Bejvávalo dobře aneb Jak konečně přestat žít v minulosti


Pravděpodobně mnohokrát už jste slyšeli, jak důležité je žít v přítomném okamžiku. Určitě jste také slyšeli podobné rady, jako například: „Nenechte se unést myšlenkami na minulost nebo budoucnost – žijte přítomností!“ „Vše, co máš, je tento okamžik. Nenech si ho utéct.“ „Buďte přítomní ve svém životě.“ Všechna tato rčení vedou k jednomu stejnému sdělení: Je nesmírně důležité žít v přítomném okamžiku. Teď si užívejme toho, co se děje v tuto chvíli a žijme pro dnešek. Nestarejme se moc o to, co se stalo v minulosti, a nebojme se toho, co se stane v budoucnosti.

Proč? Žít v přítomnosti není jen pouhá fráze – je to uznávaný a důkazy podložený životní styl, který psychologové doporučují všem, kteří se v každodenním životě potýkají s úzkostí a stresem. Často totiž prožíváme starosti a obavy, které nejsou způsobeny tím, co právě je, ale tím, co bylo nebo by mohlo být. Žít tady a teď je klíčem k tomu, abychom zůstali zdraví a šťastní. Omezuje naše obavy a udržuje nás při zemi a ve spojení se sebou samými i se vším kolem. Zlepšuje naši schopnost zvládat negativní emoce, jako jsou strach a hněv. Rozhodnete-li se žít minulostí nebo budoucností, připravíte se nejen o radost z dneška, ale také o skutečný život. Jediným důležitým okamžikem je přítomný okamžik.

V současném životě v jednadvacátém století to ale rozhodně není snadné. Vždy se musíme na něco připravovat nebo musíme něco předvídat. Navíc máme naše životy tak velmi dobře zdokumentované, že nikdy nebylo snazší ztratit se v minulosti. Vzhledem k vysokému tempu a hektickému režimu, ve kterém dnes většina z nás žije, je základní úroveň úzkosti, stresu a nespokojenosti novou normou. Možná si to ani neuvědomujeme, ale tato tendence nechat se vtáhnout do minulosti a budoucnosti může způsobit, že se budeme cítit věčně vyčerpaní a bez kontaktu sami se sebou.

Lékem na tento stav je tzv. vědomé uvědomění a odhodlání zůstat v přítomnosti. Řešením problému je život v přítomném okamžiku. Může být ale obtížné si tento přístup osvojit. Jsme neustále nabádáni k tomu, abychom mysleli na budoucnost nebo se zabývali svou minulostí. Reklamy, upomínky, oznámení, zprávy nebo upozornění jsou tak často zaměřeny na minulost nebo budoucnost!

2 Bejvávalo dobře aneb Jak konečně přestat žít v minulosti

Využití jógy ke spojení s přítomným okamžikem

Nejspíš vás nepřekvapí, že jóga je vynikajícím způsobem, jak se spojit s přítomností a zůstat v přítomném okamžiku. Cesta k přítomnosti vede přes spojení mysli a těla a přichází s uvědoměním si svého dechu. Náš dech je naším neustálým spojením s tady a teď a naše přítomnost je zakořeněna v jeho toku. Když zaměříme svou pozornost na dech, nemáme jinou možnost, než být v přítomnosti.

Chcete-li se ve chvíli stresu nebo když se cítíte zahlceni minulostí či budoucností, vrátit zpět do přítomnosti, můžete vyzkoušet toto dechové cvičení. Nadechněte se a řekněte si: „Nadechnu se.“ Vydechněte a řekněte si: „Vydechnu.“ Při dalším kruhu dechu si zkuste říct: „Jsem tady“ spolu s „Tohle je teď.“

Pokud máte rádi jógu a chcete pracovat na svém uvědomování si přítomného okamžiku, můžete vyzkoušet i tuto afirmaci: „Jsem přítomný a uvědomuji si tento okamžik, je plný a je skvělý."

 

Vydejte se na vědomou meditační procházku přírodou

Dalším dobrým způsobem, jak se ukotvit v přítomnosti, je vědomá procházka přírodou. Až příště půjdete na procházku – ať už půjde o rychlou cestu kolem bloku, nebo o delší procházku po pěkném, malebném místě – udělejte z ní procházku přírodou s vědomím. Je to docela jednoduché; stačí zapojit všechny smysly a uvědomovat si, co se děje kolem vás i ve vás. Vnímejte krásu a život kolem sebe a nenechte uvěznit svoji pozornost ve svém vnitřním světě. Všímejte si toho, jak se vaše nohy dotýkají země při každém kroku. Vnímejte vše, co je kolem vás k vidění, naslouchejte všem zvukům, které vás obklopují. Vnímejte každý nádech a výdech a uvědomujte si, co se děje v každém okamžiku. Toto cvičení vám pomůže nejen spojit se s vaším autentickým já, ale také vám pomůže spojit se s vaším okolím. Zlepší vaše povědomí o kráse, která je všude kolem a čeká jen na to, až ji objevíte. Klinické studie v USA dokázaly, že lidé, kteří denně meditují a vědomě si všímají toho, co se právě děje, se uzdravují rychleji než ti, kteří tak nedělají.

Hledání rovnováhy mezi minulostí, přítomností a budoucností

Nechceme vůbec tvrdit, že nikdy není dobré myslet na minulost a budoucnost. Kde bychom byli, kdybychom se neohlíželi za svými minulými úspěchy a chybami a nepoučili se z nich? Kde bychom byli, kdybychom nikdy neplánovali budoucnost a nepřipravovali se na to, co přijde?

Určitě je nezbytné věnovat nějaký čas přemýšlení o minulosti a budoucnosti, ale náš problém je obvykle v tom, že se na minulost nebo budoucnost zaměřujeme příliš intenzivně (nebo dokonce obsedantně). Jedním z klíčových faktorů zdravého přemýšlení je vyrovnávat myšlenky na minulost, přítomnost a budoucnost. Přílišné přemýšlení o kterékoli z nich může mít vážné negativní dopady na náš život, ale udržování těchto tří myšlenek v rovnováze nám pomůže být šťastnými a zdravými lidmi.

Abyste dosáhli této zdravé rovnováhy, snažte se řídit těmito doporučeními:

  • Ujistěte se, že se na minulost zaměřujete z nějakého důvodu, např. proto, abyste znovu prožili příjemný zážitek, zjistili, kde jste udělali chybu, nebo přišli na klíč k minulému úspěchu.
  • Ujistěte se, že se na budoucnost zaměřujete zdravě a bez úzkosti, např. netrávíte čas obavami o budoucnost, přemýšlíte o budoucnosti jen tak dlouho, abyste se na ni připravili, a pak pokračujte dál.
  • Převážnou většinu času zůstaňte v přítomném okamžiku.

Výsledkem nalezení správné rovnováhy je, že si budete dělat méně starostí, budete pravidelně zažívat méně stresu a zjistíte, že většinu svého života prožíváte v přítomnosti. Největší překážkou jsou totiž naše neužitečné představy, a to, že je považujeme za pravdivé. Naučit se žít v přítomném okamžiku je základní složkou šťastného života.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy

Zobrazit Článek

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.