TCM: Diagnostika a léčba orgánů Kovu – Plíce, Tlusté střevo
Střed těla je oblast, ve které se soustřeďuje naše hmotnost zodpovědná za stabilitu a pevnost celého těla. Jedná se o svaly tzv. hlubokého stabilizačního systému páteře. Oslabený střed těla se tedy projevuje nadměrným prohnutím bederní páteře, shrbenými rameny a předsunutou hlavou. Posílením středu můžeme vylepšit držení těla, lépe budeme držet rovnováhu, zamezíme bolestem zad a celkově zlepšíme naši kondici.
Střed těla jsou svaly, které spolu tvoří jakýsi "korzet" kolem oblasti páteře. Jedná se o svaly pánevního dna, příčný břišní sval, bránici a hluboké svaly zádové, které se rovnoměrně zapojují v neutrální poloze těla – automaticky. Pokud máme tato držení dobře nastavena, pak reagují a pracují správně. Jak už ale tušíte, tak se tomu často neděje, a proto je třeba střed pravidelně kultivovat.
Ve fitness terminologii se mu říká “core”. Vědecky se tento bod nazývá "těžiště" nebo "schwerpunkt". V čchi-kungu se střed těla označuje "tan-tien" nebo "dolní tan-tien". Jóga středu říká "nabhi" nebo "nabhi sthana", což znamená "pupková oblast", dále hovoří o energetickém centru, které je spojeno s manipura chakrou, chakrou síly a osobní moci. V TCM je střed těla spojen s energetickým kanálem zvaným "Ren Mai" nebo "Vnitřní drahou". V rámci anatomie a fyziologie západní medicíny je nejbližším konceptem středu těla těžiště nebo centrum tělesné hmotnosti. Ať už tento bod nazýváme jakkoliv, ve většině případů je střed umístěn v oblasti břicha asi 2–3 palce pod pupkem a dostává se mu velkého významu.
Střed těla je klíčový pro udržení rovnováhy. Posílené centrum zamezí jemné nemotornosti při aktivitách jako chůze, běh nebo tanec. Vaše pohyby budou lépe kontrolovatelné, což přispěje k minimalizaci rizika pádu nebo zranění. Vědomí o tom, kde se střed těla nachází, může pomoci při korekci špatných posturálních návyků a prevenci bolestí zad. Koordinace pohybů a přenos síly při pohybu se s pevnějším středem stane efektivnější a plynulejší. Není náhodou, že cviky na zpevnění středu těla patří mezi fyzioterapeuty k těm nejdoporučovanějším.
Ve fitness kultuře je střed těla chápán a zobrazován jako symetrické břicho s "buchtami". Jenže takový stav je tvořený nejsvrchnějšími břišními svaly. Pokud je přímý břišní sval takto nadměrně vyvinutý a pevný, může být paradoxně příčinou napětí a problémů s páteří. Jógou se především otevíráme a vytváříme v sobě prostor, který se kultivací stává pevným a pružným zdrojem stability. Stručně řečeno na pohled "vypracované břišáky" neznamenají silný střed těla. Zároveň, kultivovaný stabilizační systém nemusí být na první pohled vůbec vidět (Omkar, 2007).
Při uvědomování si středu těla si zkuste představit vizualizaci nabírání energie tímto bodem a její rozšiřování až za hranice svého těla. Zároveň myslete na pada bandhu (ukotvení chodidla) a mula bandhu (zapojení pánevního dna) , zámky, které probouzejí vědomí toku energie v těle. Tato mentální práce sama o sobě pomůže posilovat a zdokonalovat stěžejní svaly středu těla, které pak mohou zjednodušit některé ásany.
Ruce si položte od sebe, tlačte dlaněmi do podložky a pohybujte končetinami (mohou být pokrčené nebo natažené) doleva a doprava. Pohled směřuje na opačnou stranu než končetiny. S nádechem jdou nohy dolů do strany, s výdechem se zvedají zpět do roviny. Po Celou dobu pohybu tlačte ramena a dlaně pevně dolů a provádějte jen takovou rotaci, jakou vám umožňuje oblast beder.
Těším se na vás při středeční lekci Zpomal. Dýchej. Jóguj., kdy se středem těla budeme také určitě zaobírat.
Autor: Alena Horáčková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.