TCM: Diagnostika a léčba orgánů Kovu – Plíce, Tlusté střevo
Představte si, že si dopřáváte pravidelný odpočinek, zdravý spánek, ale vaše tělo cítí neustálou únavu. Elán, který jste kdysi měli, je pryč. Věc, nad kterou nelze mávnout rukou, ale naopak varování, že bychom měli hledat příčiny.
Únava a vyčerpání organismu jsou jedny z nejčastějších problémů nebo symptomů, s nimiž se setkávám ve své ordinaci. Lidé jsou přepracovaní, vystresovaní, imunita populace klesá, vztahy mezi lidmi se zhoršují. Lidé jsou bez energie, vyčerpaní a unavení. A navíc se tato únava projevuje ve formě různých onemocnění.
Únava je běžnou součástí našeho každodenního života. Běžná únava je výsledkem fyzické nebo mentální námahy. Po odpočinku se tělo rychle zotaví a je připraveno čelit novým výzvám.
Na druhou stranu, patologická únava je stavem, při kterém tělo nemůže efektivně obnovit energii ani po odpočinku, kdy člověk nemůže vykonávat činnosti, které dříve bez problémů zvládal, protože na ně dnes nemá dost energie a síly.
Patologická únava je trvalejší a může trvat měsíce. Často je doprovázena dalšími příznaky, jako jsou bolesti, deprese nebo poruchy spánku, což naznačuje hlubší problém uvnitř organismu.
Hranice mezi přirozenou a patologickou únavou jsou u různých lidí různé.
Chronický únavový syndrom (CFS – Chronic Fatigue Syndrom) je komplexní zdravotní stav, který se vyznačuje nevysvětlitelnou hlubokou únavou. Tato únava není zmírněna odpočinkem a je často doprovázena řadou dalších fyzických a psychických příznaků, které mohou být pro člověka velmi omezující. CFS postihuje nejen fyzický stav, ale také emoční a kognitivní schopnosti jedince. Přesná příčina tohoto syndromu není dosud plně objasněna.
Symptomy zahrnují nejen extrémní únavu, ale i bolesti svalů a kloubů, problémy se spánkem, zvýšenou teplotu, střídání pocitů horka a chladu, oteklé a bolestivé uzliny, bolesti hlavy, poruchy nálady a spánku, oteklé lymfatické uzliny, problémy se soustředěním a citlivost na světlo, zvuky a pachy atd. Mohou se přidávat i různé psychické nerovnováhy jako deprese, úzkosti, podrážděnost, problém s pamětí a s koncentrací.
Podle rozsáhlých výzkumů trpí chronickým únavovým syndromem přibližně 0,2 % populace. Toto číslo však může být podhodnocené vzhledem k rozdílům v diagnostických kritériích a nepochopení tohoto stavu v širší veřejnosti. Specifická data ukazují, že CFS postihuje ženy častěji než muže, což může být způsobeno různými faktory včetně hormonálních vlivů.
Západní medicína se potýká s nedostatkem jednotných diagnóz – což znamená, že mnoho lidí může být nesprávně diagnostikováno nebo vůbec nebylo diagnostikováno. Takové chyby vedou k podceňování skutečné prevalence CFS, což dále komplikuje snahy o efektivní léčení a podporu pacientů trpících tímto syndromem.
Pro západní medicínu je CFS stále málo pochopeným problémem, který se dříve označoval jako myalgická encefalomyelitida (ME), chronická mononukleóza nebo postvirový syndrom. Výzkumy naznačují, že většina pacientů s CFS má zvýšené protilátky proti enterovirům nebo EB virům, ale ne všichni. Chronický únavový syndrom tedy často velmi úzce souvisí se stavem našeho imunitního systému.
Rozdíl v přístupu k léčbě skrytého patogenu mezi čínskou a západní medicínou je ten, že čínská medicína hledá cesty, jak patogen nejen zlikvidovat, ale i posílit tělo, zatímco západní medicína často pouze eliminuje patogen, což může tělo dále ještě více oslabovat. Antibiotika jsou příkladem tohoto postupu. Jsou nutná v počátečním stavu závažné infekce, ale v chronické fázi je vyžadován již jiný přístup.
Čínská medicína nahlíží na chronický únavový syndrom jako na multisystémové onemocnění spojené s vyčerpáním energií a oslabením orgánových funkcí.
Pochopení CFS v rámci čínské medicíny vyžaduje celostní přístup, který zahrnuje zohlednění fyzického, psychického a emocionálního stavu pacienta. Stav Qi je klíčovou součástí diagnózy, kdy se zkoumá hladina životní energie v těle a její případné nerovnováhy. Tento přístup umožňuje přesnější diagnostiku příčin únavy a jejích následků na celkový zdravotní stav.
Dalšími příčinami mohou být skryté patogeny, které tělo postupně oslabují, a faktory jako přetěžování imunitního systému či dlouhodobé užívání chemických léků.
V praxi je těžké rozlišit, zda se jedná o chronický únavový syndrom, anebo jen „obyčejné“ vyčerpání energie Qi. Ta hranice je nejednoznačná. Energii Qi si vyčerpáváme dlouhodobým přepracováváním se, dlouhodobým emočním stresem, nekvalitní stravou, špatnými stravovacími návyky, užíváním chemických léků (typicky nadužíváním antibiotik) apod. Kromě Qi si vyčerpáváme i další důležité substance organismu, jako je krev, esenci Jing v ledvinách, yinovou či yangovou energii.
Často se chronický únavový syndrom neprojevuje pouze jako běžné vyčerpání organismu, ale bývá důsledkem tzv. skrytého patogenu. Tento koncept popisuje obranyschopnost člověka jako cibuli složenou z mnoha vrstev, které chrání vnitřní orgány. Patogeny obvykle mají za cíl proniknout těmito obrannými vrstvami a dostat se do nitra organismu, tam se usadit a čerpat z něj energii.
Toto se děje pouze, jsme-li oslabení (máme slabou imunitu). Ve většině případů je externí patogen zastavený hned ve vnějších vrstvách. Pokud jsme příliš oslabení, má patogen velkou šanci dostat se do hlubších vrstev nebo až do našeho nitra. Zde už mu velké nebezpečí nehrozí. „Sedí“ a vyčkává, až naše tělo něco znovu oslabí. V tu chvíli se probere a začne se hlásit o svou energii. A to s sebou nese různé neobvyklé příznaky. Typickým a nejčastějším příznakem je únava. Zpočátku se vyskytuje jen občas. U vážnějších stavů jde pak o permanentní únavu.
Západní medicína tento stav nedokáže diagnostikovat, a tak často lidé končí na antidepresivech. Kromě nezvladatelné únavy bývají příznaky i pocit zvýšené teploty, stěhující se bolesti po těle, chronické záněty, neurologické příznaky, to, čemu říkáme mozková mlha, neobvyklé pocity horka atd.
Skrytý patogen nevzniká pouze po vpádu vnějších patogenů, ale může vzniknou i po očkování. Jak do dnešních dnů pozorujeme u pacientů, kteří se nechali očkovat proti covidu.
S termínem yinový oheň přišel poprvé lékař Li Dong Yuan působící v Číně 11. století ve své knize Pi Wei Lun (Pojednání o Žaludku a Slezině). Li Dong Yuan přišel na to, že oslabení orgánů Sleziny a Žaludku jako orgánů zodpovědných za přeměnu potravy na energii Qi je základem většiny zdravotních problémů, které člověka potkávají. Dále pak řekl, že pokud Slezina a Žaludek nevyrobí dostatek řádné energie Qi, která má vyplnit celý organismus, objeví se Yin Huo (yinový oheň). Vzniká v podbřišku a stoupá nahoru.
My bychom si mohli spojit Yin Huo s pojmy, jako je chronický zánět či autoimunitní onemocnění. Pojem Yin Huo je mnohem širší a může souviset i s chronickým únavovým syndromem.
Organismus je jako nádoba naplněná řádnou energií Qi, která v něm vykonává různé funkce. Pokud v nádobě není dostatek řádné energie Qi, začne se plnit zkaženým Yin Huo. Qi a yinový oheň jsou nepřátelé, buď vítězí jeden, nebo druhý.
Teorie yinového ohně dokáže vysvětlit mnoho zvláštních patologií, které provází člověka v moderní době. Častým příznakem yinového ohně je kromě únavy i to, čemu čínští lékaři říkají „chlad dole, horko nahoře“. Nicméně příznaky bývají velmi různorodé, ale únava je vždy jejich nedílnou součástí.
Základem bude změna životního stylu, taková, aby pomohla předcházet únavě, ale také se jí úspěšně zbavit. Pojďme si říct, co všechno to obnáší.
Pravidelný pohyb je nezbytný pro udržení dobré kondice a energie. Měli bychom se hýbat přiměřeně a nezapomínat na dostatečný odpočinek. Nepřepínejte se prací. Nadměrné pracovní vytížení odčerpává naše energetické rezervy.
Spánek je klíčový faktor. Doporučuje se hodně spánku před půlnocí, kdy je tělo schopno nejlépe regenerovat, tzn. ulehat do postele kolem 22. hodiny.
Je důležité jíst kvalitní pestré jídlo a pravidelně, nejlépe ve stejný čas. Opravdové potraviny plné výživných látek jsou základem. Naučte se poslouchat své tělo. Často nám dává najevo, co je pro nás dobré a kdy bychom měli zvolnit.
Omezte stres a uvolňujte zadržované emoce. Pěstujte dobré vztahy s blízkými.
Omezte konzumaci alkoholu, drog a nadměrný sex.
Tento základní přístup je skvělým začátkem pro život bez únavy.
Jedním z vynikajících způsobů, jak bojovat s únavou a zlepšit své zdraví, je cvičení Qi Gongu nebo Tai Ji. Toto čínské zdravotní cvičení má mnoho přínosů:
Vyžaduje trpělivost a pravidelné cvičení, ale výsledky na naše zdraví jsou opravdu mimořádné.
Poznámka: Pokud hledáte dobré učitele, můžete zkusit v Praze Vlastu Kroupu z Lotus Nei Gong Praha nebo Radka Koláře z Tai Ji akademie, v Ostravě pak Wendy Přistoupilovou.
Výborným pomocníkem při léčbě únavových stavů je akupunktura. Dobrý akupunkturista dokáže pomocí akupunkturních jehel doplnit energii Qi, obnovit její volné proudění a zharmonizovat vztahy mezi vnitřními orgány.
Vitální houby jsou v boji s chronickým únavovým syndromem výbornými pomocníky.
Reishi neboli ganoderma či lesklokorka lesklá je jednou z nejsilnějších vitálních hub na podporu vitality a imunity. Dokáže rozhýbat řádnou energii Qi, vytlačit z organismu patogen a obnovit naši životní sílu. Je výborná při řešení chronických zánětů.
U únavových stavů se často kombinuje s vitální houbou Cordyceps (housenice čínská). Cordyceps je největší dobíječ energie. Posiluje Ledviny a Plíce a je výborný modulátor imunitního systému.
Pokud je příčinou chronického únavového syndromu „skrytý patogen“, pak sáhněte po houbě Coriolus neboli outkovce pestré. Je to největší zabiják mezi houbami a dokáže v organismu likvidovat vše, co do něj nepatří. Dokáže organismus očistit od virů, bakterií, chlamydií, borelií, kvasinek apod. Ale i od rakovinných buněk, i proto je nejužívanější houbou u nádorových onemocnění.
Tradiční čínská medicína nabízí řadu bylinných směsí, které mohou pomoci vyřešit onemocnění. Nicméně je důležité si uvědomit, že léčba chronického únavového syndromu je běh na dlouhou trať, který může trvat i rok a více. Níže jsou uvedeny některé z vhodných bylinných receptů a jejich použití.
Tento recept poprvé použil čínský lékař Li Dong Yuan, doplňuje energii Sleziny a podporuje její funkci zvedat Qi. Slezina je v čínské medicíně zodpovědná za výrobu a zvedání Qi. Oslabená Slezina, která produkuje málo Qi a nedokáže ji dostatečně zvednout, může vést k únavě, nízkému krevnímu tlaku a dalším příznakům oslabené Sleziny. Bu Zhong Yi Qi Tang posiluje Slezinu a pomáhá zvedat její energii nahoru.
Tento recept je zaměřen na doplňování Qi a krve v organismu. Obsahuje osm nejlepších bylin čínské fytoterapie a je ideální pro stavy velkého vyčerpání a únavy, celkového nedostatku Qi a krve. Používá se při rekonvalescenci po nemoci, vyčerpání chronickou nemocí, slabé či silné menstruaci, po porodu pro podporu kojení, při chudokrevnosti, ztrátě krve a dalších stavech spojených s nedostatkem Qi a krve.
Tato směs harmonizuje Játra a Slezinu, uvolňuje stagnaci jaterní Qi způsobenou stresem a doplňuje Slezinu, aby lépe vyráběla Qi a krev. Xiao Yao San je vhodná při kombinované příčině únavy, kdy část je způsobena nedostatečností (nedostatkem slezinové Qi) a část plností (stagnace jaterní Qi z emocí a stresů). Primárně se používá u různých somatizací stresů. V podstatě na vše, co se zhoršuje stresem, včetně únav.
Směs Otevření dveří se používá při různých chronických únavových stavech, kdy je příčinou skrytý patogen. Obsahuje Chai Hu (uvolňuje Játra), Huang Qin (pročišťuje vlhkou horkost), Ban Xia (odvádí hlen), Ren Shen (doplňuje původní Yuan Qi) a další byliny, které směs harmonizují. Je účinná při chronických zánětech, opakujících se infekcích, autoimunitních problémech a dalších stavech spojených s únavou.
Tato komplexní směs je primárně určena pro podporu plodnosti, ale díky svému složení je vhodná i pro únavové stavy. Výrazně posiluje Ledviny (Yang a esenci), doplňuje krev Jater a posiluje Slezinu. Používá se při únavových stavech, pokud jsou oslabené Ledviny, Játra a Slezina.
Směs je vhodná u problémů způsobených nedostatečností Yangu Ledvin. Používá se na posílení libida, doplnění ledvinového Yangu, při impotenci, při problémech s erekcí, pokud pacient pociťuje zimomřivost, studené končetiny, trápí ho časté močení a otoky kolem kotníků. Směs je účinná na krátkodobé použití nebo v kombinaci s jinými směsmi.
Směs harmonizuje vztah Sleziny a Srdce, posiluje Qi Sleziny a krev Srdce. Obsahuje byliny jako Ren Shen a kozinec blanitý, které jsou jedničkou na únavové stavy. Používá se také u psychických únav způsobených nadměrným přemýšlením nebo učením (je oblíbená u studentů ve zkouškovém období).
Tato směs doplňuje Wei Qi, obrannou energii, která nás chrání před vnějšími patogeny. Podporuje Ledviny, Slezinu a Plíce, což je důležité pro celkovou obranyschopnost a únavové stavy spojené s oslabenou imunitou.
Byliny v této směsi doplňují Qi Srdce, což je důležité pro správnou funkci srdce. Používá se u kardiovaskulárních problémů, srdeční nedostatečnosti a výrazné únavy spojené s pohybem.
Tato směs je určena pro vyvětrání skrytého patogenu, který ubírá energii. Používá se při chronickém únavovém syndromu a dalších stavech spojených se skrytým patogenem. Často se kombinuje s jinými směsmi nebo houbou Coriolus.
Moderní směs čínské medicíny na celkové posílení vitality. Záběr směsi je široký. Lze ji použít všude, kde je třeba rychle doplnit Qi a krev, tedy u stavů únavy, bledosti a zimomřivosti. A to jak na podporu vitality, tak i u sportovců pro zvýšení výkonu a zlepšení regenerace. Další indikací může být nedostatek mateřského mléka, špatně se hojící rány nebo příznaky předčasného stárnutí. U velmi vytížených jedinců lze užívat jako prevenci vyhoření a pro udržení mentálních funkcí. Směs je sestavená tak, aby podpořila Slezinu, Plíce, Játra a Ledviny.
Moderní kombinace bylin a hub na odstranění patogenů z organismu. Primárně „skrytých patogenů“, jejichž průvodním jevem bývá právě chronický únavový syndrom.
Mohou se projevovat kdekoliv po těle a mají tendenci se stěhovat a měnit intenzitu. Typická je chronická únava, trávicí problémy, psychická obluzenost a chronické záněty. V případě parazitů, kam řadíme i boreliózu, se přidávají neurologické poruchy.
Směs vychází z klasického receptu Xiao Chai Hu Tang.
Na závěr bych rád zdůraznil, že léčba chronického únavového syndromu bývá často náročná. Vyžaduje od pacienta hodně trpělivosti a ukázněnosti. Změny životního stylu jsou nezbytné. Řadu užitečných rad najdete zde na portálu Cesty želvy. Tam, kde výše uvedené postupy nebudou stačit, je třeba vyhledat terapeuta tradiční čínské medicíny, který provede důkladnou diagnostiku a připraví cílenější léčbu.
Autor: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny a zakladatel MycoMedica.cz.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.