Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
Energie je všude kolem nás. Je to hybná síla, která má mnoho podob. Staří Číňané ji nazývali Qi a rozlišovali Qi Nebeskou a Qi Zemskou. Člověk, který stojí mezi Nebesy a Zemí má také svoji Qi, která obíhá v drahách, tzv. meridiánech. Ve dne, kdy bdíme, se pohybuje více na povrchu, v noci, kdy naopak spíme, se zanořuje do nitra. Má to jakýsi řád, dynamiku.
Stejně jako příroda, je i člověk projevem pěti prvků. Těm odpovídá šest energií, protože oheň se projevuje jako teplo nebo žár. Tyto energie utvářejí šest párových orgánů, které jsou vzájemně propojeny sítí drah a spojnic. Těmi proudí energie (Qi). Máme tedy 24 hodin a dvanáct orgánů, což znamená, že každému orgánu přísluší dvě hodiny, kdy je jeho aktivita nejvyšší, a o dvanáct hodin později dvě hodiny, kdy je jeho aktivita nejnižší. Jedná se v podstatě o biorytmy našich orgánů. Je důležité poznamenat, že vrchol aktivity každého orgánu nastává na konci první hodiny a v průběhu druhé hodiny jeho aktivita postupně slábne.
Tato jednoduchá pomůcka pomáhá vysvětlit mnohé problémy a nepříjemnosti, kterým čelíme. Vychází z pozorování pochodů v lidském těle a lze ji použít například v diagnostice. Zároveň nám poskytuje návod, jak si upravit své biorytmy tak, abychom využili maximum energie nebeské i energie získané z potravy. Nyní se zaměříme na specifika a doporučení pro jednotlivé orgány.
Řazení jednotlivých orgánů v orgánových hodinách:
Plíce
Vrchol jejich aktivity nastává mezi 3.–5. hodinou ranní, kdy bychom měli hluboce spát, naše dýchání se prohlubuje a dochází k regeneraci Plic. V tuto dobu se často probouzí kuřáci a astmatici. V tuto dobu však začíná energie proudit více k povrchu, proto se po probuzení hůře usíná. Posílení Plic je důležité, protože řídí naši obrannou Qi.
Tlusté střevo
Vrchol jeho aktivity nastává mezi 5.–7. hodinou ranní. Tato doba je ideální pro vyprazdňování. Proto zejména ti, kteří trpí zácpou, by si měli zvyknout pravidelně vstávat. Při problémech s vyprazdňováním pomáhají sklenice vlažné vody, pohyb, pravidelná snídaně a gravitace.
Žaludek
Vrchol jeho aktivity nastává mezi 7.–9. hodinou ranní. Je to optimální čas, kdy bychom měli snídat. V tomto čase je totiž Žaludek plně připraven přijmout potravu a efektivně ji zpracovat. Zejména pro osoby trpící podváhou nebo vyčerpáním je důležité snídat nedlouho po probuzení, aby dodaly tělu potřebnou energii.
Slezina
V době mezi 9.–11. hodinou bychom měli být už po jídle. Slezina v té době extrahuje čistou Qi z jídla, ze které se dále vytváří krev. Kdo nesnídá, nebo snídani nestihl, jede na rezervy, které jak se říká „táhne z paty“, my bychom řekli z Ledvin. Nesnídat a dopoledne hladovět se zkrátka nevyplácí, protože oslabování Sleziny vede ke vzniku vlhkosti, trávicím problémům a chronické únavě.
Srdce
Poledne, tedy čas mezi 11.–13. hodinou přísluší Císaři – Srdci. Ten má rád klid a mír. V tento čas není dobré se zbytečně stresovat nebo podléhat negativním emocím, které oslabují Qi Srdce a zhoršují krevní oběh. Je to vhodná doba pro posezení s přáteli, třeba u oběda. Ten by měl být lehký, abychom zbytečně nezatěžovali trávení a nebyli následně unavení. Kdo má problémy se Srdcem, měl by o dvanáct hodin později v době srdečního minima určitě spát. Případně si dát krátký spánek kolem poledne, pokud ho přepadne únava. Srdce je podle TČM sídlem ducha Shen, který je mimo jiné zodpovědný za dlouhodobou paměť.
Tenké střevo
Vrchol jeho aktivity nastává mezi 13.–15. hodinou. Tenké střevo má za úkol vstřebávat čistou Qi a oddělovat ji od kalné, která klesá dolů. Proto se může projevit lehká únava, způsobená horkem z trávení. Při těchto obtížích často pomůže lehká procházka nebo krátké protažení.
Močový měchýř
Vrchol aktivity Močového měchýře je mezi 15.–17. hodinou odpolední. Naše výkonnost klesá, je čas zpomalit. Močový měchýř nemá rád tlak a stres. V tomto čase je proto ideální věnovat se svým koníčkům a zájmům. Nebo odpočívat, jít na procházku, prostě se uvolnit a relaxovat.
Ledviny
Ledviny mají svůj energetický vrchol v době mezi 17.–19. hodinou. Říká se, že se silnými Ledvinami se lze dožít stovky. Tento malý orgán je sídlem Ohně i Vody, obsahuje esenci Jing, která určuje naši vitalitu a dlouhověkost, a odpovídá mu krátkodobá paměť. Měli bychom si je proto hýčkat. Ať už tím, že nebudeme zbytečně prochládat nebo že budeme dostatečně pít, dobře jíst a spát. Ledviny jsou totiž náš nejcennější poklad a kdo se cítí kolem osmnácté hodiny unavený, měl by si raději krátce zdřímnout.
Perikard
Čas mezi 19.–21. hodinou patří Perikardu. Ten se také nazývá ochránce Srdce a má za úkol hlídat Srdce před emočním zraněním a dalšími škodlivinami. Perikard je obal srdce, hlídající Císaře. Děti, které jsou emočně hodně zranitelné, by v této době měli jít spát. Je to také poslední možnost něco sníst, aniž bychom si zatížili trávení a zhoršili náš spánek.
Tři zářiče
Funkcí tohoto hypotetického (imaginárního) orgánu je rozvádět základní životní energii do všech orgánů v těle. Vrchol jeho aktivity je mezi 21.–23. hodinou. Dělí se do tří pater a zahrnuje celou hrudní a břišní dutinu. Aby mohl správně plnit svoji funkci, potřebuje klid. Práce večer a ponocování způsobí přílišné stoupání energie do horního zářiče (sem patří Plíce a Srdce) a zhoršený spánek.
Žlučník
Vrchol aktivity Žlučníku je mezi 23.–1. hodinou. V této době by měl být každý v posteli a spát. Žlučník řídí rozhodnost, a proto platí, že kdo chodí spát dřív, zvládne toho za den mnohem víc. Kdo má problém se spánkem, měl by se věnovat třeba meditaci nebo zkusit řízenou relaxaci v posteli. Dráha Žlučníku vede od vnějšího koutka oka přes hlavu a v těsné blízkosti kloubů až na nárt. Ponocování vede ke zhoršování zraku a bolestem hlavy a kloubů.
Játra
Vrchol aktivity Jater je mezi 1.–3. hodinou ranní. Ta by měla být nasměrována do regenerace, podle TCM podpory krve Jater. Játra se detoxikují a regenerují, a proto potřebují klid. Kdo v tento čas ještě nespí, bude mít ráno pomalý rozjezd. Dlouhodobé ponocování totiž vede k vyčerpání a poruchám spánku. Smyslovým orgánem Jater jsou oči, které ponocováním trpí nejvíce. Pro ženy je důležité vědět, že Játra ovlivňují menstruaci a také dávají vlasům barvu.
Orgánové hodiny jsou skvělým pomocníkem, který by zasloužil zařadit do školních osnov. Dodržováním řádu se učíme správným návykům, a tím pomáháme předcházet nerovnováhám-disharmoniím, které nazýváme nemoci.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.