Jak užívat čínské bylinné směsi
Český název: rezavec šikmý
Název latinsky: Inonotus obliquus
Chuť: fádní až sladká
Povaha: teplá
Tropismus: slezina, játra, srdce, někdy se uvádí i ledviny, žaludek
Chagu můžeme najít po celém světě, hlavně v chladnějších oblastech severní polokoule, parazituje na břízách, případně i jiných listnatých stromech. Houba má dvě stadia vývoje. Spory houby se uchytí na poraněném stromě, spory vyklíčí a postupně strom zabíjejí, ze spor vyroste mezi kůrou a bělí bílá plodnice, která postupně hnědne. Po odumření stromu se kůra postupně oddělí od dřeva a odhalí plodnice které již mají hnědou až černou barvu a vypadají jako vyhořelé uhlí, jen uvnitř houby zůstává světlejší střed, tvar je nepravidelný a plodnice je tvrdá. Chaga je rozšířená v oblasti Sibiře v Rusku, kvalitní Chaga, pěstovaná na volně rostoucích břízách a sklízená po 3 letech růstu, pochází z čisté oblasti s nedotčenou přírodou v čínské provincii Hei Longjiang. Houbu již před 4000 lety používali k léčbě obyvatelé Egypta a Mezopotamie, populární byla a stále je i v Rusku a je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Již před tisíci lety z ní vařili obyvatelé Sibiře odvary na léčbu nádorů a nazývaly ji Darem od Boha. V Japonsku používali čaj z Chagy původní obyvatelé, a to především na trávicí potíže. Chaga byla využívána i v Severní Americe a to k šamanským rituálům i k přímému léčení. Do biologického sytému byla houba zapsána v roce 1801 a své současné jméno získala až v roce 1936.
Chaga se v některých svých aspektech působení podobá houbě Coriolus, která umí v organismu vyhledat nejrůznější patogeny a likvidovat je. Chaga toto působení směruje především do trávicího traktu a k játrům.
Velmi výrazné účinky má Chaga na chronické záněty především v oblasti střev, ale vhodná j i u zánětu slinivky, žlučníku a žaludku. Používá se v případě ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci.
Je vhodná v případě infekčních onemocnění, aktivuje imunitní systém v případě bakteriální a virové infekce. Pomáhá v případě herpetických virů, i v případě pásového oparu, může pomoci u kandidózy, hepatitidy C, malárie. Vhodná je i v případě skrytého patogenu, zde se používá společně s houbou Coriolus.
Pokud organismus reaguje nepřiměřeně, dokáže imunitní systém i tlumit tak, že snižuje tvorbu IgE, toho se využívá v případě alergií, Crohnovy nemoci či ulcerózní kolitidy. Působí preventivně proti anafylaktickému šoku.
Díky tropismu k srdci i žaludku a schopnosti pročistit toxin a hlen je vhodná v případě aftů, a oparů, může být vhodná i v případě akné.
Chaga je vhodná při doplňkové terapii rakovin, především trávicího traktu, tlustého střeva, jater, žaludku, ale i prsu či dělohy.
Pravděpodobně díky betulinové kyselině působí hojivě na žaludeční sliznici, pomáhá při gastritidě i žaludečních vředech. Likviduje bakterii Helicobakter pyroli, která způsobuje záněty, žaludeční vředy a může být spouštěčem rakoviny žaludku. Pomáhá řešit obtíže se střevy. Na oblast trávení se často kombinuje s houbou Hericium.
Vhodná je i u potíží se žlučníkem, pomáhá v případě zánětů, městnání žluče, může pomoci v případě kamenů i nádorů. Na žlučníkové potíže se často kombinuje s bylinnou směsí Da Po Dan Jie Shi Tang.
Společně s Reishi a Polyporem je vhodná u potíží s psoriázou – lupenkou.
Má hepatoprotektivní účinky, regeneruje a ochraňuje játra, harmoniizuje cukr v krvi, krevní tlak i tuky v krvi, pomáhá řešit i kardiovaskulární potíže. Má antitrombotické účinky.
Zklidňuje psychiku, podporuje soustředění, paměť i mentální funkce, protože inhibuje enzym acetylcholinesterázu v mozku. Na tyto potíže se však častěji užívá Reishi, Cordyceps a Hericium.
Podle některých zdrojů, rozhýbává tok energie a krve, a tak rozbíjí jejich blokády a pomáhá od bolesti. Blokády se mohou objevit jako modřiny, sraženiny v menstruační krvi, myomy nebo jen bolesti různě po těle. U krevních stází je vhodné kombinovat Chagu s houbou Auricularia, pkud člověk nebere léky na ředění krve.
Má silné antioxidační účinky, je to silný adaptogen, ochraňuje vnitřní orgány, především játra a ledviny, detoxikuje organismus, čistí krev, podporuje oči i vlasy, má antiaging účinky.
Společně s Coriolem a Cordycepsem se podává jako podpora u sportovců, studiemi bylo prokázáno, že zvyšuje sportovní kondici.
Podle některých studií může pomoci v případě leukemie.
Chaga obsahuje velké množství bioaktivních látek. Významnou složkou sušiny jsou polysacharidy, které mají imunomodulační, antioxidační i protinádorové účinky. Nejdůležitější jsou beta glukany, v Chaze jsou jak, β (1→3)-glukany, tak (1→6)-glukany. Polysacharid IP3, který se skládá z rhamnózy, arabinózy, glukózy a galaktózy má výrazné imunostimulační účinky. Terpeny mají protinádorový, antioxidační i protiinfekční účinky. Chaga je jedinečná obsahem betulinu a kyseliny betulinové, které získává ze svého hostitele, břízy. Polyfenoly mají hlavně antioxidační účinky, ale i účinky protiinfekční a protinádorové. Steroly obsahují steroidní jádro stejně jako cholesterol, často mají funkci fytohormonů, dokážou houbu i chránit před napadením viry a bakteriemi. Z tyrozinu jsou vytvářeny barviva melaniny, která dávají plodnicím černou barvu, melanin si tvoří i člověk a dává barvu očím, vlasům i pokožce. Melanin chrání před UV zářením a má protinádorové účinky. Aminokyselin, které jsou stavebními prvky bílkovin se v plodnici nachází 14 druhů v podhoubí až 16 druhů. Bílkoviny se vyskytují v podobě enzymů, které dokáží štěpit dřevo. Chaga obsahuje i nenasycené mastné kyseliny jako je kyselina olejová nebo linolová. Z vitamínů zde najdeme betakaroten vitamíny řady B a provitamín D2. Z minerálů a stopových prvků zde najdeme především sodík, vápník, hořčík, železo, zinek mangan a germánium.
Nejsou známy.
Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů
Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíží.
Horkovodní extrakt s 50% polysacharidů
Tato forma s vyšším obsahem polysacharidů je vhodná v případě akutních potíží, kdy potřebujeme zrychlit nástup účinků, poté se většinou přechází na užívání horkovodního extraktu s 30% polysacharidů.
Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže.
Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% i 50% polysacharidů:
Preventivní užívání
Lehčí zdravotní potíže
Vážnější zdravotní potíže
Tinktura s obsahem vitálních hub
Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.
Houby ve formě prášku (powder, biomasa)
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.
Sušené plodnice hub
Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Chaga nebo Reishi.