Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl


V prvním díle nového dvoudílného seriálu se Giovanni Maciocia zaměřil na alergickou rýmu z pohledu západní medicíny, na teorii Bi Yuan v čínské medicíně a na rozdíly mezi alergickou rýmou a onemocněním Bi Yuan. V dnešním díle představí novou teorii vztahující se k alergické rýmě v pojetí čínské medicíny.

NOVÁ TEORIE ALERGICKÉ RÝMY

Alergická rýma je způsobena nadměrnou reaktivitou imunitního systému na určité alergeny. To je stejně jako astma z pohledu čínské medicíny zapříčiněno nedostatkem obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin a oslabením na zadní střední dráze v kombinaci se zadržováním chronického větru v nose.

A) ETIOLOGIE

Nedostatek obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin je buď dědičný, nebo vzniká na základě problémů během těhotenství nebo při porodu. Etiologické faktory jsou naprosto stejné jako u astmatu.

Opakovaná napadání větrem, která nejsou řádně léčena, v kombinaci s již existujícím nedostatkem obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin vedou k zadržování toho, co by se dalo popsat jako chronický vítr v nose, podobně jako u astmatu, kdy vítr je zadržován v hrudníku.

B) PATOLOGIE

Na základě výše uvedených informací lze tedy říci, že je alergická rýma charakterizována dvěma faktory: nedostatkem obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin a zadržováním větru v nose. Jak jsem již uvedl u astmatu, nedostatek obranné Qi na úrovni Ledvin zahrnuje pouze tento konkrétní aspekt její funkce a žádné jiné. Je tedy jasné, že člověk nebude čekat příznaky, jako jsou tinnitus, závratě, noční pocení, slabost v zádech a nohou atd.

Nedostatek na úrovni Ledvin se na patologii alergické rýmy podílí ještě více než u astmatu. To je dáno tím, že jsou u alergické rýmy Ledviny zapojeny nejen do kořene nemoci, ale také do jeho manifestace prostřednictvím zadní střední dráhy. Zadní střední dráha se vynořuje z těla v prostoru mezi Ledvinami, načež pokračuje po páteři až na temeno hlavy, a pak sestupuje dolů k nosu a rtům. Tím pádem se jedná o dráhové spojení mezi Ledvinami a nosem. Z tohoto důvodu jsou Ledviny zodpovědné nejen za dýchání, ale díky své funkci svírání Qi také za kýchání.

Kýchání jako takové je také přímo spojeno s Ledvinami a nemusí být nutně způsobeno pouze větrem. Ve 23. kapitole Knihy prostých otázek Su Wen (Vnitřní kánon žlutého císaře) se praví: „Ledviny kontrolují kýchání.“(1) V 64. kapitole Knihy prostých otázek Su Wen, kde se pojednává o důsledcích vpíchnutí jehly do orgánu, se u Ledvin říká: „Pokud propíchneme ledviny, způsobí to kýchání a do 6 dnů následuje smrt.“(2)

Hyperreaktivita imunitní odpovědi v rámci alergické rýmy je tedy způsobena nedostatkem obranné Qi na úrovni Ledvin a zadní střední dráhy. S ohledem na roli zadní střední dráhy při alergické rýmě je zajímavé, že mnohé z bylin, které Li Shi Zhen spojoval s touto dráhou, je léčivkami na vyloučení větru působícími na nos. Těmito léčivkami jsou Fang Feng (kořen ledebouriely seselovité), Cang Er Zi (řepeň sibiřská), Jing Jie (zlateň indická), Qiang Huo (notopterigium dřípené, oddenek), Xi Xin (kopytník) a Gao Ben (koprníček čínský).

Příznaky a známky alergické rýmy jsou stejné jako u chladného větru, protože výtok z nosu je vždy bílý a vodnatý. To ukazuje na nedostatek obranné Qi, který se šíří napříč Plícemi, ale má kořen v Ledvinách(3). Ačkoli tedy některé knihy uvádějí jako kořen alergické rýmy nedostatek na úrovni Ledvin, faktem je, že jsou Ledviny zodpovědné nejen za kořen tohoto onemocnění (kvůli nedostatku obranné Qi Ledvin), ale také za jeho projevy, a to prostřednictvím jejich přímého spojení s obrannou Qi a kýcháním a se zadní střední dráhou (která probíhá nosem).

Ačkoliv alergická rýma často začíná v raném dětství, může odstartovat také v pozdější fázi života, když dojde k progresivnímu poklesu Qi Ledvin nebo možná k poklesu množství Qi Ledvin, který souvisí s nástupem sexuálního života. Ve skutečnosti u mužů nad 40 let trpícími alergickou rýmou často existuje přímá souvislost mezi sexuální aktivitou a záchvatem rýmy. Přestože je tedy rýma zjevně mnohem méně závažným onemocněním než astma, ve srovnání s ním ukazuje na závažnější nedostatek na úrovni Ledvin.

Sick,Unhealthy,Ill,Allergic,Man,Has,Red,Eyes,Runny,Stuffy

Pokud jde o rozdíl mezi sezónní (senná rýma) a celoroční alergickou rýmou, ta druhá se prostě vyskytuje při závažnějším nedostatku Ledvin. Je jistě zřejmé, že u pacientů ve věku od 50 let nahoru bude patologie komplikována dalšími faktory, z nichž nejčastějším je nedostatek na úrovni Sleziny, který vede k produkci většího množství hlenu, což opět vede k rýmě. Alergická rýma mimo to způsobuje překrvení nosní sliznice s následkem tzv. ucpání nosu, což může bránit správnému odtoku výtoku z dutin. To může vést k rozvoji sekundární infekce dutin komplikující klinické projevy, protože pacient bude vykazovat příznaky jak alergické rýmy, tak i sinusitidy.

Pokud jde o projevy, hlavním patogenním faktorem je vítr napadající dráhu Plic v nose. To je však způsobeno nejen opakovaným napadáním větrem, jak uvádí teorie Bi Yuan, ale především přirozeným nedostatkem obranné Qi Ledvin a zadní střední dráhy v nose, což se podobá příznakům větrného chladu. Jak již bylo zmíněno výše, kýchání je také přímo způsobeno Ledvinami, a ne nutně pouze větrem.

LÉČBA ALERGICKÉ RÝMY

V případě léčby je třeba odlišit sezónní rýmu od té celoroční. U sezónní rýmy bychom měli nasadit různé principy léčby s ohledem na roční období. Pokud jde o celoroční rýmu, princip léčby zůstává stejný bez ohledu na roční období.

Následující text bude tedy rozdělen do následujících podtypů:

a) Sezónní alergická rýma
    Léčba projevů
    i.   Větrný chlad
    ii.  Léčba kořene u větrného horka
    iii. Nedostatek obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin a zadní střední dráhy
 
b) Celoroční alergická rýma
    Současná léčba projevů a kořene

 

A) SEZÓNNÍ ALERGICKÁ RÝMA

Léčba projevů

i. Větrný chlad

U sezónní rýmy je třeba léčbu přizpůsobit ročnímu období. V průběhu pylové sezóny zaměřujeme pozornost na léčbu projevů, což znamená na vypuzení větrného chladu nebo větrného horka. Mimo letní sezónu je pozornost zaměřena na léčbu kořene, čímž se rozumí doplňování obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin a posílení zadní střední dráhy.

Léčba pomocí řady Three Treasures

Pro léčbu projevů alergické rýmy používám bylinnou směs Nefritový paraván (Jade Screen). V případě sezónní alergické rýmy používám přípravek Nefritový paraván v období senné rýmy v poměrně vysoké dávce, tj. 9 a více tablet denně (u dospělých).

Přípravek Nefritový paraván lze použít jak pro projevy větrného chladu, tak i větrného horka.

ii. Léčba kořene

U sezónní rýmy by měla být pozornost zaměřena na léčbu kořene nemoci kdykoli mimo pylové sezóny. Nejlepší čas na zahájení léčby je vlastně koncem léta a začátkem podzimu, tedy v srpnu, září a říjnu.

Při léčbě kořene je cílem doplnit obrannou Qi na úrovni Plic a Ledvin a posílit zadní střední dráhu. Jelikož se jedná o sezónní rýmu, její projevy v tomto období není třeba léčit.

iii. Klinické projevy nedostatku obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin a zadní střední dráhy

Bledá pleť, pocit slabosti v zádech, sklon k nachlazení, světlý jazyk, slabý hluboký pulz.

Principy léčby

Doplnit obrannou Qi na úrovni Plic a Ledvin a zadní střední dráhy. Léčebný přípravek z produktové řady Three Treasures (Tři poklady).

K léčbě kořenu nemoci u sezónní alergické rýmy používám přípravek Bylinný strážce (Herbal Sentinel), který je dostupný ve dvou variantách, a to Bylinný strážce – Yang pro pacienty se sklonem k deficitu Yang a Bylinný strážce –⁠⁠⁠⁠⁠ Yin pro pacienty se sklonem k deficitu Yin.

Já směs Bylinný strážce obvykle předepisuji během podzimu a zimy, přičemž je třeba užívat 4–⁠⁠⁠⁠⁠6 tablet denně (platí pro dospělé).

B) CELOROČNÍ ALERGICKÁ RÝMA

Současná léčba projevů a kořene

Při léčbě celoroční rýmy je třeba zabývat se naráz kořenem onemocnění i projevem, což je dáno faktem, že jsou příznaky patrné po celý rok.

Principy léčby

Doplňování obranné Qi na úrovni Plic a Ledvin, posílení zadní střední dráhy, zpevnění vnější vrstvy a vyloučení větru.

Léčebný přípravek z produktové řady Three Treasures (Tři poklady)

U celoroční alergické rýmy léčím současně kořen i příznaky. K léčbě kořenu předepisuji přípravek Bylinný strážce –⁠⁠⁠⁠⁠ Yang u jedinců se sklonem k nedostatku Yangu a Bylinný strážce –⁠⁠⁠⁠⁠ Yin pro pacienty se sklonem k nedostatku Yin.

Při léčbě projevů předepisuji přípravek Nefritový paraván. Rád bych podotkl, že v obecném měřítku při předepisování dvou léků žádám pacienty, aby je užívali v různou denní dobu. Pokud bych tedy předepsal přípravek Bylinný strážce –⁠⁠⁠⁠⁠

Yang, doporučil bych brát ho po ránu, zatímco směs Nefritový paraván by se měla brát odpoledne. Pokud bych předepsal přípravek Bylinný strážce – Yin, doporučil bych užívat ho odpoledne, zatímco směs Nefritový paraván by se měla brát

ráno.

Autor: Giovanni Maciocia

Poznámky pod čarou:

1. Vnitřní kánon Žlutého císaře – Knihy prostých otázek Su Wen (Huang Di Nei Jing Su Wen [#ch]), nakladatelství People’s Health Publishing House, Peking, 1979, str. 150. Poprvé publikováno zhruba v roce 100 před naším letopočtem.

2. Wang Luo Zhen 1985, A Compilation of the Study of the Eight Extraordinary Vessels (Kompilace studie o osmi mimořádných drahách; Qi Jing Ba Mai Kao Jiao Zhu [#ch]), nakladatelství Shanghai Science Publishing House, Šanghaj, str. 89. Studii o osmi mimořádných drahách napsal Li Shi Zhen a poprvé vyšla v roce 1578.

3. Další zajímavou souvislost mezi Ledvinami a rýmou bylo možné pozorovat při použití injekce kortizonu některými čínskými lékaři v bodě BL-12 Feng Men, přičemž bylo zaznamenáno mnohem méně vedlejších účinků než při systémovém podávání kortizonu. Pokud se na kortizon díváme jako na jakési „ledvinové tonikum“, dávalo by smysl aplikovat ho do bodu BL-12, který vypuzuje vítr a šíří obrannou Qi ve vnější vrstvě.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl
10 min

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit – 1. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit – 1. díl
8 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Není chřipka jako chřipka

Zobrazit Článek

Není chřipka jako chřipka
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním

Zobrazit Článek

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.