Člověče, nevztekej se! – 2. díl


Zlost, vztek, agrese a další negativní pocity dřímají v každém z nás, a pokud je nám ublíženo, chceme to dát najevo. Ti, co nám způsobili křivdu, přeci musí pocítit náš hněv. Jenže opravdu nám ta druhá osoba stojí za to, abychom si vztekem způsobili zdravotní problémy? Gándhí jednou řekl: „Odpuštění je výsadou silných”. I když je často zapotřebí hodně síly a odvahy někomu odpustit bolest, kterou nám způsobil, pokud to dokážete, prospějete především sami sobě.

Vztek a trocha psychologie

Co dělat v okamžiku, kdy cítíte, že Vás emoce zcela ovládají, ale nedokážete s nimi správně nakládat? Promluvit si s kamarády nebo psychoterapeutem je sice skvělá možnost, ale ne vždy jsou nám dotyční k dispozici. Emoce ovšem můžeme vyjadřovat zdravými, i když netradičními způsoby. Díky nim se budete cítit klidnější, mysl se vyjasní a v duši se rozhostí klid a mír.

Naše fyzické tělo je neoddělitelně spojené s psychikou. Vzpomeňte si na to, až to s Vámi zase začne cloumat.

  • Sedněte si nebo stoupněte, prociťte tlak ve svém těle. V myšlenkách skenujte své tělo od hlavy až po konečky prstů na nohou. Věnujte speciální pozornost břichu a svalům na krku, kde se nejvíc hromadí stres. Snažte se jen sledovat pohyby svého těla. Co po Vás vlastně chce?Třeba skákat? Dupat nohama? Tancovat, nebo dát někomu pravý (či levý) hák? Můžete také vykřičet své pocity do polštáře. Důležité je, abyste se hýbali. Pak se vraťte k oné emoci, která vás uvedla do napětí, a vnímejte, jak postupně odchází z Vašeho těla pryč.

Velmi často se naše emoce týkají jiných lidí. Místo okamžité konfrontace, nebo naopak potlačování pocitů veďte s dotyčnými dialog, jako by s Vámi byli v jedné místnosti. 

  • Postavte proti sobě prázdnou židli a představte si, že na ní sedí ten, s kým si potřebujete něco vyjasnit. Mluvte o sobě, o tom, co máte na srdci. Pak si sedněte na jeho židli a podívejte se na situaci očima protistrany. Vraťte se na své místo a zhluboka se nadechněte a vydechněte.

Vydechněte vztek

Mimochodem, v Japonsku se traduje příběh, ve kterém jednoho muže porazilo auto. Muž upadl na zem, pak se postavil, udělal onu techniku, a teď poslouchejte dobře: řidiči, který ho srazil, poděkoval! Inu, Japonsko…

Jak ovládat hněv, se v Japonsku učí už děti. V knize Harmonie těla a mysli nás s touto jednoduchou technikou seznamuje indický mistr Osho: „Prostě jen začněte zhluboka dýchat…“

To je celé. Ale musíte to udělat hned. Proč to bude fungovat?

  • Zlost potřebuje určitý rytmus: „Vztek se může projevit jen při zvláštním rytmu dýchání. Jakmile začnete dýchat zhluboka, nemůže se zlost projevit. Zlost vyžaduje jiný styl dýchání.“ (Osho, 2011: 28).
  • Mysl se přeladí ze zlosti na dýchání. A pak, jak píše Osho, je velmi těžké mít zlost: „Proto se Japonci dokážou ovládat nejlépe ze všech lidí na světě. Jsou k tomu vedeni již od dětství.“ (2011: 28).
Essential,Lavender,Oil,In,The,Bottle,With,Dropper,On,The

Vztek pohledem tradiční čínské medicíny

Vztek či zlost je velmi silnou yangovou emocí a v popisu práce má, že zvedá naši Qi (energii) vzhůru. Typický cholerik např. řekne: „Já když se rozzlobím, začne mě bolet hlava nebo zvonit v uších“.

Martin Řezníček, terapeut a lektor tradiční čínské medicíny, o vzteku tvrdí: „Vztek vzniká v Játrech a silnou jaterní energii pošle vzhůru.“

Při narození ovšem v našich Játrech vztek není, ten se vyvíjí až postupem let a odráží prostředí, ve kterém vyrůstáme, nastavené limity a pravidla, výchovu. Protipólem vzteku je laskavost, jen bývá většinou překrytá právě zlobou. Vztek je jedna z mála emocí, kterou lze „odložit na později“ a ventilovat ji např. sportem.

Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny, lektor a publicista, zase tvrdí, že až 70 % všech našich nemocí má podle čínské medicíny na svědomí naše psychika. To odpovídá i závěrům západní vědy, která dokonce tvrdí, že až 95 % onemocnění má psychický podtext. 

Hněv a vztek jsou emoce Jater. V přiměřené míře pomáhá Játrům uvolnit jejich Qi, která má tendenci se blokovat. Naopak, jsou-li hněv a vztek silné, pak se jejich energie blokuje a má tendenci se zahřívat. Což vede k mnoha scénářům různých nerovnováh v organismu. A v dnešní době jsou tyto problémy velmi časté. Příznaky jsou velmi různé: bolesti hlavy, podrážděnost, různá pnutí, neschopnost se uvolnit, trávicí problémy, somatizace stresů apod.

V Lü Buweiových Letopisech ze 3. stol. př. n. l. se píše: „Přílišná radost, hněv, úzkost, strach nebo žal – pokud tato pětice ovládá ducha, škodí životu.“ Pokud tedy emoce přesáhnou určité hranice, začnou nám škodit. A nejenom, když jsou nadměrné a extrémní, když se v nich pitváme a vyvoláváme si je, ale i v případech, kdy je potlačujeme. Kdy chceme vybouchnout, ale víme, že je to společensky nekorektní. Emoci v sobě podržíme a udusíme. A jak nadměrná tak i potlačená emoce vyvolá blokádu na úrovni Qi. Udělá v energetické dráze (meridiánu) špunt a Qi přestane volně proudit.  

Bylinky proti vzteku

Neovládáte se, snadno ztrácíte svůj klid? Boj se vztekem často stojí mnoho přemáhání, naštěstí existují přírodní pomocníci, kteří dokáží s hněvem účinně bojovat. Používejte tyto rostliny a na vztek si už ani nevzpomenete.

  • Levandule – levandulová vůně měla vždy na nervovou soustavu uklidňující účinek. Kromě toho pomáhá proti nespavosti. Má okamžitý účinek. Využít můžete nejen rostliny, ale i levandulový olej.
  • Jasmín – tato rostlinka pochází z Indie, ale dnes ji můžeme spatřit téměř všude. Má úžasnou vůni, která pozvedne Vaši náladu, ale také Vás uklidní.
  • Heřmánek – heřmánek je považován za super bylinu. Můžete ho najít kdekoliv. Používat se dá ve formě čajů či oleje. Jeho vůně je mimořádně relaxační, ale také nabízí celou řadu zdravotních přínosů pro zdraví celého vašeho těla.
  • Růže – vůně růží byla v některých zemích používána jako součást pravidelné terapie proti depresi, hysterii a dalším duševním poruchám. Vůně z růží je mimořádně silná, a dokonce pomáhá ženám regulovat svůj menstruační cyklus. Používejte ji jako osvěžovač vzduchu nebo jako olej.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Člověče, nevztekej se! – 2. díl

Zobrazit Článek

Člověče, nevztekej se! – 2. díl
5 min

Člověče, nevztekej se! - 1. díl

Zobrazit Článek

Člověče, nevztekej se! - 1. díl
4 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak najít motivaci a směřování bez tradičních novoročních předsevzetí

Zobrazit Článek

Jak najít motivaci a směřování bez tradičních novoročních předsevzetí
5 min

Síla soucitu: Jak emocionální inteligence mění nás i svět kolem

Zobrazit Video

Síla soucitu: Jak emocionální inteligence mění nás i svět kolem

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM

Zobrazit Článek

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM
5 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.