobit apoptózu rakovinných buněk tím, že blokuje proteiny, které chrání před apoptózou, podporuje kaspázy, které apoptózu spouští a dokončují a současně podporuje imunitu tak, aby objevila rakovinné buňky. Omezuje tvorbu metastáz. Je vhodná v případě rakoviny prsu, plic, trávicího traktu, může se použít i v případě leukemií.
Harmonizuje imunitní systém. Zlepšuje imunitu, má protivirové, protibakteriální i protiplísňové účinky, vhodná je i u kvasinkové nákazy. Má antibiotické účinky. Pokud je imunitní reakce přehnaná dokáže ji i tlumit, a tím, že má tropismus k žaludku a ke slezině, používá se často u potravinových alergií.
Má protizánětlivé účinky, může být vhodná u dermatitid, akné a ekzémů, i u arteriosklerózy, která je spojena také s chronickým zánětem.
Podporuje a posiluje kardiovaskulární systém, pomáhá předcházet nemocem srdce a cév, chrání cévy, reguluje hladinu cholesterolu a lipidů v krvi, ochraňuje játra, má hepatoprotektivní účinek, může harmonizovat hypertenzi, má protitrombotické účinky.
Harmonizuje trávení, podporuje správné složení mikroflóry v trávicím traktu, může být vhodná v případě Crohnovy choroby, žaludečních vředů, při výskytu Helikobaktera pyroli, zlepšuje funkci slinivky, reguluje krevní cukr, pomáhá při diabetu.
Enoki je silný antioxidant, snižuje oxidační stres, zlepšuje stav pokožky, má tak anti-aging účinek.
Ochraňuje nervovou soustavu, zlepšuje mentální funkce, může pomoci u nespavosti.
Enoki obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Další polysacharidy, které jsou v Enoki, se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie a podporuje tak správné složení mikroflóry v trávicím traktu. Enoki obsahuje pestré složení aminokyselin, například kyselina glutamová, alanin, lysin, glycin a další aminokyseliny, které dávají houbě tradiční chuť a vůni. Bílkoviny, především FIPs, houbové imunoregulační proteiny odpovídají za imunoregulační schopnosti této houby. Dále můžeme zmínit enzym proflamin, který má protirakovinové účinky, další enzymy štěpí sacharidy. Z obsahu tuků a mastných kyselin jsou zastoupeny nenasycené i nasycené mastné kyseliny. Dále zde najdeme fenolové a heterocyklické sloučeniny, které mají výrazné antioxidační, protimikrobiální a protinádoorvé účinky. Terpenové sloučeniny jsou také silnými antioxidanty a současně umí likvidovat infekční patogeny a rakovinové buňky. Enoki obsahuje i vitamíny, především skupin B jako je tiamin, kyselina pantotenová, niacin, riboflavin, provitamin D2, vitamin E alfa, beta i delta, provitamin A a další karotenoidy jako třeba lykopen. Najdeme zde i minerály a stopové prvky jako je síra, fosfor, železo, mangan, měď, zinek, sodík, vápník, draslík hořčík a některé další. Obsah i koncentrace je často ovlivněna místem, kde houba vyrůstá.
Enoki je většinou dobře snášena, lékové interakce nejsou známy.
Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů
Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.
Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.
Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:
Preventivní užívání
Lehčí zdravotní potíže
Vážnější zdravotní potíže
Tinktura s obsahem vitálních hub
Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.
Houby ve formě prášku (powder, biomasa)
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání.
Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.
Sušené plodnice hub
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání.
Obvyklá dávka je 20-100 g na den.
Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar.
Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Enoki, Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.