TCM: Diagnostika a léčba orgánů Kovu – Plíce, Tlusté střevo
Zdravý rozum nám velí, že strava a životní styl matky během těhotenství ovlivní budoucí zdraví jejího dítěte. Byla to vlastně myšlenka zakořeněná ve většině tradičních kultur se všemi druhy rad (ne vždy vítaných) o tom, jak by se měla žena v těhotenství chovat.
Například čínský lékař Zhu Danxi ve 14. století uvedl: „Dokud je dítě v děloze, sdílí se svou matkou stejné tělo. Z toho důvodu by matka měla být obzvláště obezřetná a měla by dávat pozor na to, co jí a pije, jakož i na své každodenní činnosti.“
Pak je tedy poměrně překvapivý fakt, že ortodoxní medicína ve své snaze o modernost tuto myšlenku po většinu 20. století zcela odmítala a trvala na tom, že ve hře jsou geny, nikoli životní styl. Ke zpochybnění této jistoty, na které ortodoxní medicína stavěla, došlo až po zveřejnění studie britského výzkumníka Davida Barkera v roce 1989, která ukázala, že porodní váha má celoživotní dopad na zdraví člověka – a dokonce i na jeho dlouhověkost.
Mimochodem, není od věci připomenout, že hned druhá otázka, která obvykle po celé věky následovala po narození miminka (první byla „Holka, nebo kluk?“), byla, kolik miminko váží – máme tu tedy typický příklad cenné lidové moudrosti, která však byla zavrhovaná jako „babské povídačky“.
Nyní je ale již všeobecně uznáváno, že kouření v těhotenství, konzumace alkoholu, užívání rekreačních drog či léků, obezita, strava, nedostatek pohybu a prožívání emočních stavů během těhotenství mohou ovlivnit dítě v děloze a spolu s nízkou nebo nadměrně vysokou porodní hmotností mohou ovlivnit jeho celoživotní zdraví.
Stále více je však poukazováno také na to, že i zdraví a životní styl obou rodičů před početím mohou mít také významný vliv na zdraví jejich dítěte, což potvrzují tři články aktuálně publikované v medicínském časopise The Lancet.
Ty uvádějí, že obezita a špatná strava nastávající matky nebo otce může ovlivnit kvalitu vajíček a spermií a je spojena se zvýšeným rizikem, že jejich dítě bude mít infarkt, mrtvici, imunitní onemocnění či cukrovku.
Vědci proto došli k následujícímu závěru: „Důkazy prekoncepčního vlivu na celoživotní zdraví jsou nyní tak přesvědčivé, že vyžadují nové pokyny pro přípravu rodičů na těhotenství, a to počínaje obdobím před početím.“
Autor: Peter Deadman
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.