Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
O menstruaci jsme již hovořili a zmínila jsem se tam i o PMS – tedy předmenstruačním syndromu. Dnes se na tento problém zaměříme mnohem hlouběji.
Jedná se o období fáze měsíčního cyklu přibližně týden před menstruací. Yangová energie dosahuje svého maxima a přirozeně dochází k jejímu vzestupu. V této fázi měsíčního cyklu je energie Qi v pohybu a pokud se blokuje, může způsobit některé problémy, jako jsou například bolesti nebo citlivost prsou, bolest v podbřišku, bolesti zad, migrény, zácpy nebo průjmy, výbušnost či emocionální výkyvy (pláč, smutek), problémy se spánkem nebo návaly a pocení.
Zatímco bolest či citlivost prsou souvisí s dráhou Jater, bolest v podbřišku většinou pochází z chladu v děloze, bolesti zad pak souvisí s celkovou nedostatečnou vitalitou Ledvin.
Pokud jste zimomřivé, je důležité si chránit bedra a kotníky, vyhýbat se zchlazující stravě (což jsou saláty ze syrových potravin v zimním období, odstředěné šťávy z ovoce a zeleniny v zimním období, v létě velmi opatrně, ředit si je a pít spíše šťávy ze zeleniny a přidat vždy něco zahřívajícího, jako je například zázvor apod., vyhýbat se mléčným výrobkům a snídaním z ledničky). Naopak je důležité vyživit Ledviny vývary z kostí, zeleniny nebo obilovin, preferovat vařené jídlo. Dělat si pravidelně masáže kartáčem každé ráno, abyste prokrvily pokožku a bylinkovým pytlíčkem si prohřívat pupík a prostor na bříšku na úrovni pupíku. Nacházejí se zde čtyři důležité body, hlavně dráhy Ledvin, Žaludku, Sleziny a pupík samotný jako bod přední střední dráhy (dráhy početí). Pokud budete tento prostor 1x týdně zahřívat, podpoříte svoji vitalitu a výživu hlavně krve a Ledvin. Tímto způsobem byste si mohly pomoci hlavně při bolestech zad či podbřišku a při problémech s průjmem a celkovému doplňování vitality.
Emoce či výbušnost pak mohou souviset s horkostí Jater či Srdce. Návaly a pocení pak mohou mít svůj kořen v nedostatku krve Srdce, nepevnosti Ledvin či s ohněm v Srdci.
Pokud trpíte na emocionální problémy v období před menstruací, je důležité myslet na to, že potřebujete dostatečně kvalitní krev, která se bude ukládat v Játrech a když Srdíčko bude v nedostatku, Játra mu, jako svému vladaři, dostatečné množství krve pošlou. Opět to souvisí se stravováním, dostatečným odpočinkem a celkovou pohodou.
Krvetvorbu podpoří například jáhly, pohanka, amarant, pšenice špalda, quinea, fenykl, dýně hokkaido, sladké brambory, tuřín, brambory, červená řepa, špenát, hlávkový salát, kopřiva, mateřídouška, petržel, bazalka, saturejka, tymián, jalovec, majoránka, rozmarýn, kopr, zázvor, slepice, krůta, hovězí, kuře, husa, játra, kachna, černý sezam, slunečnicové semínko, piniové oříšky, jedlý kaštan, kokos, bylinkové čaje (fenykl, mateřídouška, meduňka), granátové jablko, švestka, meruňka, třešně, rozinky, broskev, hroznové víno červené.
V tomto případě si můžete masírovat prostor na pravé noze mezi palcem a ukazováčkem směrem k nehtovému lůžku. Nachází se zde vedle sebe druhý a třetí bod dráhy Jater. Druhý bod dráhy Jater uvolňuje a stahuje horkost z hlavy a třetí bod dráhy jater doplňuje krev Jater.
Mluvila jsem o ohni v Srdíčku, to se většinou objevuje, když nemáme dostatečné zásoby v Ledvinách. Ledviny jsou prvkem vody, a pokud jsou se Srdíčkem dobře propojené, chladí jeho oheň. Pokud spolu nejsou propojené, pak můžeme cítit horkost v obličeji či na hrudníku či se v této oblasti potit. Též se mohou objevovat problémy se spánkem. Propojení Srdce s Ledvinami podpoříte masáží prvního bodu ledvin (KI1, Yong Guan).
Bolest a citlivost prsou jsou způsobeny zablokovanou energií Jater. Jejich dráha se klikatí po stranách hrudníku a v tomto období se může zablokovat a způsobit citlivost či bolest prsou. Pokud Vás tyto problémy trápí, nezapomeňte si pravidelně masírovat prostory mezižebří, abyste zde dráhu Jater uvolňovaly.
Zácpy souvisejí s vysušením tekutin či nedostatečností krve, kdy se zablokuje pohyb Qi ve střevě.
Při sklonu k zácpě je vhodné ráno pít teplou převařenou vodu se lžičkou medu. Na noc je vhodné vypít 1 sklenici Zaječické hořké minerálky. Ze svého jídelníčku zcela vyřaďte pečivo a chléb. Též těstoviny, které jsou vyráběny z pšenice. Při přípravě jídla preferujte dušení, napařování nebo restování. Vhodné je též pravidelně masírovat bříško pryžovou baňkou nebo rukou, abyste podpořili peristaltiku střev.
Činnost střev podporují například čínské zelí opražené na trošce oleje, jarní cibulka, špenát list (ne mražený), sladké brambory, mrkev, petržel kořen, červená řepa, květák, cuketa, vojtěška, ředkvičky (stimuluje peristaltiku střev a čistí je od usazených toxinů), broskve, hrušky, fíky, nastrouhané jablko před jídlem, banány, černá sója, výhonky luštěnin, rozdrcená semínka sezamu, rozdrcené lněné semínko, černý sezam, vlašské ořechy.
Celkově je důležité při dlouhodobých problémech s předmenstruačním syndromem cvičit. Vhodná je hormonální jóga, qi gong nebo tai-chi.
Též si můžete v období před menstruací masírovat pátý bod dráhy ledvin (KI5 – Shui Quan). Ten reguluje přední střední dráhu a ústřední dráhu, podporuje cirkulaci krve, rozhýbává krevní blokády a celkově podporuje hladký průběh menstruace.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.