Jak užívat čínské bylinné směsi
Česky: hnojník obecný
Název latinsky: Coprinus comatus
Chuť: sladká
Povaha: neutrální
Tropismus: slezina, žaludek
Coprinus je až 35 cm vysoká houba, která potřebuje půdu s dostatkem dusíku, můžeme ji najít po celém světě, ale má raději chladnější pásma. Hojně roste v Evropě i Severní Americe. Mladá plodnice je jedlá, světlá a uzavřená s šupinkami připomínajícími bedlu. Poměrně rychle ale tmavne, otevře se, zčerná a rozteče se. Tato houba byla poprvé popsána až v roce 1780. Česky se jmenuje hnojník podle místa, kde se nejčastěji vyskytuje, anglické jméno je podle jejího konce existence, kdy sama sebe stráví.
Nejčastěji se užívá u diabetu II. typu. Nejen díky obsahu hořčíku a dalších minerálů, ale i díky tomu, že při užívání Coprinu, membrány přijímají více cukrů a hladina cukru v krvi může klesat. V případě diabetu II. typu doporučujeme Coprinus kombinovat s houbou Maitake, při diabetu I. typu je vhodnější kombinace Maitake s Cordycepsem.
Coprinus dále podporuje krevní oběh, může snižovat hypertenzi, působí protizánětlivě, podporuje metabolismus, zlepšuje trávení, pomáhá v případě zácpy a hemeroidů. Může snižovat tvorbu rakovinových buněk v prsou.
Coprinus obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Další polysacharidy se řadí k hrubé vláknině, která slouží jako zdroj energie pro symbiotické střevní bakterie. Další součástí Coprinu jsou bílkoviny a aminokyseliny, které jsou stavebními kameny bílkovin. Houba obsahuje v menším množství i nasycené a nenasycené mastné kyseliny. Najdeme zde vitamíny skupiny B, hlavně B1 aB2, vitamín C a vitamin E (beta, gama a delta tokoferol). V Coprinu jsou zastoupeny minerály a stopové prvky jako například hořčík, draslík, sodík, vápník, železo, mangan, zinek a měď.
Coprinus comatus je obvykle dobře snášen, lékové interakce nejsou známy. Coprinus indigový není vhodné užívat společně s alkoholem, protože v něm obsažený coprin může fungovat jako antabus a způsobovat v kombinaci s alkoholem nevolnost, zvracení, brnění a svědění, návaly horka, zrychlení tepové frekvence či zvýšení krevního tlaku.
Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů
Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.
Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.
Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:
Preventivní užívání
Lehčí zdravotní potíže
Vážnější zdravotní potíže
• 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady
Tinktura s obsahem vitálních hub
Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.
Houby ve formě prášku (powder, biomasa)
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.
Sušené plodnice hub
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar.Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.