Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM
Hned na úvod bych chtěl zdůraznit, že informace v tomto textu vychází z mých vlastních znalostí a zkušeností, které jsem za 20 let nasbíral jako terapeut tradiční čínské medicíny. Je mi jasné, že jiní terapeuti a zákazníci mohou mít jinou zkušenost, a tímto textem ji rozhodně nechci rozporovat.
Tento článek má za cíl jediné – pomoci čtenářům zorientovat se v široké nabídce různých produktů vyráběných z houby reishi (lesklokorky lesklé). Vyznat se v této problematice není totiž lehké. Reishi se dnes zpracovává různými způsoby a na trhu je nepřeberné množství přípravků různé kvality. Třeba jedna z kvalitních značek, značka MycoMedica, nabízí lesklokorku v šesti variantách (včetně tinktury pod značkou YaoMedica) a to ani nezmiňuji, že reishi je součástí několika dalších kombinovaných přípravků (směsí).
Možná ji znáte pod českým názvem lesklokorka lesklá nebo čínským Ling Zhi či latinským Ganoderma lucidum. Reishi je chorošovitá dřevokazná houba, která parazituje na odumřelých kmenech stromů. Má domovinu v Asii, kde je nazývána též „božskou houbou nesmrtelnosti“. Je pevnou součástí tradiční čínské medicíny, která ji využívá více než 4 000 let. Reishi je zmiňována i v základních dílech tradiční čínské medicíny – ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře nebo Shen Nongově herbáři. Byla natolik vzácná, že ji směl užívat jen císař a jeho rodina.
Reishi roste i na mnoha místech České republiky. V přírodě existuje asi 200 druhů reishi. Avšak pouze lesklokorka lesklá obsahuje výjimečný komplex účinných látek, které člověku tolik prospívají.
Poznámka: Reishi je jednou z nejúžasnějších hub, kterou člověk používá odedávna.
Reishi má ze všech hub asi nejširší spektrum účinků:
Poznámka: Podle čínské medicíny reishi doplňuje Qi (energii) a vyživuje Xue (krev), uklidňuje Shen (duši, psychiku), transformuje Tan (hlen), posiluje Jing (esenci Ledvin).
Než se tedy rozhodnete pro nákup jakéhokoliv produktu z houby reishi, doporučuji si o něm zjistit minimálně tyto základní informace:
a) Původ suroviny
Reishi roste na mnoha místech v mírném pásu severní polokoule, nicméně většina produktů, které koupíte jako doplněk stravy, používá surovinu původem z Číny. A tady byste měli zbystřit. Asi víte, že houby jsou velmi náchylné na prostředí, ve kterém rostou. Mnohem více než byliny. Proto je extrémně důležité, aby se jako zdroj suroviny pro výrobu používala reishi pěstovaná v ekologicky čistém prostředí. Což stojí peníze. A vždy se najde někdo, kdo chce vydělat rychle a s co nejmenšími náklady. Dobrý výrobce by rozhodně měl znát zdroj své suroviny.
b) Kvalita suroviny
Kvalita suroviny je u hub klíčová. Chceme, aby podporovala náš imunitní systém a ne, aby ho zanášela dalšími nečistotami. Takže vedle původu suroviny je nutné znát i její nezávadnost. Je třeba, aby výrobce produktů z hub testoval houbovou surovinu na těžké kovy, pesticidy, na radioaktivitu a člověku nebezpečné mikroorganismy. Není moc výrobců, kteří tak rozsáhlé testování v České republice dělají. Klasické testy na škodliviny jsou často rozšířeny o testování na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které mohou mít karcinogenní účinky a mohou ovlivnit vývoj plodu. Mohou mít i spojitost s kardiovaskulárními chorobami viz zde.
c) Využití plodnice
Houba se skládá z podhoubí (mycelia) a plodnice (primordia). Podhoubí se většinou pro výrobu přípravků nepoužívá, protože je při zpracování těžké oddělit od sebe samotné podhoubí a části dřeva či substrátu, na kterém houba roste. Proto se nejčastěji používá plodnice. To je ta část, která roste nad zemí.
Poznámka: Mycelium se podobá síti meridiánů (akupunkturních drah) v našem organismu. Podle čínské medicíny v meridiánech proudí energie Qi. V určitém místě meridiánu se energie zkoncentruje a vyrazí k povrchu. A stejně tak jsou tvořené akupunkturní body, pomocí kterých je zkušený terapeut schopen ovlivňovat různé procesy v našem organismu. Stejně tak v myceliu se zkoncentruje energie a vyrazí k povrchu ve formě plodnice. V plodnici je energie houby extrémně koncentrovaná.
d) Způsob pěstování
Farmáři pěstují Reishi buď na kmenech listnatých stromů, nebo na substrátu z pilin. Nikde jsem neviděl studii, která by oba způsoby porovnávala. Nicméně pěstování na kmenech vychází více z její přirozenosti.
e) Délka pěstování
Samotní farmáři uvádí, že optimální doba pěstování je mezi 6 až 9 měsíci. Pokud je doba pěstování kratší, nebude Reishi obsahovat dostatečné množství účinných látek a naopak, čím je houba starší, tím je těžší (a dražší), ale podle zkušeností farmářů delší doba pěstování nijak nezvyšuje množství účinných látek v houbě.
f) Způsob zpracování suroviny
Tělo houbové buňky je tvořené chitinem, což je látka, kterou náš trávící systém nedokáže strávit. Naopak chitin je zodpovědný za trávicí potíže, které se mohou objevit, pokud jíme tepelně nezpracované houby. Pokud chceme tedy využít účinné látky, které jsou v houbové buňce „uzamčené“, musíme houbu nejprve správně zpracovat.
Možností zpracování je několik:
Poznámka: Ve své praxi používám nejčastěji houbové extrakty v kapslích standardizované na 30 % polysacharidů.
g) Zpracování dvojitou extrakcí
Reishi obsahuje i látky, které jsou nerozpustné ve vodě. Nerozpustí se ani varem. Typickým příkladem jsou triterpeny. Reishi obsahuje 120 druhů triterpenů, z čehož 80 druhů je fyziologicky aktivních. Toto nenajdeme u žádné jiné houby. Pokud chceme, aby je náš organismus dokázal využít, je třeba po horkovodní extrakci použít ještě jednu extrakci, a to alkoholem. Stejný postup se používá ještě u houby Chaga (Rezavec šikmý). U ostatních hub je tento postup zbytečný a nepoužívá se.
h) Množství účinných látek
Reishi obsahuje velké množství bioaktivních účinných látek. Hlavní z nich jsou houbové polysacharidy. Součástí polysacharidů jsou i tolik žádané houbové beta 1,3/1,6 glukany. Kromě polysacharidů ale houba obsahuje i mnoho dalších bioaktivních látek, jako jsou výše zmiňované triterpeny, vitaminy, enzymy, minerály, ale také i steroidy, cyklické estery laktonů aj.
Ideální by bylo mít produkt, ve kterém je poměr účinných látek stejný, jako v surové houbě. Surová houba obsahuje ale jenom 0,5–1,5 % polysacharidů. Nemluvě o problémech s chitinem viz výše. Podle mého názoru je tedy optimálním způsobem zpracování extrakce. Extrakcí se rozbije chitinová bariéra a zvýší se koncentrace účinných látek. Čím ale více budeme výsledný extrakt koncentrovat třeba na polysacharidy (anebo na nějakou jinou účinnou látku), tím více bude ubývat ostatních účinných látek. A tím více se výsledný produkt bude vzdalovat od přirozené podoby Reishi, která roste v lese. Výsledný produkt nemusí být špatný, ale již nebude fungovat jako přírodní reishi. Extrakce je podle mě vhodnou formou zpracování, ale je třeba najít optimální poměr. V těchto případech „více neznamená více“.
Poznámka: Podle mého názoru je optimálním poměrem extrakt s 30 % polysacharidů. Třeba 50% extrakt z Reishi v praxi skoro vůbec nepoužívám. Maximálně někdy u vrcholových sportovců.
Na trhu je určitě i mnoho kvalitních výrobců, ale bohužel i mnoho těch nepoctivých. Je dobré být trochu opatrný při výběru a zjistit si před nákupem všechny potřebné údaje, o kterých jsem psal výše. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na každém z vás.
Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.